8 niedziela zwykła 02.03.2014 roku


*** Przeżywamy 8 niedzielę zwykłą. Jest to I niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

*** Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

*** Wspomnienia tygodnia:

— wtorek (04.03) – św. Kazimierza, Królewicza

— środa (05.03) – Środa Popielcowa

 

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SZCZEGÓLNIE WSZYSTKIM PARAFIANKOM

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA –

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Najbliższy poniedziałek – I poniedziałek miesiąca – to tradycyjnie dzień modlitwy o trzeźwość. Msza św. z udziałem członków Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie o godz. 18:00.

*** We wtorek pierwsze spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. Dzieci zapraszam na godz. 17:30.

*** W tym tygodniu rozpoczynamy Wielki Post – czas przygotowania na przeżycie Paschy. Trwa on od Środy Popielcowej do Mszy św. Wieczerzy Pańskiej wyłącznie.

*** Najbliższa środa to Środa Popielcowa – dzień, w którym osoby w wieku 18-60 lat obowiązuje wstrzemięźliwość i post ścisły. Dzień ten rozpoczyna także kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty. Aby umożliwić osobom pracującym uczestnictwo w liturgii tego dnia, msza św. zostanie odprawiona o godz. 18:00. Serdecznie zapraszam.

*** W czwartek zapraszam na mszę św. i spotkanie kandydatów do Bierzmowania rocznika młodszego.

*** W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca – okazja do spowiedzi od godz. 16:00.

*** Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbędzie się w najbliższy piątek po mszy św., zaś Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę, po sumie parafialnej. Przypominam, że za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny. Harmonogram prowadzenia nabożeństwa Drogi Krzyżowej został umieszczony w gablocie i na stronie parafialnej.

*** Z radością informuję o powiększeniu składu naszej Scholi EDEN – do stałego składu: Martyny, Kasi, Anety, Moniki, Oli, Martynki i Nadii dołączyła w sobotę Malwinka Brunatna. Malwinko! Życzę Ci, aby wspólny śpiew (i instrumentarium gitarowe) sprawiał Ci wiele radości i satysfakcji, a nam wszystkim – służył piękniejszej modlitwie.

*** W najbliższą sobotę świętują nasze Panie. Wszystkim Parafiankom składam najserdeczniejsze życzenia: obfitości łask Bożych, zdrowia oraz miłości ich najbliższych. Zapraszam na mszę św. w Waszej intencji w sobotę o godz. 17:00.

*** Gorąco dziękuję Parafiankom z ul. Leśnej 36-41 i ul. Kościuszki 7B-17 za przygotowanie kościoła na obchód Dnia Pańskiego. Składam także gorące „Bóg zapłać” Państwu Beacie i Zbigniewowi Kwiecińskim oraz Janowi Konckiemu za pomoc w zakupie i montażu dekoracji związanej ze zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II i Jana XXIII; dziękuję także Pani Małgorzacie MilewskiejPiotrowi Kosewicz – za oryginalną dekorację wielkopostną lektorium.

*** W tym roku odbędzie się Wizytacja Kanoniczna, którą przeprowadzi J.E. Ks. Biskup Marek Mendyk. Rozpoczyna się ona już za tydzień – wizytacją dziekańskiej parafii św. Jadwigi. W naszej parafii odbędzie się ona w czwartek (27.03.2014 roku) o godz. 18:00.

*** Także 27.03 odbędzie się zbiórka elektro-śmieci na dzieła pomocy Papieskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zachęcam do włączenia się w tę akcję. Rozpoczęcie zbiórki o godz. 11:00, zakończenie o godz. 16:00. Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny można składać na placu z tyłu kościoła. Na stoliku prasowym zostały umieszczone przygotowane ulotki – proszę o zapoznanie się z nimi.

*** INFORMACJA DLA NARZECZONYCH: kolejny cykl nauk przedmałżeńskich rozpocznie się w dziekańskiej parafii św. Jadwigi Śląskiej w 2 niedzielę Wielkiego Postu (16.03.2014 roku) o godz. 16:00.

*** Tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 06-09.04.2014 roku. Poprowadzi je Ks. Artur Węgiel.

*** W minionym tygodniu odeszli do wieczności: Romuald-Józef Undro i Tadeusz-Karol Biłous. Pamiętajmy o nich i o naszych bliskich zmarłych w modlitwie.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W bieżącym numerze „Niedzieli” przeczytamy m.in. o realiach ukraińskiej rewolucji; tekst powitania papieża Franciszka przez polskich biskupów; kolejną refleksję przed kanonizacją Jana Pawła II; prezentację stosunku bł. Jana XXIII do Polski; refleksję o próbach wyprzedaży Lasów Państwowych. W „Niedzieli legnickiej” przeczytamy m.in. o Rejonowych Spotkaniach Duszpasterskich w Szklarskiej Porębie; o rekolekcjach w WSD w Legnicy; o mszy św. z modlitwą o uzdrowienie w naszej parafii; o wizycie Kardynała Joachima Meisnera w Krzeszowie. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in. pełne emocji reportaże z niedawnych wydarzeń na Ukrainie; o tym, jak to jest być rodzicem błogosławionej oraz specjalny dodatek: Droga Krzyżowa z Benedyktem XVI, do której rozważania przygotował ks. Jerzy Szymik. Najmłodszym Parafianom dedykuję najnowszy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, w którym znajdziemy plakat z wizerunkiem bł. Jana Pawła II na Wielki Post oraz wypowiedzi znanych osób na temat najbardziej do nich przemawiających stacji Drogi Krzyżowej.

DSC_7256DSC_7263DSC_7262

PIERWSZE CZYTANIE

Czytanie z Księgi proroka Izajasza     Iz 49,14-15

Mówił Syjon: „Pan mnie opuścił, Pan o mnie zapomniał”.

„Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie”.

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY    Ps 62,2-3.6-7.8-9ab

 

Refren: Jedynie w Bogu spokój znajdzie dusza.

 

Jedynie w Bogu spokój znajduje ma dusza,

od Niego przychodzi moje zbawienie.

Tylko On jest opoką i zbawieniem moim,

twierdzą moją, więc się nie zachwieję.

 

Jedynie w Bogu szukaj spokoju, duszo moja,

bo od Niego pochodzi moja nadzieja.

On tylko jest skałą i zbawieniem moim,

On moją twierdzą, więc się nie zachwieję.

 

W Bogu zbawienie moje i chwała.

Bóg opoką mocy mojej i moją ucieczką.

W każdym czasie Jemu ufaj, narodzie.

Przed Nim wylejcie wasze serca.

 

DRUGIE CZYTANIE

Czytanie z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian     1 Kor 4,1-5

Bracia:

Niech ludzie uważają nas za sługi Chrystusa i za szafarzy tajemnic Bożych. A od szafarzy już tutaj się żąda, aby każdy z nich był wierny.

Mnie zaś najmniej zależy na tym, czy będę osądzony przez was, czy przez jakikolwiek trybunał ludzki. Co więcej, nawet sam siebie nie sądzę. Sumienie nie wyrzuca mi wprawdzie niczego, ale to mnie jeszcze nie usprawiedliwia. Pan jest moim sędzią.

Przeto nie sądźcie przedwcześnie, dopóki nie przyjdzie Pan, który rozjaśni to, co w ciemnościach ukryte, i ujawni zamiary serc. Wtedy każdy otrzyma od Boga pochwałę.

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ   Mt 6,33

Alleluja, alleluja, alleluja

Starajcie się naprzód o królestwo Boże i o jego sprawiedliwość,

a wszystko będzie wam dodane.

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Mt 6,24-34

Jezus powiedział do swoich uczniów:

„Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.

Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić; ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?

Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia?

A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie o wiele pewniej was, małej wiary?

Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przy odziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: