5 niedziela zwykła 09.02.2014 roku

*** Przeżywamy 5 niedzielę zwykłą.

*** Wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (10.02) – św. Scholastyki, dziewicy

— wtorek (11.02) – NMP z Lourdes

— piątek (14.02) – św. Cyryla mnicha i Metodego Biskupa, patronów Europy (święto)

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA –

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

*** W dniu jutrzejszym o godz.17:00 zostanie odprawiona, pierwsza w tym roku, msza św. z modlitwą o uzdrowienie, której będzie przewodniczył O.Andrzej Smołka ss.cc. Serdecznie na nią zapraszam.

*** We wtorek, we wspomnienie NMP z Lourdes, obchodzimy w Kościele Światowy Dzień Chorych. Podczas uroczystej mszy św. o godz. 17:00, na którą w szczególny sposób zapraszam osoby starsze i chore (prośba do rodzin o pomoc w dowozie tych osób do kościoła) zostanie udzielony Sakrament Namaszczenia Chorych. Przypominam – nie jest to sakrament śmierci, ale umocnienia w cierpieniu.

*** W czwartek (13.02) spotkanie starszego rocznika kandydatów do Bierzmowania. Przypominam – spotkanie rozpoczyna msza św.

*** W piątek zapraszam na godz. 19:00 na pierwsze w tym roku spotkanie Rady Parafialnej wszystkich Radnych. Zapraszam także osoby, które chciałyby wziąć udział w pracach Rady w tym roku.

*** Najbliższa sobota to tzw. Dzień Zakochanych. Wszystkim zakochanym składam serdeczne życzenia – codziennego przeżywania piękna ludzkiej miłości pobłogosławionej przez Boga.

*** W minioną środę (w wyniku przyspieszenia prac modernizacyjnych w kotłowni) został przeniesiony piec. Składam gorące „Bóg zapłać” osobom, które odpowiedziały na apel i okazały pomoc. Serdecznie zapraszam na mszę św. w środę (12.02), która będzie sprawowana w Waszej intencji.

*** Dziękuję także Państwu Remez i pracownikom za wymianę rynien dachowych na plebanii oraz kompleksowe oczyszczenie rynien kościoła i plebanii. Msza św. w intencji Rodziny oraz Pracowników zostanie odprawiona w piątek (14.02) o godz. 17:00.

*** W zakrystii można nabyć komplety płyt (audio + prezentacja multimedialna) z II Koncertu Kolęd i Pastorałek w naszej parafii.

*** Przyszła niedziela to NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W bieżącym numerze „Niedzieli” przeczytamy m.in. o nieznanej historii pracy Jorge Bergoglio, papieża Franciszka, w czasach dyktatury w Argentynie; o wizycie AD LIMINA APOSTOLORUM Biskupów polskich; o odwadze i wyjątkowo trudnej misji pełnionej przez papieża Benedykta XVI w czasie jego pontyfikatu; o potrzebie pełnej miłości dla chorych oraz o przesłaniu wspomnienia NMP z Lourdes; o kolejnym spotkaniu na Lednickich Polach oraz o stosunku Kościoła i mediów wobec ideologii gender. W „Niedzieli legnickiej” przeczytamy m.in. o nadaniu tytułu bazyliki mniejszej kościołowi p.w. Podwyższenia Krzyża Św. i św. Jadwigi w Legnickim Polu (czwarta bazylika w naszej diecezji); o spotkaniu Rodziny Radia Maryja w Krzeszowie; o dziecięcych jasełkach w Radostowie; o konferencji poświęconej gender w Lubinie oraz o krzeszowskim Festiwalu Jasełkowym i Kolędniczym. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in. o tym, dlaczego Bóg dopuszcza do kryzysów i jak je przetrwać?; o zaginionym podczas bratobójczej wojny w Syrii o.Paolo Dall’Oglio oraz o bazylice św. Michała Archanioła.

 ***************************************

PIERWSZE CZYTANIE

 

Światło dobrych uczynków

 

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

 

Iz 58,7–10

 

To mówi Pan:

 

Dziel swój chleb z głodnym, wprowadź w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziej i nie odwróć się od współziomków.

 

Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pana iść będzie za tobą.

 

Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On rzeknie: „Oto jestem!”.

 

Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i na­karmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 112,4–5. 6–7.8a i 9

 

Refren: Wschodzi w ciemnościachjak światło dla prawych.

 

On wschodzi w ciemnościachjak światło dla prawych,

łagodny, miłosierny i sprawiedliwy.

Dobrze się wiedzie człowiekowi,

który z litości pożycza,

i swymi sprawami zarządza uczciwie.

 

Sprawiedliwy nigdy się nie zachwieje

i pozostanie w wiecznej pamięci.

Nie przelęknie się złej nowiny,

jego mocne serce zaufało Panu.

 

Jego wierne serce lękać się nie będzie.

Rozdaje i obdarza ubogich;

jego sprawiedliwość będzie trwała zawsze,

wywyższona z chwałą będzie jego potęga.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Nauczanie świętego Pawła

 

Czytanie z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian

 

1 Kor 2,1–5

 

Bracia, przyszedłszy do was, nie przybyłem, by błyszcząc słowem i mądrością, dawać wam świadectwo Boże. Postanowi­łem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego.

 

I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem. A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazy­waniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mą­drości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

J 8,12b

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

Ja jestem światłością świata,

kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

 

Wy jesteście światłem świata

 

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

 

Mt 5,13–16

 

Jezus powiedział do swoich uczniów:

 

„Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzu­cenie i podeptanie przez ludzi.

 

Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto po­łożone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu.

 

Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”.

 

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: