II Parafialny Koncert Kolęd i Pastorałek

II Koncert Kolęd i Pastorałek 12.01.2014

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce – jest Boże Narodzenie! Zawsze, kiedy milkniesz, by innych wysłuchać – jest Boże Narodzenie! Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności – jest Boże Narodzenie! Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei „więźniom”: tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa – jest Boże Narodzenie! Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są Twoje możliwości i jak wielka jest Twoja słabość; zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie – zawsze wtedy jest Boże Narodzenie!” – te słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty padły nie w Noc Bożego Narodzenia czy podczas świątecznych serdeczności. Stanowiły zwieńczenie pięknego spotkania, wieńczącego czas liturgicznego przeżywania Tajemnicy Wcielenia. Niedziela Chrztu Pańskiego (w tym roku przypadająca na 12.01.2014 roku), kończąca okres Bożego Narodzenia, już od 2 lat jest dniem wspólnego kolędowania w ramach Parafialnego Koncertu Kolęd i Pastorałek. Organizatorami koncertu są: Rada Parafialna, proboszcz parafii, wspólnoty Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej oraz parafialna Schola EDEN.

W tym roku postanowiliśmy nieco zmienić formułę naszego wspólnego śpiewania, podkreślając tytuł „Parafialny” – zapraszając Parafian do wzięcia udziału w „kolędowym czasie” chcieliśmy podkreślić potencjał radości (i umuzykalnienia) naszej wspólnoty… i chyba nam się to udało (ale o tym na końcu).

Do dziś żywym wspomnieniem jest ubiegłoroczne, pełne niepokoju zerkanie na zegarki i liczenie, z jakim „poślizgiem” rozpoczniemy sumę parafialną (punktualność to „cnota królów” – i mimo zrozumienia przybywających na mszę Parafian 20-minutowe opóźnienie było doświadczeniem bardzo deprymującym). Stąd też, dzięki drobnym korektom układu niedzielnej liturgii, udało nam się zagwarantować wykonawcom prawie 2 godziny. Z początku wydawało się to nawet pewną przesadą, ale kiedy doszło do podsumowania zgłoszeń, okazało się, że podczas koncertu ma zostać wykonanych… 18 utworów!!! Normalnie szok!!!

Już podczas pierwszej mszy św. zaczęli przybywać pierwsi wykonawcy – było to o tyle łatwo zauważalne, że nieco „kulejący” podczas tej liturgii śpiew podczas nabrał nowej jakości od momentu komunii św. (czyżby „obudziło się zakrystianne echo”?). No i oczywiście zwracał uwagę tłok w, zazwyczaj pustej, przed-zakrystii. Oj, będzie dziś „gorąco”.

„Koncertowa” msza św., rozpoczynająca dzisiejsze spotkanie, celebrowana w intencji rodzin odwiedzanych podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej, objęła także intencją Organizatorów i Wykonawców Koncertu Kolęd i Pastorałek oraz (obchodzącego dziś dzień Imienin) Burmistrza naszego miasta, pana Arkadiusza Słowińskiego. O oprawę zadbała oczywiście Schola EDEN – jak zwykle niezawodna (gdyby niedyskrecja proboszcza, nikt nie zorientował by się, że dwie Scholistki – Martyna i Kasia – przez całą noc bawiły się na „studniówkach”… Ach ta młodość…), a do tego wsparta czynnym akompaniamentem pozostałych uczestników Eucharystii.

Przesłaniem koncertu stały się słowa „Dziś nadzieja rodzi się” – z nadzieją nieodłącznie związana jest radość, i można ją było wyraźnie odczuwać już podczas liturgicznego śpiewu. Tę radość podkreśliła także obecność osób, które – mamy nadzieję, że na trwałe – związały się z dynamiką uroczystości parafialnych. Koncert zaszczycili bowiem swoją obecnością:

** Wspomniany już Burmistrz miasta Lubań, pan Arkadiusz Słowiński,

** Asystent Burmistrza, pan Jan Hałakuć,

** Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu, pan Marcin Bykowski,

** Radny miasta i parafialny, pan Ryszard Piekarski.

Ponadto dało się zauważyć dużo większe zainteresowanie koncertem naszych Parafian (pod koniec było ich więcej niż podczas tegorocznej Pasterki). Ich wszystkich serdecznie powitały (prowadzące koncert) Monika Piekarska, Aneta Przybyła i Martynka Halczuk.

Początek Koncertu stał się okazją przypomnienia dwuletniej tradycji rozpoczęcia mszy św. pasterskiej hejnałem, wykonywanym na trąbce przez młodego, ale bardzo uzdolnionego Mateusza Wójcika. Zapowiedziany (i „wyklaskany” gorącą owacją) Mateusz zaprezentował 2 kolędy: „Cicha Noc” i „Gdy śliczna Panna”. Mimo licznej rzeszy słuchaczy dźwięk utworów był słyszalny wszędzie, a o pięknej atmosferze kolędowego spotkania świadczył fakt, że do instrumentarium Mateusza dołączył wkrótce cichutki akompaniament słuchaczy. Mateuszu!!! Wielkie brawa, wyrazy uznania i serdeczne podziękowania, że po raz kolejny dałeś nam przeżyć radość kolędowania [no i oczywiście zaproszenie do czynnego udziału w liturgii Wigilii Paschalnej].

W tym roku koncert zgromadził wykonawców reprezentujących całą gamę form wykonania oraz wieku. Oprócz osób dorosłych i młodzieży pojawiły się także dzieci – reprezentantką tej grupy była siostra naszego „hejnalisty”, Wiktoria Wójcik, która – idąc w ślady brata – zagrała na flecie kolędy: „Lulajże Jezuniu” i „Anioł pasterzom mówił”. Flet nie jest może instrumentem aż tak donośnym jak trąbka, ale… w kościele zapanowała taka cisza, że nikt nie miał problemów z zachwyceniem się piękną prezentacją. Nic też dziwnego, że za wykonanie kolęd Wiktoria została nagrodzona burzliwą owacją.

Od wielu już lat cieszymy się czynną współpracą ze środowiskiem Gimnazjum nr 1 w Lubaniu, którego uczniowie aktywnie animują i wspierają uroczystości o charakterze religijno-patriotycznym. Nie mogło ich oczywiście zabraknąć podczas Koncertu Kolęd i Pastorałek. Kolędę „Wśród nocnej ciszy” oraz pastorałkę „Bóg w stajni” zaprezentowały: Natalia Wróbel, Nikoletta Kłusek, Joanna Kłosin, Natalia Kowalska, którym akompaniowały Aneta Przybyła i Monika Piekarska (dla której był to pierwszy publiczny występ instrumentalny – przynajmniej na terenie parafii), przygotowane przez panie: Agatę Dudkiewicz i Wiolettę Szymonowicz. Piękne wykonanie, młodzieńczy dynamizm dały w efekcie występ, który stanowił dla nas wielką „frajdę” Dziewczyny! Dziękujemy i… wielkie brawa dla Was!

Nadzieja wiąże się także z pamięcią. W wielu domach radości Narodzenia Chrystusa towarzyszy zaduma płynąca z pamięci o tych, którzy już odeszli. Jednocześnie dla wielu właśnie świąteczny czas jest dobrą okazją do wykrzesania z siebie tego co najlepsze – jak często owocuje to pojednaniem i przebaczeniem. Tę specyfikę Tajemnicy Groty Betlejemskiej podkreśliła Schola EDEN wykonując 2 pastorałki: „Znak pokoju” (podczas której miała spore problemy z wokalnym „przebiciem się” przez akompaniament słuchaczy podczas refrenu) oraz „Kolęda dla nieobecnych” (tu w niejednych oczach pojawiły się łzy wspomnień). Nie mogło ich zabraknąć tak, jak nie może być bez nich wigilii – stąd też owacja uczestników była nie tylko podkreśleniem artyzmu wykonania, ale także podziękowaniem za przeżyte wzruszenia.

Podobnie, jak rok temu, w programie II Parafialnego Koncertu Kolęd i Pastorałek przewidzieliśmy udział Gościa Honorowego. Był nim nasz lubański Burmistrz, pan Arkadiusz Słowiński, który – oprócz przygotowanej kolędy „Mizerna cicha stajenka licha” – przygotował nam niespodziankę. Wspominając swoje rodzinne wigilie zaproponował wspólne wykonanie utworu „Z narodzenia Pana”. No, Panie Burmistrzu… dla nas takie zaproszenie to tylko jedna wielka frajda – a więc… śpiewamy „ile Bozia dała sił w płucach”.

Podczas przygotowań koncertu grupa osób dorosłych stwierdziła, że też chciałaby wziąć czynny udział w kolędowym koncertowaniu. A że u nas od słów do czynów niedaleko, więc… kilka prób i oto staliśmy się świadkami pierwszego zorganizowanego występu „Maksymilianek” (jak się wstępnie grupa nazwała). Państwo: Anna i Jan Piskozub, Anna Koncka, Alicja Kwiecińska, Jadwiga Pałka, Krystyna Mucha i Małgorzata Kleszczyńska zaprezentowali kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Śpij, Dziecino mała” i „Cicha Noc”, które stały się okazją nie tylko prezentacji umiejętności naszej „najmłodszej” grupy, ale także – po raz kolejny – dynamicznego włączenia się we wspólny śpiew wszystkich Parafian. Nie będzie to żadną przesadą, jeśli stwierdzę, że „śpiewał cały kościół”.

„Kolędy to chyba jedyne utwory religijne, które wręcz zachęcają do eksponowania przeżywanej radości” – usłyszeliśmy w kolejnej zapowiedzi naszej inspicjentki. Tym razem tą radością zechcieli się z nami podzielić Państwo Dominika, Grzegorz i Nadia Szydło, wykonujący dwa utwory. Pierwszy stał się okazją przeżycia swoistego szoku – najmłodsza uczestniczka koncertu, 5-letnia Nadia wykonała „brawurowo” kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, co wywołało całkiem zrozumiały powszechny aplauz. Natomiast frajdę rodzinnego kolędowania podkreśliło wykonanie (w bardzo „odważnej” aranżacji) pastorałki „Narodził się Jezus”, również nagrodzone rzęsistymi brawami.

Ten moment stał się sygnałem zbliżania się koncertu do „wielkiego finału”. Zanim jednak przy ołtarzu pojawili się kolejni mówcy, Schola EDEN zaprezentowała swojego newsa: pastorałkę „Pomaluśku Józefie” oraz piosenkę „Jest taki dzień”, a po nich „Maksymilianki” z artyzmem odśpiewały kolędy „O Gwiazdo Betlejemska” i „Jezusa Narodzonego”. „Ostatnie słowo” należało oczywiście do naszych „gwiazdeczek” ze Scholi EDEN – finałem tej części koncertu stała się kolęda „Mędrcy świata, monarchowie”.

Czasem oficjalne zakończenie uroczystości potrafi znużyć – nie u nas jednak. Pan Burmistrz, wspominając swoje święta i dziękując za możliwość udziału w tak pięknym wspólnym kolędowaniu złożył życzenia (oparte o słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty, zacytowane na wstępie), aby Boże Narodzenie, ten wielki cud naszej codzienności, trwał przez cały rok i zaprosił… do odśpiewania jeszcze jednej kolędy – „Do szopy hej, pasterze”. Na efekty nie trzeba było czekać – nasze „pomożemy” w odpowiedzi na pytanie mówcy „pomożecie?” było zaiste imponujące.

Po zakończeniu kolędy głos zabrał Dyrektor Miejskiego Domu Kultury, pan Marcin Bykowski. Rozpoczął wspomnieniem: „Dotąd przeżywałem dwa magiczne momenty kolędowania: podczas rodzinnego wigilijnego kolędowania i w trakcie kolędy rozpoczynającej mszę świętą pasterką. /…/ Od dzisiaj jest jeszcze trzeci taki moment: kolędowanie w kościele św. Maksymiliana Kolbe.” Kontynuacją była myśl, że choć według badań nie jesteśmy narodem specjalnie muzykalnym, to przychodzi taki moment, kiedy śpiewają wszyscy – to czas Narodzenia Pańskiego oraz konstatacja, że oto we wspólnocie, w której działała jedna Schola nagle pojawiło się ich aż cztery (!!!). Tę myśl, nawiązując do propozycji finału w wykonaniu wszystkich wykonawców. Pan Dyrektor zakończył bardzo ciepłym zaproszeniem: „Zaśpiewajmy teraz tak, żeby cały Lubań słyszał, że Miejski Dom Kultury jest dzisiaj tutaj, /…/ to Wy jesteście dzisiaj centrum kultury…”. Na takie dictum odpowiedź mogła być jednak – „pełny spontan”… i tym było finałowe odśpiewanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”.

II Parafialny Koncert Kolęd i Pastorałek jest już historią. Był zupełnie inny od poprzedniego. Po pierwsze – było to prawdziwie parafialne kolędowanie. Po drugie – objawiło się nam sporo nowych „talentów”. Wreszcie po trzecie – zdecydowanie wzrosło zainteresowanie i zaangażowanie Parafian spotkaniem kolędowym. To dobrze wróży na przyszłość – a skoro to już podsumowanie, na usta ciśnie się tylko jedno słowo: DZIĘKUJEMY!!! Za wspólny śpiew; za przeżywane wspólnie wzruszenie i radość; po prostu – za spędzony wspólnie PIĘKNY KOLĘDOWY CZAS!!! Do zobaczenia za rok…

 

Dodaj komentarz: