33 niedziela zwykła 17.11.2013 roku


*** Przeżywamy 33 niedzielę zwykłą – jest to NIEDZIELA PARAFIALNA. Dzisiaj przeprowadzamy zbiórkę na pomoc dla ofiar tragedii na Filipinach.

*** Wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (18.11) – bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy

— wtorek (19.11) – bł. Salomei, dziewicy

— środa (20.11) – św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera

— czwartek (21.11) – Ofiarowanie NMP

— piątek (22.11) – św. Cecylii, dziewicy i męczennicy

— niedziela (24.11) – Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (uroczystość)

 

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA

– PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII,

ŚW. MAKSYMILIANA

 

*** W tym tygodniu obchodzimy wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, patronki KSM-u i młodzieży polskiej (18.11) oraz św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej (22.11). Z tej racji składam naszej Scholi Parafialnej EDEN oraz osobom zaangażowanym w prowadzenie śpiewu kościelnego najserdeczniejsze życzenia.

*** W sobotę kończymy parafialny konkurs na najciekawszą koronę dla Pana Jezusa. Prace prosimy składać w zakrystii.

*** W czwartek (21.11) o godz. 18:00 spotkanie Scholi EDEN na plebanii.

*** W sobotę odbędzie się w naszej parafii spotkanie koordynatorów Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie, które zakończy msza św. o godz. 17:00. W tym dniu także uroczysta Eucharystia o godz. 13:00 w intencji Państwo Anny i Jana Konckich z okazji Złotego Jubileuszu pożycia małżeńskiego – Czcigodnym Jubilatom już teraz składam najserdeczniejsze życzenia.

*** Także w sobotę zapraszam na godz. 10:00 do przygotowania kościoła na obchód Dnia Pańskiego Parafian z ul. Chopina, Górnej, Groblowej, Fortowej, Lipowej, Krótkiej i Skalniczej.

*** W przyszłą niedzielę – ostatnią niedzielę roku liturgicznego oraz dzień zakończenia Roku Wiary – odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Parafialnej Scholi EDEN i Służby Liturgicznej, po której będziemy mogli wziąć udział w kolejnym Koncercie naszej Scholi.

*** W zakrystii można nabyć kalendarze ścienne z fotografiami bł. Jana Pawła II i Kalendarz Diecezjalny.

*** W minionym tygodniu odeszła do wieczności Stanisława Kołodziej. Pogrzeb jutro o godz. 14:30. MODLITWA ZA ZMARŁYCH.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Dzisiaj w „Niedzieli” przeczytamy m.in. o proteście przeciwko profanacji krzyża; o odwołaniu referendum w sprawie rozpoczęcia szkoły przez dzieci 6-letnie; o tajemnicach fatimskich i zapowiedzi apokalipsy; o jednej z najnowszych książek Dana Browna. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy m.in. o modlitwie na legnickim cmentarzu; o misterium „Refleksja Listopadowa”, przeprowadzonym w naszej parafii przez młodzież Gimnazjum nr 1 oraz o „Balu Wszystkich Świętych” w Olszynie. W bieżącym numerze „Gościa Niedzielnego” m.in.: o synodzie zwołanym przez papieża Franciszka, który będzie poświęcony rodzinie i małżeństwu; o tym, że Kościół nie zajmuje się tropieniem diabła oraz o tym, jak może się zmienić polskie prawo dotyczące grzebania zmarłych. Rodzicom naszych najmłodszych dedykuję najnowszy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, w którym znajdziemy m.in. lampion roratni do samodzielnego złożenia oraz przejmującą historię chorego 10-letniego Mateusza, jednego z dwanaściorga dzieci, którym będą pomagać uczestnicy tegorocznych Rorat.

 

min1

 

PIERWSZE CZYTANIE

 

Sprawiedliwy sąd Boży

 

Czytanie z Księgi proroka Malachiasza

 

Ml 3,19-20.1

 

Oto nadchodzi dzień palący jak piec, a wszyscy pyszni i wszyscy wyrządzający krzywdę będą słomą, więc spali ich ten nadchodzący dzień, mówi Pan Zastępów, tak że nie pozostawi po nich ani korzenia, ani gałązki.

 

A dla was, czczących moje imię, wzejdzie słońce sprawiedliwości i uzdrowienie w jego promieniach.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 98,5-6.7-8.9

 

Refren: Pan będzie sądził ludy sprawiedliwie.

 

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry

przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy,

przy trąbach i przy dźwięku rogu,

na oczach Pana, Króla, się radujcie.

 

Niech szumi morze i wszystko, co w nim żyje,

krąg ziemi i jego mieszkańcy.

Rzeki niech klaszczą w dłonie,

góry niech razem wołają z radości.

 

W obliczu Pana, który nadchodzi,

bo przychodzi osądzić ziemię.

On będzie sądził świat sprawiedliwie

i ludy według słuszności.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Kto nie chce pracować, niech też nie je

 

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan

 

2 Tes 3,7-12

 

Bracia:

 

Sami wiecie, jak należy nas naśladować, bo nie wzbudzaliśmy wśród was niepokoju ani u nikogo nie jedliśmy za darmo chleba, ale pracowaliśmy w trudzie i zmęczeniu, we dnie i w nocy, aby dla nikogo z was nie być ciężarem. Nie jakobyśmy nie mieli do tego prawa, lecz po to, aby dać wam samych siebie za przykład do naśladowania.

 

Albowiem gdy byliśmy u was, nakazywaliśmy wam tak: kto nie chce pracować, niech też nie je. Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi.

 

Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

Łk 21,28

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

Nabierzcie ducha i podnieście głowy,

ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

 

Jezus zapowiada prześladowania swoich wyznawców

 

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

 

Łk 21,5-19

 

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: ”Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”.

 

Zapytali Go: ”Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?”.

 

Jezus odpowiedział: ”Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: »Ja jestem« oraz »nadszedł czas«. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”.

 

Wtedy mówił do nich: ”Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.

 

Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.

 

Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.

A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

 

Oto słowo Pańskie.

 

Dodaj komentarz: