30 niedziela zwykła 27.10.2013 roku

Wszystkich Swietych*** Przeżywamy 30 niedzielę zwykłą. W dniu dzisiejszym przechodzimy na tzw. czas zimowy, przestawiając zegarki o 1 godzinę do tyłu ( z 3 na 2).

*** NIEDZIELA PARAFIALNA – sprawozdanie…

*** Trwa liczenie wiernych pozwalające uzyskać obraz stanu praktykowania naszych Parafian.

*** Wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (28.10) – św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

— piątek (01.11) – Wszystkich Świętych [uroczystość]

— sobota (02.11) – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

 

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA

– PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII,

ŚW. MAKSYMILIANA

 

*** Składam gorące „Bóg zapłać” ks. Andrzejowi Fili (dziekanowi dekanatu Lubań) oraz Ks. Czesławowi Misiewiczowi za pełnienie posługi duszpasterskiej podczas mojej nieobecności oraz Parafianom, którzy zadbali o właściwe funkcjonowanie parafii w tym czasie.

*** W poniedziałek przeżywamy 84 rocznicę urodzin Ks. Biskupa Tadeusza Rybaka oraz dzień Jego imienin. Pamiętajmy w naszej modlitwie o Dostojnym Jubilacie i Solenizancie.

*** W czwartek odbędzie się ostatnie nabożeństwo różańcowe, kończące parafialny konkurs na najoryginalniejszy różaniec. Podsumowanie udziału dzieci odbędzie się w niedzielę (03.11) podczas mszy św. o godz. 10:00.

*** W tym tygodniu przypada I piątek i sobota miesiąca. Z racji uroczystości Wszystkich Świętych okazja do spowiedzi wyjątkowo w czwartek od godz. 15:30. W sobotę w godzinach porannych odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. Wieczorna msza św. – ze zmianą tajemnic różańcowych – w intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej. Po mszy spotkanie w świetlicy.

*** W piątek przypada uroczystość Wszystkich Świętych – radosne dziękczynienie Kościoła za dar realizowanej przez człowieka świętości. W tym dniu msze św. o godz. 8:30 i 10:00. Po południu, o godz. 14:00, rozpocznie się w kościele Świętej Trójcy procesja na cmentarz. Serdecznie zapraszam do licznego w niej udziału – przypominam jednak, że sama procesja nie zadośćczyni powinności udziału w tym dniu we mszy św.

*** W piątek o godz. 18:00 kandydaci do Bierzmowania i nasza parafialna Schola EDEN przedstawią misterium „Refleksja Listopadowa”, na które serdecznie zapraszam.

*** W dniach 1-8.XI wierni, którzy nawiedzą kościół i cmentarz oraz pomodlą się za zmarłych, mogą uzyskać i ofiarować za nich odpust zupełny. Warunki jego uzyskania to: stan łaski uświęcającej, przyjęcie komunii św. i modlitwa „Ojcze nasz” oraz „Wierzę w Boga”, a także w intencjach Ojca Świętego (w łączności z papieżem, a nie za niego).

zaduszki3*** W tym tygodniu, w sobotę, rozpoczynamy tegoroczną modlitwę wypominkową, którą obejmiemy zmarłych z rodzin naszej wspólnoty parafialnej. Na ławkach zostały wystawione kartki wypominkowe – Imiona bliskich zmarłych proszę wpisywać w odpowiednie rubryki „Kobieta, mężczyzna” w formie mianownika. Na odwrocie został podany porządek nabożeństw wypominkowych. Aby umożliwić Państwu uczestnictwo w modlitwie, podczas której odczytane zostaną imiona Waszych bliskich zmarłych, proszę o zaznaczenie dnia, w którym dana kartka ma zostać odczytana. Wypełnione kartki proszę składać na tacę lub w zakrystii (proszę ich nie wrzucać do skarbony przy stoliku prasowym). Kartki wrzucone po 01.11 zostaną odczytane w jednym z późniejszych terminów. Różaniec wypominkowy odmawiany będzie od 02.11 do 14.11 od wtorku do soboty o godz. 16:30. W niedziele podczas każdej Mszy św. odmawiać będziemy jedną tajemnicę różańca w intencji wszystkich zmarłych polecanych Bożemu miłosierdziu w tegorocznych wypominkach.

*** W przyszłą niedzielę po sumie parafialnej spotkanie z Rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

*** W zakrystii można nabyć kalendarze ścienne z fotografiami bł. Jana Pawła II.

*** W ławkach z tyłu kościoła zostały umieszczone kartki wypominkowe – proszę je składać na tacę lub do skarbony przy ołtarzu.

*** Najbliższa msza św. z modlitwą o uzdrowienie zostanie odprawiona w sobotę, 16.11 o godz. 17:00.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym”: Co powiedział, a czego nie powiedział Ks. Abp Józef Michalik; wspomnienie o tych, którzy odeszli w ostatnim roku. W bieżącym numerze „Niedzieli” przeczytamy m.in. o peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Rosji (1996 r.); o kampanii medialnej przeciwko Ks. Abp Michalikowi; o zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II; o Polakach na misjach i w Europie Zachodniej oraz o istocie i przesłaniu uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy o jubileuszu 10-lecia Gimnazjum im. Jana Pawła II w Chojnowie; o diecezjalnych obchodach Dnia Papieskiego oraz o kolejnej konferencji Księży Dziekanów. Rodzicom i wychowawcom dedykuję artykuł poświęcony obchodom Halloween (w żaden sposób nie związanym z listopadowymi obchodami religijnymi).

******************************

PIERWSZE CZYTANIE

 

Modlitwa biednego przeniknie obłoki

 

Czytanie z Księgi Syracydesa

 

Syr 35,12-14.16-18

 

Pan jest Sędzią, który nie ma względu na osoby. Nie będzie miał On względu na osobę przeciw biednemu, owszem, wysłucha prośby pokrzywdzonego. Nie lekceważy błagania sieroty i wdowy, kiedy się skarży. Kto służy Bogu, z upodobaniem będzie przyjęty, a błaganie jego dosięgnie obłoków.

 

Modlitwa biednego przeniknie obłoki i nie ustanie, aż dojdzie do celu. Nie odstąpi, aż wejrzy Najwyższy i ujmie się za sprawiedliwymi, i wyda słuszny wyrok.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 34,2-3.17-18.19 i 23

 

Refren: Biedak zawołał i Pan go wysłuchał.

 

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,

Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.

Dusza moja chlubi się Panem,

niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

 

Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym,

by pamięć o nich wymazać z ziemi.

Pan słyszy wołających o pomoc

i ratuje ich od wszelkiej udręki.

 

Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu,

ocala upadłych na duchu.

Pan odkupi dusze sług swoich,

nie zazna kary, kto się doń ucieka.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Ufność Pawła po życiu poświęconym Bogu

 

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza

 

2 Tm 4,6-9.16-18

 

Najdroższy:

 

Krew moja już ma być wylana na ofiarę, a chwila mojej rozłąki nadeszła. W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego.

 

Pospiesz się, by przybyć do mnie szybko. W pierwszej mojej obronie nikt przy mnie nie stanął, ale mię wszyscy opuścili: niech im to nie będzie policzone. Natomiast Pan stanął przy mnie i wzmocnił mię, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii i żeby wszystkie narody je posłyszały; wyrwany też zostałem z paszczy lwa.

 

Wyrwie mię Pan od wszelkiego złego czynu i wybawi mię, przyjmując do swego królestwa niebieskiego; Jemu chwała na wieki wieków. Amen.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

2 Kor 5,19

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

W Chrystusie Bóg pojednał świat ze sobą,

nam zaś przekazał słowo jednania.

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

 

Wysłuchana modlitwa skruszonego grzesznika

 

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

 

Łk 18,9-14

 

Jezus powiedział do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: ”Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak się w duszy modlił: »Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Poszczę dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam«. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: »Boże, miej litość dla mnie, grzesznika«.

 

Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony”.

 

Oto słowo Pańskie.

 

Dodaj komentarz: