28 niedziela zwykła 13.10.2013 roku

LU03*** Przeżywamy 28 niedzielę zwykłą. Jest to jednocześnie okazja podwójnego świętowania – dzisiaj bowiem Kościół po raz kolejny zostanie zawierzony Matce Bożej; także w dniu dzisiejszym obchodzimy XIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. 

*** Dzisiaj rozpoczynamy liczenie wiernych pozwalające uzyskać obraz stanu praktykowania naszych Parafian.

*** Z racji zawierzenia parafii Matce Bożej dzisiejszy układ mszy św. uległ zmianie – msze zostaną odprawione o godz. 8:30 i 10:00 oraz o godz. 18:00, po czym Nabożeństwo Fatimskie, podczas którego nastąpi akt zawierzenia. Serdecznie zapraszam – proszę wziąć ze sobą świece.

*** Wspomnienia tygodnia:

— wtorek (15.10) – św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

— środa (16.10) – św. Jadwigi Śląskiej, głównej Patronki Śląska

— czwartek (17.10) – św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

— piątek (18.10) – św. Łukasza Ewangelisty (święto)

 

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA

– PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII,

ŚW. MAKSYMILIANA

 

*** Jutro obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej pozwalający podkreślić w szczególny sposób pracę Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów oraz – co ważne – wszystkich pracowników szkolnictwa. Wszystkim Państwu składam najserdeczniejsze życzenia: obfitości łask Bożych, nieustannej asystencji Ducha Świętego i obfitych owoców współpracy z Nim w pracy pedagogiczno-wychowawczej.

*** Rok 2013 to podwójny Srebrny Jubileusz: erygowania parafii i przyjęcia przeze mnie święceń kapłańskich. W ramach przeżywania tego drugiego wezmę udział w Jubileuszowej Pielgrzymce kapłańskiego rocznika 1988 do Fatimy, która rozpoczyna się w najbliższy wtorek (15.10). Podczas mojej nieobecności pełnienia posługi podjęli się: ks.Dziekan Andrzej Fila i Ks.Czesław Misiewicz. Już teraz gorąco dziękuję obu prezbiterom za okazane zrozumienie a całą wspólnotę parafialną zapewniam o pamięci modlitewnej.

*** Z racji zastępstwa zmianom ulegnie porządek mszy św. w przyszłą niedzielę – zostaną odprawione o godz.9:00, 10:00 i 11:00. Za zmiany gorąco przepraszam.

*** Serdecznie zapraszam do udziału w nabożeństwach różańcowych, animowanych przez grupy parafialne według porządku umieszczonego w gablocie. Odbywają się one codziennie (od wtorku do soboty) o godz. 16:30. Jednocześnie proszę o zapoznanie się z harmonogramem animacji modlitwy.

*** W piątek wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty – święto patronalne Pracowników Służby Zdrowia.

*** W sobotę zapraszam do przygotowania kościoła na obchód Dnia Pańskiego Parafian z ul. Leśnej 47-57 oraz ul. Stawowej 12 do końca.

*** Składam serdeczne „Bóg zapłać” Panom, którzy przerzucili do kotłowni opał na tegoroczny sezon grzewczy. Dziękuję także wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną „akcje opałową”.

*** Trwa przyjmowanie kandydatów do Służby Liturgicznej. Osoby zainteresowane zapraszam do zakrystii. Jednocześnie z radością informuję o podjęciu kandydatury przez Weronikę Didyk i życzę jej wiele wytrwałości.

*** Na stoliku prasowym znajdują się nowe książeczki I-piątkowe. Zapraszam dzieci i młodzież do korzystania z nich. W zakrystii można nabyć kalendarze ścienne z fotografiami bł.Jana Pawła II.

*** Dzieci i młodzież zachęcam do wzięcia udziału w parafialnym konkursie na najoryginalniejszy różaniec. Konkurs trwa do końca miesiąca.

*** W ławkach z tyłu kościoła zostały umieszczone kartki wypominkowe – proszę o zaznaczenie wybranego terminu odczytania oraz zapisywanie imion zmarłych w odpowiednich miejsca w 1 osobie l.pojedynczej.

*** Przyszła niedziela to NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” przeczytamy m.in. o poświęceniu świata Niepokalanemu Sercu Maryi; o planowanej emisji w polskiej TV serialu „Biblia” oraz o dramatycznych wydarzeniach na Lampedusie, włoskiej wyspie, na którą próbują dopłynąć emigranci z Afryki. W tygodniku „Niedziela” przeczytamy m.in. o Maryjnym Dniu Roku Wiary; komentarz abp Michalika do wywiadu z papieżem Franciszkiem oraz kolejny odcinek poświęcony Matce bł. Jana Pawła II W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy m.in. opis przebiegu Pielgrzymki Żywego Różańca do Krzeszowa; wileńskich obchodów jubileuszu Ks. Kard. Henryka Gulbinowicza oraz uroczystości konsekracji kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wilkowie.

 

 

 

PIERWSZE CZYTANIE

 

Uzdrowienie Naamana

 

Czytanie z Drugiej Księgi Królewskiej

 

2 Krl 5,14-17

 

Wódz syryjski Naaman, który był trędowaty, zanurzył się siedem razy w Jordanie według słowa proroka Elizeusza, a ciało jego na powrót stało się jak ciało małego dziecka i został oczyszczony.

 

Wtedy wrócił do męża Bożego z całym orszakiem, wszedł i stanął przed nim, mówiąc: „Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem. A teraz zechciej przyjąć dar wdzięczności od twego sługi”. On zaś odpowiedział: „Na życie Pana, przed którego obliczem stoję, nie wezmę!”. Tamten nalegał na niego, aby przyjął, lecz on odmówił. Wtedy Naaman rzekł: „Jeśli już nie chcesz, to niechże dadzą twemu słudze tyle ziemi, ile para mułów unieść może, ponieważ odtąd twój sługa nie będzie składał ofiary całopalnej ani ofiary krwawej innym bogom, jak tylko Panu”.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 98,1.2-3ab.3cd-4

 

Refren: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie.

 

Śpiewajcie Panu pieśń nową,

albowiem uczynił cuda.

Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica

i święte ramię Jego.

 

Pan okazał swoje zbawienie,

na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.

Wspomniał na dobroć i na wierność swoją

dla domu Izraela.

 

Ujrzały wszystkie krańce ziemi

zbawienie Boga naszego.

Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,

cieszcie się, weselcie i grajcie.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Jeśli trwamy w cierpliwości, będziemy królowali z Chrystusem

 

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza

 

2 Tm 2,8-13

 

Najmilszy:

 

Pamiętaj na Jezusa Chrystusa, potomka Dawida. On według Ewangelii mojej powstał z martwych. Dla niej znoszę niedolę aż do więzów jak złoczyńca; ale słowo Boże nie uległo skrępowaniu. Dlatego znoszę wszystko przez wzgląd na wybranych, aby i oni dostąpili zbawienia w Chrystusie Jezusie razem z wieczną chwałą.

 

Nauka to zasługująca na wiarę: Jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy. Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy. Jeśli się będziemy Go zapierali, to i On nas się zaprze. Jeśli my odmawiamy wierności, On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

1 Tes 5,18

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

Za wszystko dziękujcie Bogu,

taka jest bowiem wola Boża względem was

w Jezusie Chrystusie.

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

 

Wiara uzdrowionego cudzoziemca

 

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

 

Łk 17,11-19

 

Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”. Na ich widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom”. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec”. Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

 

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: