13 niedziela zwykła 30.06.2013 roku

FES079*** Przeżywamy 13 niedzielę zwykłą. Od przyszłej niedzieli msze św. w porządku wakacyjnym.

*** Wszystkim wypoczywającym na terenie naszej parafii oraz przeżywającym wakacje i czas urlopów życzę dobrego, bezpiecznego wypoczynku i obfitości łask Bożych. Jednocześnie przypominam, że letni wypoczynek nie zwalnia nas z powinności naszej wiary.

*** Dzisiaj kończymy okres nabożeństw ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dziękuję wszystkim włączającym się w czerwcową modlitwę za jej piękną atmosferę.

*** Wspomnienia tygodnia:

— środa (01.07) — św. Tomasza Apostoła (święto)

— sobota (06.07) — bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA –

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

*** W dniu wczorajszym odbył się w Węglińcu, w ramach obchodów święta parafii w Węglińcu, koncert ewangelizacyjny naszej Scholi EDEN. Dziękuję naszym dziewczętom: Martynie, Kasi, Monice, Anecie i Oli za wysiłek włożony w przygotowanie programu koncertu oraz piękne świadectwo radosnej wiary. Dziękuję także p. Ryszardowi Piekarskiemu za wsparcie organizacji wyjazdu.

*** W najbliższy wtorek (02.07) zostanie odprawiona o godz. 17:00 kolejna msza św. z modlitwą o uzdrowienie. Będzie jej przewodniczył O.Andrzej Smołka ss.cc. Serdecznie zapraszam.

*** W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Popołudniowa msza św. w sobotę w intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej. Zmiana tajemnic różańcowych i spotkanie formacyjne po mszy św.

*** Z racji rozpoczynającego się jutro mojego urlopu ulegnie zmianie porządek mszy św. w najbliższą niedzielę – zostaną odprawione o godz. 9:00 i 11:00. Do 13.07 w sprawach pilnych proszę się zgłaszać do Ks. Czesława Misiewicza w Kościelniku.

*** W sobotę zapraszam na godz. 10:00 do przygotowania kościoła na obchód Dnia Pańskiego Parafian z ul. Leśnej 36-41 oraz z ul. Kościuszki 7B-17.

*** Kandydatów do Bierzmowania proszę o odebranie indeksów.

*** Na tylnych ławkach zostały wystawione koperty – trwa akcja opałowa na sezon grzewczy 2013/2014.

*** Rozpoczynamy przygotowania do tegorocznej uroczystości odpustowej, związanej ze Srebrnym Jubileuszem naszej wspólnoty parafialnej. Pragniemy podtrzymać tradycję „loterii odpustowej” – osoby pragnące ofiarować fanty lub wesprzeć nas finansowo proszę o kontakt z Panami kościelnymi. W zakrystii można także dokonać zapisu wypieku ciast.

*** Ks. Biskup Marek Mendyk serdecznie zaprasza młodzież do wzięcia udziału w XX Europejskich Spotkaniach Młodych w Legnickim Polu w dniach 22-29.08.2013 roku. Osoby zainteresowane proszę o zgłoszenie w zakrystii. Szczegóły są umieszczone w gablocie.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. o tym, jak wierzą Peruwiańczycy; 5 przykazań kościelnych w brzmieniu po ostatniej zmianie wprowadzonej przez biskupów oraz o cudownie uzdrowionej za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II 8-letniej Glorii Marii z Częstochowy. W najnowszym numerze „Niedzieli” znajdziemy m.in. podsumowanie 100 dni pontyfikatu papieża Franciszka; kolejny odcinek cyklu „Rozmawiamy o Polsce”; podsumowanie Kongresu Katolików „Stop ateizacji” oraz refleksję o filmie poświęconym Wojciechowi Kilarowi. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy m.in. o nowym herbie Diecezji Legnickiej; o uroczystościach 50-lecia posługi kapłańskiej w Jeleniej Górze oraz o obliczu legnickiego WSD (rozmowa z nowym rektorem uczelni – ks. dr Piotrem Kotem). Rodzicom naszych najmłodszych dedykuję nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”.

 

PIERWSZE CZYTANIE

 

Powołanie Elizeusza

 

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej

 

1 Krl 19,16b.19-21

 

Pan rzekł do Eliasza: ”Elizeusza, syna Szafata z Abel-Mechola, namaścisz na proroka po tobie”.

Poszedł wkrótce stamtąd Eliasz i odnalazł Elizeusza, syna Szafata, orzącego wołami: dwanaście par wołów przed nim, a on przy dwunastej. Wtedy Eliasz, podszedłszy do niego, zarzucił na niego swój płaszcz. Wówczas Elizeusz zostawił woły i pobiegłszy za Eliaszem, powiedział: ”Pozwól mi ucałować mego ojca i moją matkę, abym potem poszedł za tobą”. On mu odpowiedział: ”Idź i wracaj, bo po co to ci uczyniłem?”.

 

Wtedy powrócił do niego i zaraz wziął parę wołów, złożył ją na ofiarę, a na jarzmie wołów ugotował ich mięso oraz dał ludziom, aby zjedli. Następnie wybrał się i poszedłszy za Eliaszem, stał się jego sługą.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 16,1-2a i 5.7-8.9-10.11

 

Refren: Pan mym dziedzictwem, moim przeznaczeniem.

 

Zachowaj mnie, Boże, bo chronię się do Ciebie,

mówię do Pana: ”Tyś jest Panem moim”.

Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem,

to On mój los zabezpiecza.

 

Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek,

bo serce napomina mnie nawet nocą.

Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy,

On jest po mojej prawicy, nic mną

nie zachwieje.

 

Dlatego cieszy się moje serce i dusza raduje,

a ciało moje będzie spoczywać bezpiecznie,

bo w kraju zmarłych duszy mej nie zostawisz

i nie dopuścisz, bym pozostał w grobie.

 

Ty ścieżkę życia mi ukażesz,

pełnię Twojej radości

i wieczną rozkosz

po Twojej prawicy.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Postępowanie według ducha daje wolność

 

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Galatów

 

Ga 5,1.13-18

 

Bracia:

 

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli.

 

Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności za zachętę do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie. Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: ”Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli.

 

Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

1 Sm 3,9; J 6,68b

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

Mów, Panie, bo sługa Twój słucha;

Ty masz słowa życia wiecznego.

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

 

Trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem

 

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

 

Łk 9,51-62

 

Gdy dopełniał się czas wzięcia Jezusa z tego świata, postanowił udać się do Jerozolimy i wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i przyszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by Mu przygotować pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jerozolimy. Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: ”Panie, czy chcesz, a powiemy, żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich?”. Lecz On odwróciwszy się zabronił im. I udali się do innego miasteczka. A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: ”Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz”. Jezus mu odpowiedział: ”Lisy mają nory i ptaki powietrzne gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł wesprzeć”.

 

Do innego rzekł: ”Pójdź za Mną”. Ten zaś odpowiedział: ”Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca”. Odparł mu: ”Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże”.

Jeszcze inny rzekł: ”Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu”. Jezus mu odpowiedział: ”Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego”.

 

Oto słowo Pańskie.

 

Dodaj komentarz: