5 niedziela Wielkanocy 28.04.2013 roku

B002*** Przeżywamy 5 niedzielę Wielkanocy.

*** NIEDZIELA PARAFIALNA – sprawozdanie…

*** Wspomnienia tygodnia:

— wtorek (29.04) — św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

— środa (01.05) — św. Józefa Rzemieślnika

— czwartek (02,05) — św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła

— piątek (03.05) — NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski (uroczystość)

— sobota (04.05) — św. Floriana, męczennika

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA –

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

***  W miniony piątek 13-osobowa grupa młodzieży naszej parafii przyjęła z rąk Ks. Biskupa Stefana Cichego sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Konfirmantom życzę obfitości łask Bożych i pięknych owoców współpracy z darami Jego Ducha. Jednocześnie zapraszam do zakrystii po odbiór pamiątek oraz na stronę parafialną, gdzie można znaleźć opis uroczystości i serwis foto. Opis uroczystości oraz dokumentację foto można znaleźć W TYM MIEJSCU

*** Jutro (29.04) obchodzimy dzień pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej.

*** W tym tygodniu próby dzieci przygotowujących się do I Komunii św. odbędą się we wtorek (godz.17:30) i sobotę (godz.11:30).

*** We wtorek będziemy przeżywali 8 rocznicę ingresu Biskupa Legnickiego, Ks. Biskupa Stefana Cichego – zachęcam do modlitwy w intencji Jubilata.

*** W środę (01.05) wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika – dzień modlitw w intencji bezrobotnych. W tym dniu rozpoczynamy tegoroczne nabożeństwa majowe – w tygodniu po mszy św. (w zależności od pogody: albo przy grocie, albo w kościele); w niedziele – po sumie parafialnej.

*** W piątek (03.05) obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski – jest to także Święto Narodowe 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791. Z racji dotychczasowej niskiej frekwencji, decyzją Rady Parafialnej, w tym dniu msza św. o godz. 11:30.

*** Jest to także I piątek miesiąca – okazja do spowiedzi od godz. 10:30.

*** W sobotę w godzinach porannych odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. Popołudniowa msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych w intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej. Po mszy św. (o ile dopisze pogoda) odbędzie się „majówka” – ognisko, dla obu grup, na które zapraszam także dzieci świetlicowe, Scholę Parafialną EDEN oraz SL.

*** Sobota to dzień święta patronalnego strażaków – wszystkim funkcjonariuszom Straży Pożarnej składam najserdeczniejsze życzenia.

*** W dniach 07-09.06.2013 r. odbędą się w Domu Rekolekcyjnym w Lwówku Śląskim nauki przedmałżeńskie. Program spotkania został umieszczony w gablocie.

*** Także w gablocie znajduje się plakat zachęcający do skorzystania z oferty wypoczynku letniego w ramach programu LATAWIEC – od rycerza do żołnierza.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze „Niedzieli” przeczytamy m.in. o papieżu Franciszku; o kulcie MB Częstochowskiej; o pielgrzymce seminarzystów, wykładowców i rektorów Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski na Jasną Górę oraz o prześladowaniach polskiego duchowieństwa w czasie II wojny światowej i w latach komunistycznego totalitaryzmu. W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy m.in. relację z pielgrzymki duchowieństwa Diecezji Legnickiej do Barda Śląskiego oraz opis legnickich obchodów V Tygodnia Biblijnego; refleksję o Bierzmowaniu w Roku Wiary Dzisiaj oraz relację z promocji lektorskiej w dekanacie jeleniogórskim. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in. płyta z filmem dokumentalnym o tragicznych losach ks. Jana Machy; rozmowę z Andrzejem Urbańskim oraz prezentację postaci Kard. Dolana. Naszym najmłodszym dedykuję kolejny numer „Małego Gościa Niedzielnego”.

B028B031B033B034

B054B055B056B244

PIERWSZE CZYTANIE

 

Bóg działa przez ludzi

 

Czytanie z Dziejów Apostolskich

 

Dz 14,21-27

 

Paweł i Barnaba wrócili do Listry, do Ikonium i do Antiochii, umacniając dusze uczniów, zachęcając do wytrwania w wierze, bo przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego. Kiedy w każdym Kościele wśród modlitw i postów ustanowili im starszych, polecili ich Panu, w którego uwierzyli.

 

Potem przeszli przez Pizydię i przybyli do Pamfilii. Nauczali w Perge, zeszli do Attalii, a stąd odpłynęli do Antiochii, gdzie za łaską Bożą zostali przeznaczeni do dzieła, które wykonali.

 

Kiedy przybyli i zebrali miejscowy Kościół, opowiedzieli, jak wiele Bóg przez nich zdziałał i jak otworzył poganom podwoje wiary.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 145,8-9.10-11.12-13ab

 

Refren: Będę Cię sławił, Boże mój i Królu.

 

Pan jest łagodny i miłosierny,

nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.

Pan jest dobry dla wszystkich,

a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.

 

Niech Cię wielbią. Panie, wszystkie Twoje dzieła

i niech Cię ”błogosławią Twoi święci.

Niech mówią o chwale Twojego królestwa

i niech głoszą Twoją potęgę.

 

Aby synom ludzkim oznajmić Twoją potęgę

i wspaniałość chwały Twojego królestwa.

Królestwo Twoje królestwem wszystkich wieków,

przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Bóg otrze wszelką łzę

 

Czytanie z Księgi Apokalipsy świętego Jana Apostoła

 

Ap 21,1-5a

 

Ja, Jan, ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły i morza już nie ma.

 

I Miasto Święte – Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swojego męża. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu:

 

”Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie »Bogiem z nimi«. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już odtąd nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły”.

 

I rzekł Siedzący na tronie: ”Oto czynię wszystko nowe”.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

J 13,34

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

Daję wam przykazanie nowe,

abyście się wzajemnie miłowali,

jak Ja was umiłowałem.

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

 

Przykazanie nowe

 

Słowa Ewangelii według świętego Jana

 

J 13,31-33a.34.35

 

Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział:

 

”Syn Człowieczy został teraz uwielbiony, a w Nim został Bóg uwielbiony. Jeżeli Bóg został w Nim uwielbiony, to Bóg uwielbi Go także w sobie samym, i zaraz Go uwielbi.

 

Dzieci, jeszcze krótko – jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie. Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”.

 

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: