Niedziela Miłosierdzia Bożego 07.04.2013 roku

milosierdzie5*** Przeżywamy dzisiaj 2 niedzielę Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego. Z tej racji za odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia można uzyskać dzisiaj odpust zupełny. Jest to także I niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

*** Jest to święto patronalne Caritas.

*** Jest to także dzień „wyśpiewania” chwały Zmartwychwstałego. Serdecznie zapraszam na Koncert Wielkanocny „Pan zmartwychwstał!!! Alleluja!!!”, który odbędzie się po mszy św. o godz. 9:30. Z racji koncertu suma parafialna rozpocznie się o godz. 12:00. Za zmiany gorąco przepraszam.

*** Jutro przypada liturgiczna uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzona jako Dzień Świętości Życia. Zachęcam do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

*** Także jutro odbędzie się o godz. 18:00 msza św. z udziałem Duszpasterstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie. Serdecznie zapraszam.

*** W środę odbędzie się po mszy św. (!!!) spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

*** W czwartek natomiast na mszę św. i spotkanie zapraszam starszą grupę kandydatów do Bierzmowania. Szczegółowe (i bardzo ważne) informacje dla Was znajdują się W TYM MIEJSCU

*** W ostatniej ławce zostały umieszczone kartki, z których można skorzystać przy składaniu próśb i dziękczynień przez orędownictwo MB Nieustającej Pomocy.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” (zaopatrzonym m.in. w płytę do rozliczenia PIT za 2012 rok); dzisiaj m.in. Siadaj! Opowiadaj! Podziel się swoją wiarą; refleksja w 3 lata po katastrofie smoleńskiej; „Cristiada” – film, który trzeba zobaczyć. W tygodniku „Niedziela” przeczytamy m.in. o atakach na papieża Franciszka; o święcie Miłosierdzia Bożego oraz o trudnych dziennikarskich wyborach. W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy relację z Konferencji poświęconych In Vitro w Legnicy i Jeleniej Górze; o wizycie w Legnicy grupy dzieci ze Zbylutowa oraz o mszy św. na terenie Zakładu Karnego w Zarębie.

********************************

PIERWSZE CZYTANIE

 

Wiara, która uzdrawia

 

Czytanie z Dziejów Apostolskich

 

Dz 5,12-16

 

Wiele znaków i cudów działo się przez ręce Apostołów wśród ludu. Wierzący trzymali się wszyscy razem w krużganku Salomona. A z obcych nikt nie miał odwagi dołączyć się do nich, lud zaś ich wychwalał.

Coraz bardziej też rosła liczba mężczyzn i kobiet, przyjmujących wiarę w Pana. Wynoszono też chorych na ulice i kładziono na łożach i noszach, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na któregoś z nich. Także z miast sąsiednich zbiegało się mnóstwo ludu do Jerozolimy, znosząc chorych i dręczonych przez duchy nieczyste, a wszyscy doznawali uzdrowienia.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 118,1 i 4,13-14.22 i 24

 

Refren: Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny.

 

Dziękujcie Panu, bo jest dobry,

bo Jego łaska trwa na wieki.

Niech bojący się Pana głoszą:

”Jego łaska na wieki”.

 

Uderzono mnie i pchnięto, bym upadł,

lecz Pan mnie podtrzymał.

Pan moją mocą i pieśnią,

On stał się moim Zbawcą.

 

Kamień odrzucony przez budujących

stał się kamieniem węgielnym.

Oto dzień, który Pan uczynił,

radujmy się w nim i weselmy.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Byłem umarły, oto jestem żyjący na wieki

 

Czytanie z Księgi Apokalipsy świętego Jana Apostoła

 

Ap 1,9-11a.12-13.17-19

 

Ja, Jan, wasz brat i współuczestnik w ucisku i królestwie, i wytrwałości w Jezusie, byłem na wyspie, zwanej Patmos, ze względu na słowo Boże i świadectwo Jezusa. Doznałem zachwycenia w dzień Pański i posłyszałem za sobą potężny głos jak gdyby trąby mówiącej: ”Co widzisz, w księdze napisz i poślij siedmiu Kościołom, które są w Azji”.

 

I obróciłem się, by widzieć, co za głos do mnie mówił; a obróciwszy się, ujrzałem siedem złotych świeczników, i pośród świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, obleczonego w szatę do stóp i przepasanego na piersiach złotym pasem.

 

Kiedym Go ujrzał, upadłem jak martwy do Jego stóp, a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc: ”Przestań się lękać! Jam jest Pierwszy i Ostatni, i Żyjący. Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków i mam klucze śmierci i Otchłani. Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać”.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

J 20,29

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;

błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

 

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

 

Słowa Ewangelii według świętego Jana

 

J 20,19-31

 

Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam, gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

 

A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.

 

Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: ”Widzieliśmy Pana!”.

 

Ale on rzekł do nich: ”Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”.

 

A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: ”Pokój wam!”. Następnie rzekł do Tomasza: ”Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”.

 

Tomasz Mu odpowiedział: ”Pan mój i Bóg mój!”.

 

Powiedział mu Jezus: ”Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.

I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

 

Oto słowo Pańskie.

 

Dodaj komentarz: