5 niedziela Wielkiego Postu 17.03.2013 roku

franc02*** Przeżywamy 5 niedzielę Wielkiego Postu.

*** Dzisiaj rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne A.D.2013. Gorąco witam i dziękuję za podjętą posługę rekolekcyjną proboszczowi parafii św. Józefa Oblubieńca w Świeradowie, Ks. Franciszka Molskiego.

*** W tym tygodniu, w poniedziałek, okazja do spowiedzi przedświątecznej: w godz. 8:00-9:00 i 17:00-18:00. Podczas rekolekcji msze św. o godz. 9:00 i 18:00. W środę zwieńczeniem rekolekcji stanie się misterium „Żale Matki Bożej Bolesnej” zaprezentowane przez Grupę od Anioła Stróża z Zaręby.

*** W środę (20.03) około godz. 10:30 odwiedzimy chorych z posługą – proszę o zgłaszanie chorych, którzy chcieliby z niej skorzystać (nie dotyczy to osób stale odwiedzanych z Najświętszym Sakramentem).

*** NIEDZIELA PARAFIALNA – sprawozdanie…

*** Wspomnienia tygodnia:

— wtorek (19.03) — św. Józefa Oblubieńca NMP, Patrona Kościoła Powszechnego, Współpatrona Diecezji Legnickiej, Patrona Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej (uroczystość)

— niedziela (24.03) — Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA –

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Dzisiaj rozpoczynamy kolejny Kiermasz Świąteczny, przygotowany przez Opiekunki i uczestników zajęć świetlicowych. Zachęcam do skorzystania ze świetlicowej oferty.

*** Na stoliku prasowym zostały wystawione skarbonki Jałmużny Wielkopostnej – wspieramy leczone dzieci i osoby starsze. W zakrystii można nabyć paschaliki w cenie 5 zł.

*** W przyszłą niedzielę, Niedzielę Palmową, wkraczamy w Wielki Tydzień. Osoby mogące i chcące wziąć udział w bogatej liturgii tego czasu proszę o zapis na liście w zakrystii – zaproszenie to w szczególny sposób kieruję w stronę kandydatów do Bierzmowania oraz byłych ministrantów i lektorów. Czytanie Męki Pańskiej: godz. 8:30 — Służba Liturgiczna; godz. 10:00 — Schola Parafialna; godz. 11:30 — Rada Parafialna, Rycerstwo Niepokalanej i Żywy Różaniec.

*** Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbędzie się w najbliższy piątek po mszy św. (Świetlica Parafialna im. Jana Pawła II), zaś Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę, po sumie parafialnej. Przypominam, że za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny.

*** Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać w oznakowanej skarbonie – proszę nie wrzucać tam innych ofiar.

*** W gablocie można znaleźć szczegółowe informacje związane z pielgrzymką do Lwowa (09-14.06.2013 r. – parafia św. Jadwigi); do Ziemi Świętej (16-24.07.2013 r. – parafia Świętej Trójcy) oraz organizowanymi przez parafię NSPJ w Lubaniu: kolonią letnią dla młodzieży w Bułgarii (27.07-07.08) i w Łazach (od 12.08) oraz pielgrzymką po Grecji (29.04-11.05.2013 r.)

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej.

PA012PA016

PIERWSZE CZYTANIE

 

Obietnica nowego wyzwolenia

 

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

 

Iz 43,16-21

 

Tak mówi Pan, który otworzył drogę przez morze i ścieżkę przez potężne wody; który wiódł na wyprawę wozy i konie, także i potężne wojsko; upadli, już nie powstaną, zgaśli, jak knotek zostali zdmuchnięci.

 

”Nie wspominajcie wydarzeń minionych, nie roztrząsajcie w myśli dawnych rzeczy. Oto Ja dokonuję rzeczy nowej: pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie? Otworzę też drogę na pustyni, ścieżyny na pustkowiu. Sławić Mnie będą zwierzęta polne, szakale i strusie, gdyż na pustyni dostarczę wody i rzek na pustkowiu, aby napoić mój lud wybrany. Lud ten, który sobie utworzyłem, opowiadać będzie moją chwałę”.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 126,1-2ab.2cd i 4.5.6

 

Refren: Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas.

 

Gdy Pan odmienił los Syjonu

wydawało się nam, że śnimy.

Usta nasze były pełne śmiechu,

a język śpiewał z radości.

 

Mówiono wtedy między poganami:

”Wielkie rzeczy im Pan uczynił”.

Odmień znowu nasz los, Panie,

jak odmieniasz strumienie na Południu.

 

Ci, którzy we łzach sieją,

żąć będą w radości.

Idą i płaczą niosąc ziarno na zasiew,

lecz powrócą z radością niosąc swoje snopy.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Upodabniając się do śmierci Chrystusa, dojdę do powstania z martwych

 

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Filipian

 

Flp 3,8-14

 

Bracia:

 

Wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego.

 

Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa i znalazł się w Nim, nie mając mojej sprawiedliwości, pochodzącej z Prawa, lecz Bożą sprawiedliwość, otrzymaną przez wiarę w Chrystusa, sprawiedliwość pochodzącą od Boga, opartą na wierze – przez poznanie Chrystusa: zarówno mocy Jego zmartwychwstania, jak i udziału w Jego cierpieniach, w nadziei, że upodabniając się do Jego śmierci, dojdę jakoś do pełnego powstania z martwych.

 

Nie mówię, że już to osiągnąłem i już się stałem doskonałym, lecz pędzę, abym też pochwycił, bo i sam zostałem pochwycony przez Chrystusa Jezusa.

 

Bracia, ja nie sądzę o sobie samym, że już pochwyciłem, ale to jedno czynię: zapominając o tym, co za mną, a wytężając siły ku temu, co przede mną, pędzę ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę w Chrystusie Jezusie.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

J 12,13

 

Chwała Tobie, Słowo Boże

 

Nawróćcie się do Boga waszego,

On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

 

Chwała Tobie, Słowo Boże

 

EWANGELIA

 

Od tej chwili już nie grzesz

 

Słowa Ewangelii według świętego Jana

 

J 8,1-11

 

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Wszystek lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał.

 

Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją na środku, powiedzieli do Niego: ”Nauczycielu, kobietę tę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?”. Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć.

 

Lecz Jezus, nachyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: ”Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień”. I powtórnie nachyliwszy się, pisał na ziemi.

 

Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku.

 

Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: ”Niewiasto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?”. A ona odrzekła: ”Nikt, Panie!”. Rzekł do niej Jezus: ”I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz”.

 

Oto słowo Pańskie.

 

Dodaj komentarz: