Spotkanie opłatkowe 13.01.2013 roku

Spotkanie opłatkowe 2013

„Pójdźmy wszyscy do stajenki…” – te kolędowe słowa są zaproszeniem do wspólnotowego przeżywania radości przeżywania Tajemnicy Narodzin. Odpowiedzią jest wspólne kolędowanie oraz spotkania opłatkowe, pozwalające jeszcze raz wspomnieć „cud Nocy Betlejemskiej”.

W naszej parafii takie spotkanie od 3 lat jest organizowane na skalę całej parafii, będąc okazją do spotkania, modlitwy i kolędowania wszystkich grup parafialnych; stając się także spotkaniem międzypokoleniowym. W tym roku spotkanie opłatkowe zostało zorganizowane w niedzielę Chrztu Pańskiego (13.01) – jego miejscem stało się (jak zawsze gościnne) Gimnazjum nr 1 w Lubaniu-Księginkach. Wzięły w nim udział wspólnoty: Żywego Różańca, Rycerstwa Niepokalanej, Scholi Parafialnej EDEN, Rady Parafialnej, Służby Liturgicznej, Parafialnego Koła CARITAS oraz Świetlicy Parafialnej.

Panosząca się wokół grypa trochę przetrzebiła uczestników – było nas jednak na tyle sporo, że kiedy proboszcz zaintonował kolędę „Bóg się rodzi”, echo poszło daleko.

Nasze spotkanie (zgodnie z tradycją) przyjęło formułę wigilijną – nie zabrakło więc fragmentu Ewangelii według św.Łukasza (pięknie odczytanego przez Martynę), modlitwy za obecnych i nieobecnych, a także za zmarłych. Oczywiście centrum spotkania stało się dzielenie opłatkiem i związane z tym serdeczności. W tym momencie chyba każdy odczuwa „ciepło serca” i wyraża to nie tylko słowami. Jak zwykle, ta chwila była bardzo wzruszająca i ważna dla każdego z nas.

Organizatorzy zadbali oczywiście o „wigilijne specjały” – nie było ich może 12, ale… w końcu przecież nie liczy się ilość [a poza tym… kto po świętach ma apetyt?!?]. Tak więc zaczęliśmy „robić porządki” na stole – nadmiar kalorii musiał znaleźć jednak swoje ujście (a podobno śpiew to całkiem wyczerpująca dyscyplina – tak dla śpiewających, jak i, czasami, dla słuchających). Po mniej więcej 30 minutach konsumpcji zaczęły się więc popisy wokalne. Organizatorzy spotkania zadbali o wystarczającą ilość śpiewników – nasze kolędowanie nie ograniczyło się więc do 3 pierwszych zwrotek [można by rzec, że śpiewaliśmy jak stolarze i drwale: „od deski do deski”]. W takiej atmosferze minęły nam kolejne 2 godziny – o ich upływie świadczyło właściwie tylko pojawianie się coraz ciekawszych interpretacji i prezentacji wokalnych (tak, tak… czego jak czego, ale kreatywności nie można nam odmówić).

Spotkanie opłatkowe stało się pięknym zwieńczeniem okresu Narodzenia Pańskiego – tym bardziej, że swoistym wprowadzeniem w jego atmosferę stał się przedpołudniowy I Parafialny Koncert Kolęd i Pastorałek. Dziękując Organizatorom obu dzisiejszych wydarzeń za zaangażowanie i zrozumienie życzę, aby cud Nocy Betlejemskiej trwał w Was jak najdłużej.

Dodaj komentarz: