I Parafialny Koncert Kolęd i Pastorałek 13.01.2013 roku

Niedziela Chrztu Pańskiego to dzień szczególny. Z jednej strony dziękujemy Bogu za dar obmycia z grzechu pierworodnego, z drugiej – kończymy (przynajmniej liturgicznie) przeżywanie Tajemnicy Groty Betlejemskiej. Okres Bożego Narodzenia to czas wielu przeżyć, wzruszeń, refleksji. Dzielenie się opłatkiem, wspólna Wieczerza Wigilijna, Pasterka, no i kolędowanie – pozostawiają w wielu z nas na bardzo długo piękne wspomnienia.

Koncert kolęd_13.01.2013 roku_A
Koncert kolęd_B

No właśnie… kolędy… Już od 5 lat na naszej parafii rozwija się tradycja odwiedzin plebanii przez grupę Młodzieży (także tej „młodej duchem”) i wspólnego kolędowania. Spotkania te były i są dowodem  wielkiego dynamizmu, kreatywności oraz poczucia humoru i radości naszej Młodzieży. Ich zaś konsekwencją stała się propozycja pokolędowania na większą skalę. Przez 2 lata spotykaliśmy różnego rodzaju przeszkody, które zablokowały tę „szeryfowską” inicjatywę. W tym jednak roku nasz proboszcz postanowił być „twardy” i nie odpuścić.

Zaplanowany na 13.01.2013 roku (Niedziela Chrztu Pańskiego) I PARAFIALNY KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK „RADOŚĆ LUDZIOM DOBREJ WOLI” stał się dla nas wielkim wyzwaniem. Nie byliśmy pewni skali zainteresowania – tak wykonawców, jak i uczestników. W końcu postanowiliśmy przeprowadzić go po mszy z udziałem dzieci (lekko przesuniętej w czasie). Jego organizatorami było duszpasterstwo naszej parafii (czytaj „szeryf”) oraz Rada Parafialna /przy współpracy ze Scholą EDEN/.

Stało się już tradycją, że msza św. „dziecięca” była swoistym wprowadzeniem dla „niestandardowych form homiletycznych” (sformułowanie naszego „szeryfa”). Tak było i tym razem – nasza wspólna modlitwa i animowany przez EDEN śpiew kolęd stał się zachętą do kolędowania na „mega skalę” [skutecznym, jak można było zauważyć podczas Koncertu]. Zauważyli to oczywiście nasi Goście: Burmistrz naszego miasta, pan Arkadiusz Słowiński; Radny miejski, pan Ryszard Piekarski oraz Asystent Burmistrza, pan Jan Hałakuć. Atmosferę modlitwy i śpiewu „podkręcała” także intencja – modlitwa w intencji 18-latki Magdy oraz (obchodzącego w sobotę Imieniny) Pana Burmistrza i naszego gitarzysty, pana Pawła (obchodzącego 25-lecie trzeźwości). Nie da się ukryć, że nasza Schola musiała tym razem włożyć w śpiewanie „całe serce” – tylko dzięki temu „przebijała się” jakoś przez głośny akompaniament „śmietanki regionalnych śpiewaków” (to znowu cytat z naszego proboszcza).

Pod koniec mszy do wymienionych wyżej Gości dołączył jeszcze pan Marcin Bykowski, który podjął się oceny naszego spotkania. W końcu zabrzmiało sakramentalne: „Niech was błogosławi…”, i po kilku minutach nasza konferansjerka Monika powitała wszystkich zebranych – wykonawców oraz Gości.

Jako gospodarze, koncert rozpoczęła Schola EDEN. Nasze „gwiazdki” brawurowo wykonały dwie pastorałki: „Bóg w stajni” i „Największy Gazda”, które zebrały wielkie brawa. Po tym wstępie został zaproszony Mateusz Wójcik (wykonawca utworu rozpoczynającego tegoroczną Pasterkę). To był zupełnie inny występ – Mateusz popisał się wirtuozerią instrumentalnego (trąbka) wykonania kolęd „Lulajże Jezuniu” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Owacja byłą całkowicie zasłużona – takie małe płuca, a tak potężny (i dodam: czysty) dźwięk.

Od 2 lat nasza parafia wzbogaciła się o wspaniałych przyjaciół: Diakonię Muzyczną z Sulikowa, która podjęła się stałej oprawy muzycznej mszy świętych z modlitwą o uzdrowienie. Było nam bardzo miło, że przyjęła ona nasze zaproszenie. „Kolęda dla nieobecnych”, „Życzenia” i „Świeć gwiazdeczko jasna świeć” pokazały możliwości grupy wielopokoleniowej, które to pokolenia łączyło jedno: „młodość serca” i entuzjazm. Dziękujemy Wam za udział w Koncercie!

Od 3 lat do ekipy instrumentalnej naszej Scholi EDEN dołączyła „kruszynka” Anetka, której „wielka” (to przez porównanie) gitara początkowo trochę przerażała. Dzisiaj Anetka postanowiła wystąpić także indywidualnie, wykonując – przy akompaniamencie Magdy i Pawła – pastorałkę „Znak pokoju”. Wykonanie było pełne powagi – Aneta bardzo się wczuła w śpiew… to było widać, słychać i czuć. Jednak nawet trudne partie utworu przeszła „jak burza”. Gratulujemy i dziękujemy!

Ideą Koncertu stała się prezentacja różnorodności interpretacji i wykonań „bożonarodzeniowej muzy”. Stąd też kolejne utwory dzieliła cała gama form wyrazu, a także klimatu. Po pełnej powagi Anetce została zaproszona Schola działająca przy parafii Świętej Trójcy w Lubaniu. Już sam widok 20-osobowej grupki dzieciaków (dosyć zróżnicowanych wiekowo) budził radość. Mimo stosunkowo krótkiego okresu działalności Scholistki były „na luzie”. Nie brakowało uśmiechów, a instrumentalne „dodatki” były po prostu super. No i werwa, z jaką śpiewały – wiem, że się narażę „Arce Noego” ale muszę stwierdzić krótko: byliście lepsi. Wielkie brawa w Waszą stronę – i wielkie podziękowania dla Opiekunki grupy, Siostry Karoliny Michalik!

Nasza Schola EDEN gromadzi dziewczęta (i dwóch facetów – p.Pawła i księdza), które realizują się także muzycznie w innych formacjach. Przykładem tego są Magda i Paweł Kołodziejczak, którzy oprócz spotkań scholkowych działają także czynnie jako grupa „Esperanza” (trzeba dodać, że są jednym z filarów corocznych Przeglądów Piosenki Abstynenckiej organizowanych przez Lubańskie Stowarzyszenie Abstynentów ODNOWA). W tym składzie postanowili uraczyć nas trzema utworami. Najpierw wysłuchaliśmy bardzo przejmującego wykonania „Kolędy dla nieobecnych” (to wykonanie tydzień temu zostało nazwane „wyciskaczem łez”). Zaraz potem nastąpił zwrot atmosfery o 180 stopni – dwa kolejne utwory: „Wśród nocnej ciszy” oraz „Oj maluśki, maluśki” wymusiły na nas żywiołową reakcję (przy takich rytmach trudno było utrzymać nieruchomo dłonie – dobrze choć, że nogi nie ruszyły w tany). Wyklaskiwany rytm piosenek został w końcu zwieńczony wielką owacją (ominęło nas „jeszcze raz”, ale… chyba niewiele brakowało).

W tej atmosferze Schola EDEN nie miała większych problemów z zaproszeniem do wspólnego odśpiewania kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” – także w bardzo „ożywionych” rytmach. Wkrótce do śpiewających dołączyły także instrumenty innych grup i zakończenie było bardzo widowiskowe.

Powoli zbliżał się jednak czas zakończenia koncertu. Postanowiliśmy wykorzystać pomysł Pana Marcina i do wykonania finałowej pastorałki „Znak pokoju” zaprosiliśmy wszystkich uczestników koncertu (także Pana Burmistrza i Pana Marcina). Przesłanie utworu jest jednoznaczne – stąd też trudno się dziwić, że wkrótce w kościele zaczęła się „fala” złączonych rąk i oczywiście wspólne śpiewanie (także tych, którzy tylko „przyszli posłuchać”).

Po zakończeniu utworu finałowego, dziękując za zaproszenie (i od ołtarza zapewniając, że nie będzie „drugiego błogosławieństwa”) Pan Burmistrz podkreślił piękno atmosfery koncertu oraz wielki dynamizm wszystkich wykonawców. Dziękując organizatorom wyraził nadzieję, że to spotkanie otwiera wiele kolejnych. Myśl tę podjął nasz proboszcz, dziękując wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie za stworzenie wyjątkowej atmosfery, która „zapadnie nam w pamięć na bardzo długo”. Jednocześnie zaprosił do wspólnego wykonania „Największego Gazdy” w wersji „stereo” – efekt oczywiście przerósł oczekiwania… odpowiedzi na poszczególne fragmenty utworu były prawie „ogłuszające”.

Koncert jest już historią. Cieszy nas, że weszliśmy w rok 2013 tak udaną inicjatywą. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się tak w jej organizację i przeprowadzenie, jak i zaszczycili nas swoją obecnością. Przeżyliśmy piękny czas – i za to wszystkim Wam gorąco dziękujemy.

ORGANIZATORZY

Dodaj komentarz: