33 niedziela zwykła 18.11.2012 roku

*** Przeżywamy 33 niedzielę w ciągu roku – jest to NIEDZIELA PARAFIALNA. Dzisiaj przeżywamy także Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

*** Wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (19.11) – bł. Salomei, dziewicy

— wtorek (20.11) – św. Rafała Kalinowskiego

— środa (21.11) – Ofiarowanie NMP

— czwartek (22.11) – św. Cecylii, dziewicy i męczennicy

— sobota (24.11) – św. męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera i Towarzyszy

— niedziela (25.11) – uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

A SZCZEGÓLNIE – OBCHODZĄCEJ JUBILEUSZ

5-LECIA ISTNIENIA – SCHOLI EDEN

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA

– PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII,

ŚW. MAKSYMILIANA

*** W dniu dzisiejszym swój „Drewniany Jubileusz” – 5 rocznicę powstania oraz zbliżające się wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej – obchodzi nasza parafialna Schola EDEN. W chwili powstania liczyła ponad 20 osób – obecny skład to 13 osób (w tym 5-osobowa grupa dbająca o instrumentarium). W grupie od 5 lat aktywnie działa zespół „weteranek”: Martyna Kleszczyńska, Magdalena Kołodziejczak, Katarzyna Kwiecińska, Gabriela Milewska oraz Monika Piekarska. Jesteśmy świadkami ich rozwoju oraz doskonalenia „warsztatowego”. W imieniu nas wszystkich życzę naszym Dziewczętom i Panu Pawłowi obfitości łask Bożych, sukcesów na polu muzyki kościelnej oraz wielkiej satysfakcji i radości ze wspólnego (coraz piękniejszego) śpiewu. Wraz z życzeniami dedykuję naszej Scholi materiał, który można obejrzeć wchodząc TUTAJ Serdecznie zapraszam na koncert, który odbędzie się po mszy św. o godz. 10:00.

*** Z racji zbliżającej się uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata składam także serdeczne życzenia parafialnej grupie Służby Liturgicznej.

*** W piątek, 23.11, obchodzimy jeszcze jeden jubileusz („Kwiatowy”) – 4 rocznicę otwarcia parafialnej świetlicy dziennego pobytu dzieci i młodzieży im. Jana Pawła II. Składam gorące podziękowanie wszystkim, którzy w tym czasie pełnili (na zasadach wolontariatu) funkcje Opiekunów, zaś obecnym uczestnikom zajęć świetlicowych życzę radosnej atmosfery udziału w nich. Zapraszam na mszę jubileuszową w piątek o godz. 17:00.

*** Składam gorące „Bóg zapłać” Państwu Remez i ich pracownikom za wykonanie prac modernizacyjnych na plebanii.

*** Dziękuję również Parafianom z ul. Stawowej (nr od 12 do końca) i Al. Niepodległości 13-27 za przygotowanie kościoła na obchód Dnia Pańskiego oraz osobom, które włączyły się w dniu wczorajszym w akcję „Liść” – jesienne porządki na terenie posesji parafii.

*** W zakrystii można nabyć kartki świąteczne.

*** Dobiega końca parafialny konkurs na koronę dla Pana Jezusa – zapraszam dzieci do udziału w nim. Zakończenie konkursu 23.11 (piątek).

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m.in. o sensie życia, wierze i ateizmie; o masowym nawracaniu się Muzułmanów na Chrześcijaństwo; o polskich aspektach i oczekiwania wobec drugiej kadencji Baracka Obamy oraz o Małgorzacie Musierowicz i jej „Jeżycjadzie”. W najnowszym „Małym Gościu Niedzielnym” m.in. adwentowy lampion do samodzielnego złożenia; historia dwóch Magdalen, które poszły w ciemno za Jezusem; jak wygląda wiara najmłodszych w najdalszych zakątkach świata oraz instrukcja, jak zrobić słodki kalendarz adwentowy, „skracający” czas do Bożego Narodzenia. W najnowszym numerze „Niedzieli” przeczytamy m.in. o Kościele w Polsce w kontekście Europy; o specjalnych metodach do badania przyczyn katastrofy smoleńskiej oraz o Boeningu 787 Dreamliner. W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy opis uroczystości u św. Judy Tadeusza i Dnia Skupienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Bolesławcu. Zachęcam także do lektury opisu relacji z tegorocznej „Refleksji Listopadowej”, przeprowadzonej przez uczniów Gimnazjum nr 1 i naszą parafialną Scholę EDEN.

Schola 2007
Schola 2008
EDEN 2009
EDEN 2010
EDEN 2011

PIERWSZE CZYTANIE

Czytanie z Księgi proroka Daniela    Dn 12,1-3

W owych czasach wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu. Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały, aż do chwili obecnej. W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia, każdy, kto się okaże zapisany w księdze. Wielu zaś, co posnęli w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie. Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia, a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, jak gwiazdy przez wieki i na zawsze.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 16,518.9-10.11

Refren: Strzeż mnie, mój Boże, Tobie zaufałem.

Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem,

to On mój los zabezpiecza.

Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy,

On jest po mojej prawicy, nic mną nie zachwieje.

Dlatego cieszy się moje serce i dusza raduje,

a ciało moje będzie spoczywać bezpiecznie,

bo w kraju zmarłych duszy mej nie zostawisz

i nie dopuścisz, bym pozostał w grobie.

Ty ścieżkę życia mi ukażesz,

pełnię Twojej radości

i wieczną rozkosz

po Twojej prawicy.

DRUGIE CZYTANIE

Czytanie z Listu do Hebrajczyków   Hbr 10,11-14.18

W Starym Przymierzu każdy kapłan staje codziennie do pełnienia swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. Jezus Chrystus przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, oczekując tylko, „aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego”. Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani. Gdzie jest odpuszczenie, tam już więcej nie zachodzi potrzeba ofiary za grzechy.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ     Łk 21,36

Alleluja, alleluja, alleluja.

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,

abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Słowa Ewangelii według świętego Marka     Mk 13,24-32

Jezus powiedział do swoich uczniów:

„W owe dni, po wielkim ucisku słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą padać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi aż do szczytu nieba. A od drzewa figowego uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabiera soków i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach. Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: