32 niedziela zwykła 11.11.2012 roku


*** Przeżywamy 32 niedzielę w ciągu roku – Narodowe Święto Niepodległości (94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości). Po każdej mszy św. odmówimy jedną tajemnicę różańca w intencji ofiar wojen i powstań narodowych, którzy oddali swoje życie walcząc o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny.

*** Dzisiaj także przypada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W ten sposób Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce uwrażliwić nas na problem wolności religijnej jako jednego z podstawowych praw człowieka.

*** W dniu dzisiejszym, podczas mszy św. o godz. 11:30 zostanie poświęcony obraz św. Siostry Faustyny, ufundowany przez jedną z naszych Parafianek. Składam gorące „Bóg zapłać” za ten dar.

*** Wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (12.11) – św. Jozafata, biskupa i męczennika

— wtorek (13.11) – św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski

— sobota (17.11) – św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA

– PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII,

ŚW. MAKSYMILIANA

*** Składam gorące „Bóg zapłać” za przygotowanie okolicznościowej dekoracji i kościoła na obchód dzisiejszej uroczystości.

*** W tym tygodniu, w czwartek (15.11), kończymy tegoroczne nabożeństwa wypominkowe. Różaniec wypominkowy odmawiany jest o godz. 16:30. W środę (14.11) trzecia i ostatnia msza zbiorowa za zmarłych polecanych Bogu w tegorocznych wypominkach.

*** Z racji nabożeństw wypominkowych do czwartku świetlica będzie czynna do godz. 16:30.

*** W czwartek (15.11) kolejne spotkanie kandydatów do Bierzmowania roku II. Serdecznie zapraszam na mszę św. i spotkanie formacyjne.

*** W sobotę zapraszam na godz. 10:00 do przygotowania kościoła na obchód Dnia Pańskiego Parafian z ul. Stawowej (nr od 12 do końca) i Al. Niepodległości 13-27. Gorąco proszę o wykazanie odpowiedzialności za stan naszego kościoła parafialnego.

*** Dobiega powoli końca okres jesiennego opadu liści, które trzeba uprzątnąć. Zwracam się z gorącą prośbą o pomoc w uporządkowaniu placu kościelnego – w sobotę, od godz. 11:00.

*** Przyszła niedziela to NIEDZIELA PARAFIALNA. Jest to jednocześnie okazja do świętowania „Drewnianego Jubileuszu” – 5 rocznicy powstania parafialnej Scholi EDEN. Z tej racji po mszy św. o godz. 10:00 nasze „Gwiazdy” zaprezentują się w okolicznościowym koncercie (przygotowanym także z racji wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej – 22.11).

*** Trwa parafialny konkurs na koronę dla Pana Jezusa – zapraszam dzieci do udziału w nim. Zakończenie konkursu 23.11 (piątek).

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej.

Dekoracje 11.11.2012

PIERWSZE CZYTANIE

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej   1 Krl 17,10-16

Prorok Eliasz poszedł do Sarepty. Kiedy wchodził do bramy tego miasta, pewna wdowa zbierała tam sobie drwa. Wiec zawołał ją i powiedział: „Daj mi, proszę, trochę wody w naczyniu, abym się napił”. Ona zaś zaraz poszła, aby jej nabrać, ale zawołał na nią i rzekł: „Weź, proszę, dla mnie i kromkę chleba”. Na to odrzekła: „Na życie Pana, twego Boga, już nie mam pieczywa, tylko garść mąki w dzbanie i trochę oliwy w baryłce. Właśnie zbieram kilka kawałków drewna i kiedy przyjdę, przyrządzę sobie i memu synowi strawę. Zjemy to, a potem pomrzemy”. Eliasz zaś jej powiedział: „Nie bój się! Idź, zrób, jak rzekłaś; tylko najpierw zrób z tego mały podpłomyk dla mnie i wtedy mi przyniesiesz. A sobie i twemu synowi zrobisz potem. Bo Pan, Bóg Izraela, rzekł tak: «Dzban mąki nie wyczerpie się i baryłka oliwy nie opróżni się aż do dnia, w którym Pan spuści deszcz na ziemię»”. Poszła więc i zrobiła, jak Eliasz powiedział, a potem zjadł on i ona oraz jej syn, i tak było co dzień. Dzban mąki nie wyczerpał się i baryłka oliwy nie opróżniła się według obietnicy, którą Pan wypowiedział przez Eliasza.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY    Ps 146,6c-7.8-9a.9bc-10

Refren: Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego.

On wiary dochowuje na wieki,

uciśnionym wymierza sprawiedliwość,

chlebem karmi głodnych,

wypuszcza na wolność więźniów.

Pan przywraca wzrok ociemniałym,

Pan dźwiga poniżonych,

Pan kocha sprawiedliwych.

Pan strzeże przybyszów.

Ochrania sierotę i wdowę,

lecz występnych kieruje na bezdroża.

Pan króluje na wieki,

Bóg twój, Syjonie, przez pokolenia.

DRUGIE CZYTANIE

Czytanie z Listu do Hebrajczyków   Hbr 9,24-28

Chrystus wszedł nie do świątyni, zbudowanej rękami ludzkimi, będącej odbiciem prawdziwej świątyni, ale do samego nieba, aby teraz wstawiać się za nami przed obliczem Boga, nie po to, aby się często miał ofiarować jak arcykapłan, który co roku wchodzi do świątyni z krwią cudzą. Inaczej musiałby cierpieć wiele razy od stworzenia świata. A tymczasem raz jeden ukazał się teraz, na końcu wieków, na zgładzenie grzechów przez ofiarę z samego siebie. A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd, tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ    Mt 5,3

Alleluja, alleluja, alleluja.

Błogosławieni ubodzy w duchu,

albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA DŁUŻSZA

Słowa Ewangelii według świętego Marka   Mk 12,38-44

Jezus nauczając mówił do zgromadzonych: „Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok”. Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: „Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: