5 Niedziela Wielkanocna 06.05.2012 roku

*** Przeżywamy dzisiaj 5 niedzielę Wielkanocy. Jest to I niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

*** Podczas sumy parafialnej nastąpi poświęcenie obrazu bł. Jana Pawła II – fundacji Państwo Beaty i Zbigniewa Kwiecińskich, którym składam gorące „Bóg zapłać”.

*** Po sumie parafialnej nabożeństwo majowe i zmiana tajemnic różańcowych, po których wspólnoty Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej zapraszam serdecznie na naszą pierwszą plenerową „majówkę”.

*** Wspomnienia tygodnia:

— wtorek (08.05) – św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski

*** Trwają nabożeństwa majowe – w tygodniu po mszy św. (w zależności od pogody: albo przy grocie, albo w kościele); w niedziele – po sumie parafialnej. Czwartkową „majówkę” prowadzi Schola EDEN.

*** Składam gorące podziękowanie Organizatorom i Uczestnikom majowego spotkania plenerowego, który odbył się w minioną środę – za pomoc w przygotowaniu spotkania i piękną jego atmosferę.

*** W piątek o godz. 15:00 i w sobotę o godz. 10:30 spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

*** Trwają prace związane z modernizacją pomieszczenia zakrystii. Za poświęcony im czas serdecznie dziękuję p. Mariuszowi Gauden.

*** W czwartek (10.05) odbędzie się o godz. 16:00 w naszym kościele „Wieczór wspomnień” przygotowany przez Gimnazjum nr 1 w I rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II. W imieniu Organizatorów oraz własnym serdecznie zapraszam.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m.in. o społecznym i politycznym wymiarze bycia katolikiem; o klauzuli sumienia dla farmaceutów i rozmowa o dobrych i złych bakteriach. W tygodniku „Niedziela” przeczytamy m.in. o Epitafium Smoleńskim w Sanktuarium Narodu Polskiego; o Targowicy czyli zdradzie Polski i o poglądach Lecha Kaczyńskiego i celach jego prezydentury. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy o pierwsze Specjalistycznej Poradni Rodzinne w Legnicy; o rozstrzygnięciu konkursu wiedzy o bł. Janie Pawle II i o ogólnopolskim spotkaniu Eucharystycznego Ruchu Młodych w Krzeszowie. Rodzicom naszych dzieciaków I-komunijnych dedykuję szczególnie artykuł „Czas I Komunii Świętych”.

*************************

PIERWSZE CZYTANIE

Czytanie z Dziejów Apostolskich    Dz 9,26-31

Kiedy Szaweł przybył do Jerozolimy, próbował przyłączyć się do uczniów, lecz wszyscy bali się go, nie wierząc, że jest uczniem. Dopiero Barnaba przygarnął go i zaprowadził do apostołów, i opowiedział im, jak w drodze Szaweł ujrzał Pana, który przemówił do niego, i z jaką siłą przekonania przemawiał w Damaszku w imię Jezusa. Dzięki temu przebywał z nimi w Jerozolimie. Przemawiał też i rozprawiał z hellenistami, którzy usiłowali go zgładzić. Bracia jednak dowiedzieli się o tym, odprowadzili go do Cezarei i wysłali do Tarsu.

A Kościół cieszył się pokojem w całej Judei, Galilei i Samarii. Rozwijał się i żył bogobojnie, i napełniał się pociechą Ducha Świętego.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Refren: Będę Cię chwalił w wielkim zgromadzeniu.

Wypełnię me śluby wobec bojących się Boga.

Ubodzy będą jedli i zostaną nasyceni,

będą chwalić Pana ci, którzy Go szukają:

„Serca wasze niech żyją na wieki”.

Przypomną sobie i wrócą do Pana wszystkie krańce ziemi

i oddadzą Mu pokłon wszystkie szczepy pogańskie.

Jemu oddadzą pokłon wszyscy, co śpią w ziemi,

przed Nim zegna się wszyscy, którzy staną się prochem.

A moja dusza będzie żyła dla Niego,

potomstwo moje Jemu będzie służyć,

przyszłym pokoleniom o Panu opowie,

a sprawiedliwość Jego ogłoszą ludowi, który się narodzi.

DRUGIE CZYTANIE

Czytanie z Pierwszego listu świętego Jana Apostoła   1 J 3,18-24

Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą. Po tym poznamy, że jesteśmy z prawdy, i uspokoimy przed Nim nasze serce. Bo jeśli nasze serce oskarża nas, to przecież Bóg jest większy od naszego serca i zna wszystko.

Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, mamy ufność wobec Boga, i o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego, ponieważ zachowujemy Jego przykazania i czynimy to, co się Jemu podoba.

Przykazanie Jego zaś jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jezusa Chrystusa, Jego Syna, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Alleluja, alleluja, alleluja

Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.

Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Słowa Ewangelii według świętego Jana    J 15,1-8

Jezus powiedział do swoich uczniów:

„Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poprosicie, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: