Koniec ZNTK

ZNTK 02.2012

Mówi się czasem „Zatrzymane w kadrze”. Każdy, stający po drugiej stronie aparatu, każdym skierowaniem go na konkretną rzecz, sytuację czy osobę, tworzy historię. Najczęściej jest to „mikro-historia”. Czasem zdarza się jednak, że uwiecznione sytuacje zaczynają mieć większe znaczenie. Dokumentowanie jest wpisane w codzienność fotografów – tak amatorów, jak i profesjonalistów [oczywiście, należę do tych pierwszych – choć z dużym stażem].

W historii „makro” naszego miasta i regionu wielkimi zgłoskami wpisały się Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ZNTK), będą bazą – powstałej 50 lat temu – Szkoły Zawodowej, przemianowanej następnie na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu. Ten, dynamicznie rozwijający się zakład nie sprostał wymaganiom czasu i właśnie teraz, na przełomie stycznia i lutego jesteśmy (uczniowie i nauczyciele szkoły) świadkami jego rozbiórki.

Jako, że w założenia powstania strony parafialnej wpisane jest nie tylko dokumentowanie rozwoju parafii i jej funkcjonowania, ale także  promowanie i dokumentowanie rozwoju i ważnych spraw miasta i regionu [że nie wspomnę o fakcie, iż dawny ZNTK częściowo znajduje się teraz na terenie naszej parafii] pragnę zaprosić do obejrzenia „ostatnich chwil” dawnych hal zakładowych.

Umieszczona wyżej ikona daje możliwość przekierowania na stronę galerii foto, skąd zdjęcia można pobrać. Zdjęcia te dedykuję dawnym pracownikom ZNTK – z którymi niedawno mogliśmy się spotkać przy okazji 50-lecia naszej szkoły.

Dodaj komentarz: