33 niedziela zwykła 13.11.2011 roku

*** Przeżywamy 33 niedzielę zwykłą.

*** W tym tygodniu kończymy nabożeństwa wypominkowe – przypominam, że odbywają się one codziennie (od wtorku do soboty) o godz. 16:30. Kartki z imionami zmarłych można składać na tacę lub w zakrystii.

*** W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, kończącą kolejny rok liturgiczny. Z tej racji już teraz zapraszam na koncert naszej Scholi EDEN (po mszy św. o godz. 10:00); dzieci zaś zapraszam do udziału w parafialnym konkursie na najpiękniejszą koronę dla Pana Jezusa. Korony można składać do soboty (19.11). Jest to także NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** W najbliższy piątek obchodzi swój Złoty Jubileusz 50-lecia powstania jedna z uczelni znajdujących się na terenie naszej parafii – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Uroczysta msza św., rozpoczynająca jubileuszowe obchody odbędzie się w tym dniu (18.11.2011 r.) o godz. 12:30. Mszy będzie przewodniczył Dziekan dekanatu Lubań, ks. Dr Andrzej Fila.

*** W tym tygodniu wspominamy:

— czwartek (17.11) – św. Elżbietę Węgierską, zakonnicę

— piątek (18.11) – bł. Karolinę Kózkównę, dziewicę i męczennicę

— sobota (19.11) – bł. Salomeę, dziewicę

— niedziela (20.11) – Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA

– PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII,

ŚW. MAKSYMILIANA

*** W minioną sobotę grupa naszych Parafian uprzątnęła część placu posesji wokół kościoła. Składam gorące „Bóg zapłać” za poświęcony czas i wysiłek.

** Także wczoraj w lubańskim MDK odbyła się piękna uroczystość Jubileuszu 11-lecia istnienia Lubańskiego Stowarzyszenia AbstynentówODNOWA. Dziękując za zaproszenie na obchody Stalowego Jubileuszu życzę Zarządowi i Członkom grupy wielu pięknych owoców pracy trzeźwościowej.

*** W gablocie na zewnątrz zostały umieszczone zaproszenia na Wieczór Papieski (por. niżej) oraz na Pielgrzymkę z okazji XX rocznicy powstania Radia Maryja. Zapraszam do zapoznania się z nimi.

*** Dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu serdecznie zapraszają wszystkich chętnych  na WIECZÓR PAPIESKI, który odbędzie się 15.11.2011 roku o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej Galerii Łużyckiej przy ul. Rynek-Sukiennice w Lubaniu. Przesłaniem spotkania jest „Jan Paweł II w literaturze i sztuce”. Szczegółowy program został umieszczony w gablocie.

*** Rozpoczęliśmy tegoroczny sezon grzewczy. W związku z tym zwracam się z gorącą prośbą o zamykanie drzwi wejściowych do kościoła.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” m.in. o problemie kremacji ciał w praktyce Kościoła; rozmowa z o.Piotrem Chyła, który udzielił wszystkim rozgrzeszenia podczas słynnego lotu boeingiem 767 oraz o tym, dlaczego jedynym, narodowym mottem USA jest zwrot „W Bogu pokładamy nadzieję”. W bieżącym numerze „Niedzieli” znajdziemy m.in. wspomnienie o bł. Karolinie Kózkównie; omówienie problemu mszy św. przy urnach z prochami zmarłych; refleksję o nasilającej się walce z krzyżem i „problemie” krzyża w Sejmie RP oraz obszerny materiał poświęcony awaryjnemu lądowaniu kapitana Tadeusza Wrony. W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy m.in. zaproszenie na obchody I Dni Ostrobramskich w Legnicy; opis przebiegu otwartej lekcji w WSD w Legnicy, poświęconej magii i wróżbom oraz relację z przygotowań i koncertu zarębiańskiej Grupy od Anioła ze Stanisławem Soyką w świeradowskim kościele św. Józefa.

***************************

PIERWSZE CZYTANIE

Poemat o dzielnej niewieście

Czytanie z Księgi Przysłów

Niewiastę dzielną któż znajdzie?

Jej wartość przewyższa perły.

Serce małżonka jej ufa,

na zyskach mu nie zbywa;

nie czyni mu źle, ale dobrze przez

wszystkie dni jego życia.

O len się stara i wełnę,

pracuje starannie rękami.

Wyciąga ręce po kądziel,

jej palce chwytają wrzeciono.

Otwiera dłoń ubogiemu,

do nędzarza wyciąga swe ręce.

Kłamliwy wdzięk i marne jest piękno: chwalić

należy niewiastę, co boi się Pana.

Z owocu jej rąk jej dajcie,

niech w bramie chwalą jej czyny.

Prz 31,10-13.19-20.30-31

PSALM RESPONSORYJNY

Refren: Błogosławiony, kto się boi Pana.

Szczęśliwy człowiek, który się boi Pana

i chodzi Jego drogami.

Będziesz spożywał owoc pracy rąk swoich,

szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie.

Refren.

Małżonka twoja jak płodny szczep winny

w zaciszu twojego domu.

Synowie twoi jak oliwne gałązki

dokoła twego stołu.

Refren.

Tak będzie błogosławiony człowiek,

który się boi Pana.

Niech cię z Syjonu Pan błogosławi

i abyś oglądał pomyślność Jeruzalem

przez wszystkie dni twego życia.

DRUGIE CZYTANIE

Dzień Pański nadejdzie niespodziewanie

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Nie potrzeba wam, bracia, pisać o czasach i chwilach. Sami bowiem dokładnie wiecie, że dzień Pański przyjdzie jak złodziej w nocy.

Kiedy bowiem będą mówić: «Pokój i bezpieczeństwo », tak niespodziana przyjdzie na nich zagłada, jak bóle na brzemienną, i nie ujdą. Ale wy, bracia, nie jesteście w ciemnościach, aby ów dzień miał was zaskoczyć jak złodziej. Wszyscy wy bowiem jesteście synami światłości i synami dnia. Nie jesteście synami nocy ani ciemności. Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwał będę.

Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

J 15,4.5b

EWANGELIA

Przypowieść o talentach

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:

«Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.

Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi.

Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: „Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem”. Rzekł mu pan: ” Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana”.

Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: „Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem”. Rzekł mu pan: „Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w niewielu rzeczach, nad wieloma cię postawię; wejdź do radości twego pana „.

Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: ” Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność”.

Odrzekł mu pan jego: „Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz w ciemności; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów” ».

Mt 25,14-30

Dodaj komentarz: