16 niedziela zwykła 17.07.2011 roku
*** Przeżywamy 16 niedzielę zwykłą. Jest to „Niedziela Parafialna”
*** Przypominam, że do końca sierpnia msze św. w porządku wakacyjnym – o godz. 8:30 i 11:30.
*** Wszystkim wypoczywającym na terenie naszej parafii oraz przeżywającym wakacje i czas urlopów życzę dobrego, bezpiecznego wypoczynku i obfitości łask Bożych. Jednocześnie przypominam, że letni wypoczynek nie zwalnia nas z powinności naszej wiary.
*** Wspomnienia tygodnia:
— środa (20.07) – bł. Czesława, prezbitera
— piątek (22.07) – św. Marii Magdaleny
— sobota (23.07) – św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA
SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:
PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,
WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.
*** Składam gorące „Bóg zapłać” Księżom: Piotrowi Chorążyczewskiemu i Czesławowi Misiewiczowi za podjęcie zastępstwa w posłudze duszpasterskiej w czasie mojego urlopu. Składam także gorące podziękowanie wszystkim osobom funkcyjnym w parafii (szczególnie Panom Kościelnym) za zadbanie o właściwe funkcjonowanie parafii w czasie mojej nieobecności.
*** Powoli zbliża się czas „święta Parafii” – odpustu. Osoby, które mogłyby w jakikolwiek sposób wesprzeć wysiłki organizacyjne, zapraszam w środę na spotkanie o godz.18:00.
*** W przyszłą niedzielę – z racji wspomnienia św. Krzysztofa – odbędzie się po każdej mszy św. obrzęd poświęcenia pojazdów.
*** Nadal trwa akcja zbierania ofiar na pokrycie kosztów zakupu opału na jesienno-zimowy sezon grzewczy.
*** Zachęcam do zapoznania się z – umieszczonym w gablocie – plakatem dotyczącym tegorocznej pieszej pielgrzymi na Jasną Górę.
*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” m.in. o wartości posłuszeństwa wobec przełożonych w Kościele, argumenty za i przeciw dotyczące obowiązku posyłania 6-latków do szkoły oraz o tym, co naprawdę wydarzyło się w pallotyńskiej parafii podczas wojny w Rwandzie. Najnowszy numer tygodnika „Niedziela” przedstawia materiał poświęcony śledztwu smoleńskiemu, tragedii ubiegłorocznej powodzi oraz przybliża postać Eleni. W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy opis uroczystego wprowadzenia nowego proboszcza legnickiej katedry, dekanalnego Turnieju Piłki Nożnej w Bolesławcu oraz opis Festynu Parafialnego we Wleniu.
*****************************
PIERWSZE CZYTANIE
Czytanie z Księgi Mądrości
Panie, nie ma oprócz Ciebie boga, co ma pieczę nad wszys¬tkim, abyś miał dowodzić, że nie sądzisz niesprawiedliwie.
Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszech¬władza Twa sprawia, że wszystko oszczędzasz. Moc swą prze¬jawiasz, gdy się nie wierzy w pełnię Twej potęgi, i karzesz zuch¬walstwo świadomych. Potęgą władasz, a sądzisz łagodnie i rzą¬dzisz nami z wielką oględnością, bo do Ciebie należy moc, gdy zechcesz.
Tak postępując, nauczyłeś lud swój, że sprawiedliwy powinien być dobrym dla ludzi. I wlałeś swoim synom wielką nadzieję, że po występkach dajesz nawrócenie.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY
Ps 86,5–6.9–10.15–16a
Refren: Panie, Ty jesteś dobry i łaskawy.
Tyś, Panie, dobry i łaskawy,
pełen łaski dla wszystkich,
którzy Cię wzywają.
Wysłuchaj, Panie, modlitwę moją
i zważ na głos mojej prośby.
Przyjdą wszystkie ludy przez Ciebie
stworzone,
i Tobie, Panie, oddadzą pokłon,
będą sławiły Twe imię.
Bo Ty jesteś wielki i czynisz cuda
tylko Ty jesteś Bogiem.
Ale Tyś, Panie, Bogiem łaski
i miłosierdzia,
do gniewu nieskory, łagodny
i bardzo wierny
Wejrzyj na mnie
i zmiłuj się nade mną.
DRUGIE CZYTANIE
Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Rz 8,26–27
Bracia:
Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bo¬wiem nie umiemy się modlić tak jak trzeba, sam Duch przyczy¬nia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowa¬mi. Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, wie, że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Alleluja, alleluja, alleluja
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.
Alleluja, alleluja, alleluja
EWANGELIA
Przypowieść o siewcy
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza
Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść:
„Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swojej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł.
A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: «Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc się wziął na niej chwast?» Odpowiedział im: «Nieprzyjazny człowiek to sprawił». Rzekli mu słudzy: «Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?» A on im odrzekł: «Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza»”.
Koniec krótszej perykopy.
Inną przypowieść im powiedział: „Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach”.
Powiedział im inną przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło”.
To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: „Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata”.
Wtedy odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie i prosili Go: „Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście”. On odpowiedział:
„Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie.
Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego.
Kto ma uszy, niechaj słucha”.
Oto słowo Pańskie.