13 niedziela zwykła 26.06.2011 roku

*** Przeżywamy 13 niedzielę zwykłą. Od przyszłej niedzieli przechodzimy na wakacyjny porządek mszy św. – o godz. 8:30 i 11:30

*** NIEDZIELA PARAFIALNA – sprawozdanie…

*** Przypominam, że nabożeństwa czerwcowe odbywają się od wtorku do soboty po mszy św., w niedziele – po sumie parafialnej.

*** Wspomnienia tygodnia:

— wtorek (28.06) – św. Ireneusza, biskupa i męczennika

— środa (29.06) – św. Apostołów Piotra i Pawła, głównych patronów Diecezji Legnickiej

— piątek (01.07) – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

— sobota (02.07) – Niepokalanego Serca NMP

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

*** W miniony czwartek obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa [Boże Ciało]. Składam gorące „Bóg zapłać” wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przebieg uroczystości: osobom, które przygotowały ołtarze-stacje procesji; Panom Kościelnym i Służbie Liturgicznej; dzieciom sypiącym kwiaty i osobom opiekującym się nimi; osobom niosącym sztandary i feretrony oraz Panom niosącym baldachim i wspierającym przy monstrancji. Dziękuję także funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej w Lubaniu za zabezpieczenie trasy procesji eucharystycznej. Dziękuję wreszcie licznie uczestniczącym w procesji naszym Parafianom.

*** W oktawie Bożego Ciała (do czwartku włącznie) procesje eucharystyczne wokół kościoła. W czwartek – na zakończenie oktawy – błogosławimy wianki i zioła.

*** W piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. W tym dniu nie obowiązuje nas post. Piątkowa adoracja w intencji Jana Pawła II.

*** W tym tygodniu przypada I piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi w piątek od godz. 16:00. W sobotę w godzinach rannych odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. O godz. 17:00 msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych, po czym spotkanie formacyjne wspólnot Żywego Różańca, Rycerstwa Niepokalanej i Parafialnego Zespołu Synodalnego.

*** soby objęte unijną pomocą żywnościową serdecznie zapraszam w poniedziałek i środę w godz. 18:30-19:30.

*** W sobotę zapraszam na godz. 10:00 do przygotowania kościoła na Dzień Pański mieszkańców Alei Niepodległości 13-27 oraz Moniuszki 1-8.

*** Nadal trwa akcja zbierania ofiar na pokrycie kosztów zakupu opału na jesienno-zimowy sezon grzewczy.

*** W gablocie została umieszczona informacja o wakacyjnych obozach językowych organizowanych przez KSM Diecezji Legnickiej.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Bieżący numer tygodnika „Niedziela” proponuje m.in. obszerny materiał poświęcony redaktorowi naczelnemu tygodnika, ks. Inf. Ireneuszowi Skubisiowi; św. Josemarii Escriva; patronom tygodnia św. Piotrowi i Pawłowi oraz projektowi ustawy chroniącej życie ludzkie. „Niedziela Legnicka” przedstawia przebieg Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Legnickiej w Krzeszowie, trzebnickiej procesji z relikwiarzem św. Jadwigi; refleksję dotyczącej przeżywania Bożego Ciała. Znajdziemy tu też opis mszy św. o uzdrowienie w naszej parafii. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.: pierwszy odcinek cyklu wakacyjnego „Bliskie Kresy”; w jaki sposób Jezus jest obecny w Eucharystii oraz rozmowa o objawieniach w Medjugorie.

***********************************

PIERWSZE CZYTANIE

Czytanie z Drugiej Księgi Królewskiej

Pewnego dnia Elizeusz przechodził przez Szunem. Była tam kobieta bogata, która zawsze zapraszała go do spożycia posiłku. Ilekroć więc przechodził, udawał się tam, by spożyć posiłek. Powiedziała ona do swego męża: „Oto jestem przekonana, że świętym mężem Bożym jest ten, który ciągle do nas przychodzi. Przygotujmy mały pokój górny, obmurowany, i wstawmy tam dla niego łóżko, stół, krzesło i lampę. Kiedy przyjdzie do nas, to tam się uda”.

Gdy więc pewnego dnia Elizeusz tam przyszedł, udał się do górnego pokoju i tamże położył się do snu. I powiedział do Gechaziego, swojego sługi: „Co można uczynić dla tej kobiety?”. Odpowiedział Gechazi: „Niestety, ona nie ma syna, a mąż jej jest stary”. Rzekł więc: „Zawołaj ją”. Zawołał ją i stanęła przed wejściem. I powiedział: „O tej porze za rok będziesz pieściła syna”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 89,2–3.16–17.18–19

Refren: Na wieki będę sławił łaski Pana.

Na wieki będę śpiewał o łasce Pana,

moimi ustami będę głosił Twą wierność przez wszystkie pokolenia.

Albowiem powiedziałeś: „Na wieki ugruntowana jest łaska”,

utrwaliłeś swą wierność w niebiosach.

Błogosławiony lud, który umie się cieszyć

i chodzi, Panie,

w blasku Twojej obecności.

Cieszą się zawsze Twym imieniem,

wywyższa ich Twoja sprawiedliwość.

Bo Ty jesteś blaskiem ich potęgi,

a przychylność Twoja dodaje nam mocy.

Bo do Pana należy nasza tarcza,

a król nasz do Świętego Izraela.

DRUGIE CZYTANIE

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Bracia:

Czyż nie wiadomo, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie, jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca.

Otóż jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy, wiedząc, że Chrystus, powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy. Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga. Tak i wy rozumiejcie, że umarliście dla grzechu, żyjecie zaś dla Boga w Chrystusie Jezusie.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Alleluja, alleluja, alleluja

Kto przyjmuje apostoła, przyjmuje Chrystusa,

a kto przyjmuje Chrystusa, przyjmuje Ojca, który Go posłał.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich apostołów:

„Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto miłuje syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je znajdzie.

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał.

Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma.

Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: