5 niedziela Wielkanocna 22.05.2011 roku

*** Przeżywamy dzisiaj V Niedzielę Wielkanocną.

*** Dzisiaj rozpoczynają się uroczystości jubileuszowe 150-lecia istnienia kościoła Świętej Trójcy – Organizatorzy serdecznie zapraszają na Jubileuszowy Festyn na Stadionie Kartingowym – rozpoczęcie o godz. 14:30.

*** Niedziela Parafialna – sprawozdanie…

*** Przypominam, że tegoroczne nabożeństwa majowe odbywają się codziennie (od poniedziałku do soboty) po Mszy św. /ok. g. 17:30/, w niedziele – po sumie parafialnej. Czwartkową „majówkę” prowadzi cała Schola EDEN.

*** W najbliższy wtorek 12-osobowa grupa Młodzieży naszej parafii przyjmie dary Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania. Módlmy się o chrześcijańską dojrzałość dla naszych młodych Przyjaciół.

*** Wspomnienia tygodnia:

— wtorek (24.05) – NMP Wspomożycielki Wiernych

— czwartek (26.05) – św. Filipa Nereusza, prezbitera

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

*** W środę (godz. 16:00), czwartek i piątek po mszy św. (o godz. 17:30) spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. (w czwartek próba spowiedzi). Natomiast w czwartek i piątek (o godz. 18:30) spotkanie dzieci rocznicowych.

*** Spowiedź dla dzieci komunijnych i rocznicowych w sobotę o godz. 10:00. Po spowiedzi dzieci zapraszam także Rodziców.

*** Z racji przypadającej na przyszłą niedzielę uroczystości I Komunii św. msze św. w tym dniu o godz. 8:30 i 11:00. Nabożeństwo majowe o godz. 16:00.

*** W związku z próbami czasowo ulega zmianie program niektórych punktów liturgii tygodnia – piątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się o godz. 16:30, po czym msza św. i nabożeństwo majowe.

*** W najbliższą środę odbędzie się msza św. o uzdrowienie, której przewodniczyć będzie egzorcysta Diecezji Wrocławskiej, O.Andrzej Smółka. Serdecznie zapraszam do wzięcia w niej udziału – rozpoczęcie o godz. 18:00.

*** W czwartek serdecznie zapraszam na mszę św. wszystkie Matki – z okazji Dnia Matki.

*** Z racji ślubu sobotnia msza św. o godz. 16:00.

*** Przypominam, że tegoroczny Festyn Dziecięcy planujemy przeprowadzić w sobotę, 4 czerwca.

*** Nadal oczekujemy na zgłoszenia dzieci na kolonie letnie. Odbędą się w terminie 04-10.07.2011 roku w Świnoujściu. Szczegółowe informacje można znaleźć w aktualnościach na stronie parafialnej. Osoby, które pobrały karty proszę o odbiór numeru konta w zakrystii.

*** Trwa akcja zbierania ofiar na pokrycie kosztów zakupu opału na jesienno-zimowy sezon grzewczy.

*** Składam gorące podziękowanie uczestnikom wczorajszej Eucharystii za dar pamięci i modlitwy.

*** Klub Gazety Polskiej zaprasza na I Przegląd Filmów Prawdziwych 26 i 27 maja w Sali Łużyckiego Centrum Rozwoju. Szczegółowy plan został umieszczony w gablocie i na stronie parafialnej.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Bieżący numer tygodnika „Niedziela” proponuje obszerny materiał poświęcony osobie prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, sytuacji świata po zabiciu Osamy bin Ladena, przygotowaniom do spotkania w Lednicy (04.06) oraz poczuciu odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe. „Niedziela Legnicka” przedstawia przebieg Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie oraz przybliża sylwetki tegorocznych Neoprezbiterów. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in. dodatek z Litanią do bł. Jana Pawła II; niezwykła historia Cateriny, pogrążonej od 2 lat w śpiączce oraz o istocie sakramentu bierzmowania.

I Przegląd Filmów Prawdziwych (26 i 27 maja 2011) 16-05-2011

Klub Gazety Polskiej

w Lubaniu zaprasza na

I Przegląd Filmów Prawdziwych

26 i  27 maja 2011
Sala Łużyckiego Centrum Rozwoju,
ul. Rynek-Sukiennice 38 w Lubaniu

Program przeglądu:
26 maja 2011 o godz. 1800
Otwarcia przeglądu dokona reżyser filmu
„List z Polski” – Mariusz Pilis
Prezentacja książki Mariusza Pilisa
i Artura Dmochowskiego – „List z Polski”

Prezentacja fragmentów filmów:
„List z Polski”
„Mgła”
„Więźniarki”
„Zwycięzcy nie umierają”
„Nocna zmiana”
„Zobaczyłem zjednoczony naród”
„Nawrócony dywersant”
27 maja 2011 o godz. 1700
Projekcje filmów:
„Solidarność 1980 1990”
„Państwo”
„10.04.10”

*****************************

V Niedziela Wielkanocna

Czytania mszalne

Pierwsze czytanie

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy. Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów, powiedziało: „Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbali słowo Boże, a obsługiwali stoły. Upatrzcież zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości. Im zlecimy to zadanie. My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i posłudze słowa”. Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szczepana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochii. Przedstawili ich apostołom, którzy modląc się, włożyli na nich ręce. A słowo Boże rozszerzało się, wzrastała też bardzo liczba uczniów w Jerozolimie, a nawet bardzo wielu kapłanów przyjmowało wiarę.

Dz 6,1-7

Psalm responsoryjny

Refren: Mamy nadzieję w miłosierdziu Pana lub: Alleluja.

Sprawiedliwi, radośnie wołajcie na cześć Pana,

prawym przystoi pieśń chwały.

Sławcie Pana na cytrze,

grajcie Mu na harfie o dziesięciu strunach.

Refren

Bo słowo Pana jest prawe,

a każde Jego dzieło godne zaufania.

On miłuje prawo i sprawiedliwość,

ziemia jest pełna Jego łaski.

Refren

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych,

na tych, którzy czekają na Jego łaskę,

aby ocalił ich życie od śmierci

i żywił ich w czasie głodu.

Ps 33(32),1-2.4-5.18-19(R.: por. 22)

Powszechne kapłaństwo

Refren

Drugie czytanie

św. Piotra Apostoła

Najmilsi: Zbliżając się do Pana, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również niby żywe kamienie jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa. To bowiem zawiera się w Piśmie: „Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony”. Wam zatem, którzy wierzycie, cześć. Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczy, stał się głowicą węgła – i kamieniem upadku, i skałą zgorszenia. Ci, nieposłuszni słowu, upadają, do czego zresztą są przeznaczeni. Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem Bogu na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła.

1P 2,4-9

Śpiew przed Ewangelią

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem,

nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

J 14,6

Ewangelia

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę”. Odezwał się do Niego Tomasz: „Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?”. Odpowiedział mu Jezus: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście”. Rzekł do Niego Filip: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”. Odpowiedział mu Jezus: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: »Pokaż nam Ojca?«. Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie, wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca”.

Dodaj komentarz: