Niedziela Palmowa Męki Pańskiej 17.04.2011 roku

*** Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej, będącą pamiątką uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Połączenie radosnego „Hosanna Synowi Dawidowemu” z opisem Męki Pańskiej przypomina nam, że Jezus, Bóg-Człowiek, swoją godność Boską złączył z krzyżem, wpisanym w życie każdego człowieka. Z racji dzisiejszej uroczystości podczas każdej Mszy św. poświęcenie palm. Suma parafialna natomiast rozpocznie się przed kościołem poświęceniem palm i procesją wokół kościoła. Po Mszy św. o godz. 11:30 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.

*** Dzień dzisiejszy to także „Niedziela Parafialna”.

*** W minionym tygodniu przeżyliśmy Renowacje Misji Świętych, które poprowadził O. Dr Bogdan Kocańda OFMConv. Składam gorące „Bóg zapłać” osobom, które zadbały o godny ich przebieg: naszym Panom Kościelnym oraz Paniom: Małgorzacie Kleszczyńskiej i Kazimierze Hałajko, które zadbały o godne ugoszczenie Ojca Misjonarza i księży spowiedników oraz Paniom, które przygotowały pyszne wypieki i wsparły rekolekcje finansowo. Dziękuję także Parafianom, którzy skorzystali z zaproszenia do wzięcia w nich udziału – za piękną atmosferę modlitwy i skupienia.

*** W zakrystii można nabyć świece paschalne – Paschaliki – w cenie 5 zł.

*** Jak wspominałem, przy wejściach do kościoła zostały umieszczone nowe kropielnice, ufundowane przez Państwo Alicję i Tadeusza Jungowskich oraz p. Dorotę Grochol. Został także zakupiony ozdobny ornat z wizerunkiem Sługi Bożego Jana Pawła II – ufundowany w części przez Państwo Annę i Jana Piskozub. Fundatorom składam gorące podziękowanie – będę wdzięczny za pomoc w pokryciu kosztów zakupu 2 ornatów (papieskiego i różowego) w formie fundacji.

*** Składam także gorące „Bóg zapłać” za wszystkie ofiary złożone na kwiaty do Bożego Grobu.

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Począwszy od Wielkiego Piątku rozpoczynamy Nowennę do Miłosierdzia Bożego, trwającą do Niedzieli Miłosierdzia. W Wielki Piątek odbędzie się po zakończeniu liturgii, w Wielką Sobotę – o godz. 21:40, w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocy – po mszy św. o godz. 10:00; w pozostałe dni po mszach św.

*** Niedzielą Palmową wkraczamy w najważniejszy okres roku liturgicznego – w Wielki Tydzień, którego szczytem jest Triduum Paschalne, wprowadzające nas w obchód Świąt Paschy. Od poniedziałku rozpoczynamy prace przy przygotowaniu dekoracji na ten czas. Pragnę zaprosić wszystkich Parafian we wtorek po Mszy św. w celu przygotowania naszej świątyni do godnego obchodu Świąt. Mam nadzieję, że nie zabraknie osób czujących odpowiedzialność za wygląd naszego kościoła.

*** Czas przygotowań do Świąt to okres wzmożonej aktywności i wielu prac w naszych domach. Mimo to jednak pragnę zaprosić obecnych i dawnych członków Służby Liturgicznej oraz osoby pragnące pomóc w przeżyciu liturgii Triduum i Świąt na spotkanie organizacyjne we wtorek po Mszy św. (o godz. 18:00 – w świetlicy). Natomiast w czwartek, o godz. 11:00 serdecznie zapraszam Scholę parafialną. Już dzisiaj zapraszam do zakrystii osoby, które chciałyby włączyć się aktywnie w liturgię słowa Triduum Paschalnego.

*** Triduum Paschalne rozpoczniemy czwartkową Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Mszę rozpocznie uroczysta procesja do ołtarza, zakończy zaś przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Po zakończeniu liturgii zachęcam do wzięcia udziału w nabożeństwie Gorzkich Żali, po czym adoracja do godz. 21:00, prowadzona przez wspólnotę Rycerstwa Niepokalanej.

*** W Wielki Piątek (w którym obowiązuje nas post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych), rozpoczęcie adoracji o godz. 8:00. W gablocie zostały podane godziny czuwania dla poszczególnych ulic – mam nadzieję, że Pan Jezus nie będzie ani na chwilę sam. O godz. 15:00 (w godzinie konania Jezusa) zostanie odprawiona Droga Krzyżowa, po czym c.d. adoracji. O godz. 18:00 rozpocznie się Liturgia Wielkopiątkowa – w tym dniu (jako jedynym w roku kościelnym) nie odprawia się Mszy św. Składa się ona z 3 części: liturgii słowa, adoracji krzyża i komunii św. Po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego, a po niej adoracja, prowadzona przez wspólnotę Żywego Różańca do godz. 21:00. Ofiary składane podczas adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.

*** Obchód Wielkiej Soboty rozpoczniemy o godz. 8:00 wystawieniem Najśw. Sakramentu i adoracją według porządku zamieszczonego w gablocie. Podczas adoracji, o godz. 11:00, 12:00 i 14:30, odbędzie się obrzęd poświęcenia pokarmów wielkanocnych – złożone podczas nich produkty żywnościowe będą naszym „darem serca” dla najuboższych członków naszej wspólnoty. Adoracja mieszkańców naszej Parafii trwać będzie do godz. 20:00. Od godz. 20:00 do 21:30 adorację prowadzą Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej, Schola parafialna. O 21:40 rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Liturgia Wigilii Paschalnej, najważniejszej Mszy św. roku kościelnego, wprowadzająca nas w obchód Tajemnicy Zmartwychwstania, rozpocznie się o godz. 22:00 obrzędem poświęcenia ognia i paschału przed kościołem. Serdecznie proszę o przyniesienie ze sobą na tę Mszę św. gromnic lub paschalików – istotnym elementem liturgii jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Zakończy ją procesja rezurekcyjna. W związku z tym w Niedzielę Zmartwychwstania nie będzie Mszy św. o godz. 8:30. Przypominam, że zgodnie z prawem liturgicznym w niedzielę osoby uczestniczące w Liturgii Wigilii Paschalnej mogą przyjąć po raz drugi Komunię św.

*** Osoby objęte unijną pomocą żywnościową serdecznie zapraszam w poniedziałek w godz. 18:30-19:30 oraz w sobotę w godz. 14:40-15:00. Zapraszamy także osoby, które chciałyby zacząć korzystać z tej formy pomocy – można dokonać zapisu.

*** Z radością informuję, że nasz kościół został wybrany na prezentację jednej z siedmiu odsłon Misterium Wielkopostnego „Żale Matki Boskiej Bolesnej”, powstałego na motywach „Lamentu świętokrzyskiego” – arcydzieła polskiej poezji średniowiecznej. Jest to okazja do przeżycia wydarzenia o wielkiej randze duchowej i artystycznej – stąd też (licząc, iż zechcecie Państwo wykorzystać tę okazję) zapraszam w środę (20.04) o godz. 18:00.

*** Nadal oczekujemy na zgłoszenia dzieci na kolonie letnie.

*** W związku z wynikłymi w tym sezonie grzewczym problemami z ogrzewaniem kościoła, w tym roku akcję zbierania ofiar na ten cel rozpoczniemy zaraz po Świętach Wielkanocnych.

*** Burmistrz Miasta Lubań, pan Arkadiusz Słowiński, organizuje w dniu 22.04.2011 roku {Wielki Piątek] bezpłatny wyjazd do Goerlitz na procesję z kościoła św. Piotra i Pawła do repliki Grobu Pańskiego. Wyjazd o godz. 12:00, powrót ok. godz. 17:00. Zapisy w zakrystii.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Są do nabycia najnowsze numery „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli” i „Małego Gościa Niedzielnego”.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Czytania mszalne

Pierwsze czytanie

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Pan Bóg mnie obdarzył językiem wymownym, bym umiał przyjść z pomocą strudzonemu przez słowo krzepiące. Każdego rana pobudza me ucho, bym słuchał jak uczniowie. Pan Bóg otworzył mi ucho, a ja się nie oparłem ani się nie cofnąłem. Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę. Nie zasłoniłem mej twarzy przed zniewagami i opluciem. Pan Bóg mnie wspomaga, dlatego jestem nieczuły na obelgi, dlatego uczyniłem twarz moją jak głaz i wiem, że wstydu nie doznam.

Iz 50,4-7

Psalm responsoryjny

Refren: Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?

Szydzą ze mnie wszyscy, którzy na mnie patrzą,

wykrzywiają wargi i potrząsają głowami:

„Zaufał Panu, niech go Pan wyzwoli,

niech go ocali, jeśli go miłuje”.

Refren

Sfora psów mnie opadła,

otoczyła mnie zgraja złoczyńców.

Przebodli moje ręce i nogi,

policzyć mogę wszystkie moje kości.

Refren

Dzielą między siebie moje szaty

i los rzucają o moją suknię.

Ty zaś, o Panie, nie stój z daleka:

pomocy moja, śpiesz mi na ratunek.

Refren

Będę głosił swym braciom Twoje imię

i będę Cię chwalił w zgromadzeniu wiernych:

„Chwalcie Pana wy, którzy się Go boicie,

niech się Go lęka całe potomstwo Izraela”.

Refren

Ps 22 (21),8-9.17-18a.19-20.23-24 (R.: 2a)

Drugie czytanie

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Filipian

Chrystus Jezus, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w tym, co zewnętrzne, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych, i aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca.

Flp 2,6-11

Śpiew przed Ewangelią

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

Dla nas Chrystus stał się posłuszny aż do śmierci, a była to śmierć na krzyżu.

Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i dał Mu imię, które jest ponad wszelkie imię.

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

Flp 2,8-9

Ewangelia

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Mateusza

E.Jezusa stawiono przed namiestnikiem. Namiestnik zadał Mu pytanie: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E.Jezus odpowiedział: + Tak, Ja nim jestem. E.A gdy Go oskarżali arcykapłani i starsi, nic nie odpowiadał. Wtedy zapytał Go Piłat: I. Nie słyszysz, jak wiele zeznają przeciw Tobie? E.On jednak nie odpowiadał mu na żadne pytanie, tak że namiestnik bardzo się dziwił.

Jezus odrzucony przez swój naród

A był zwyczaj, że na każde święto namiestnik uwalniał jednego więźnia, którego chcieli. Trzymano zaś wtedy znacznego więźnia, imieniem Barabasz. Gdy się więc zebrali, spytał ich Piłat: I. Którego chcecie, żebym wam uwolnił, Barabasza czy Jezusa, zwanego Mesjaszem? E.Wiedział bowiem, że przez zawiść Go wydali. A gdy on odbywał przewód sądowy, żona jego przysłała mu ostrzeżenie: I. Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z Jego powodu. E.Tymczasem arcykapłani i starsi namówili tłumy, żeby prosiły o Barabasza, a domagały się śmierci Jezusa. Pytał ich namiestnik: I. Którego z tych dwóch chcecie, żebym wam uwolnił? E.Odpowiedzieli: T. Barabasza. E.Rzekł do nich Piłat: I. Cóż więc mam uczynić z Jezusem, którego nazywają Mesjaszem? E.Zawołali wszyscy: T. Na krzyż z Nim! E.Namiestnik odpowiedział: I. Cóż właściwie złego uczynił? E.Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: T. Na krzyż z Nim! E.Piłat widząc, że nic nie osiąga, a wzburzenie raczej wzrasta, wziął wodę i umył ręce wobec tłumu, mówiąc: I. Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz. E.A cały lud zawołał: T. Krew Jego na nas i na dzieci nasze.

E.Wówczas uwolnił im Barabasza, a Jezusa kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie.

Król wyśmiany

Wtedy żołnierze namiestnika zabrali Jezusa z sobą do pretorium i zgromadzili koło Niego całą kohortę. Rozebrali Go z szat i narzucili na Niego płaszcz szkarłatny. Uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę, a do prawej ręki dali Mu trzcinę. Potem przyklękali przed Nim i szydzili z Niego, mówiąc: T. Witaj, królu żydowski! E.Przy tym pluli na Niego, brali trzcinę i bili Go po głowie. A gdy Go wyszydzili, zdjęli z Niego płaszcz, włożyli na Niego własne Jego szaty i odprowadzili Go na ukrzyżowanie.

Droga krzyżowa

Wychodząc spotkali pewnego człowieka z Cyreny, imieniem Szymon. Tego przymusili, żeby niósł krzyż Jezusa. Gdy przyszli na miejsce zwane Golgotą, to znaczy Miejsce Czaszki, dali Mu pić wino zaprawione goryczą. Skosztował, ale nie chciał pić. Gdy Go ukrzyżowali, rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy. I siedząc, tam Go pilnowali. A nad głową Jego umieścili napis z podaniem Jego winy: To jest Jezus, król żydowski. Wtedy też ukrzyżowano z Nim dwóch złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej stronie.

Wyszydzenie na krzyżu

Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go i potrząsali głowami mówiąc: T. Ty, który burzysz przybytek i w trzech dniach go odbudowujesz, wybaw sam siebie; jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża. E.Podobnie arcykapłani z uczonymi w Piśmie i starszymi, szydząc, powtarzali: T. Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. Jest królem Izraela: niechże teraz zejdzie z krzyża, a uwierzymy w Niego. Zaufał Bogu: niechże Go teraz wybawi, jeśli Go miłuje. Przecież powiedział: Jestem Synem Bożym. E.Tak samo lżyli Go i złoczyńcy, którzy byli z Nim ukrzyżowani.

Śmierć Jezusa

Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: + Eli, Eli, lema sabachthani? E.To znaczy: Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? Słysząc to, niektórzy ze stojących tam mówili: T. On Eliasza woła. E.Zaraz też jeden z nich pobiegł i wziąwszy gąbkę, napełnił ją octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić. Lecz inni mówili: T. Poczekaj! Zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, aby Go wybawić. E.A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha.

(Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie).

Po śmierci Jezusa

A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. Groby się otworzyły i wiele ciał świętych, którzy umarli, powstało. I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli do Miasta Świętego i ukazali się wielu.

Setnik zaś i jego ludzie, którzy odbywali straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo, zlękli się bardzo i mówili: T. Prawdziwie, ten był Synem Bożym.

Mt 27,11-54

Dodaj komentarz: