3 niedziela Adwentu GAUDETE 12.12.2010 roku

***  Przeżywamy 3 niedzielę Adwentu – niedzielę, w której manifestujemy naszą radość z bliskości Pana. Już bowiem w pierwszej antyfonie mszalnej Kościół dziś ogłasza: „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się! Pan jest blisko” (Flp 4, 4n). Po łacinie zawołanie to zaczyna się słowami: „Gaudete in Domino”. Dlatego często obecną niedzielę nazywamy „niedzielą gaudete”, czyli po prostu „niedzielą radości”.

*** W imieniu Kadry Opiekunek i Podopiecznych świetlicy parafialnej serdecznie zapraszam do nabycia przygotowanych kartek i dekoracji świątecznych – to już czwarty Kiermasz Świąteczny, integrujący uczestników zajęć świetlicowych i pozwalający zabezpieczyć finansowo planowane na przyszły rok zajęcia. Oprócz dekoracji przy stoliku można nabyć także świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom [duża – 15 zł, mała – 6 zł], w zakrystii zaś opłatki.

*** Dzisiaj o godz. 16:00 ostatnie w tym roku spotkanie Rady Parafialnej. Gorąco zapraszam wszystkich Radnych.

*** Tydzień temu przeżyliśmy spotkanie ze św. Mikołajem. Składam gorące podziękowanie Organizatorom i Dobrodziejom tej uroczystości, która zgromadziła ponad 70-osobową grupę dzieci i młodzieży. W szczególny sposób dziękuję Paniom: Beacie, Małgosi i Kazimierze za wielki wkład pracy włożony w przygotowanie spotkania oraz p.Zbigniewowi i naszym „Śnieżynkom”: Magdzie i Martynie za jego przeprowadzenie. Osoby zainteresowane obejrzeniem rejestracji filmowej uroczystości mikołajowej zapraszam TUTAJ

*** Przypominam, że msze św. roratnie sprawowane są codziennie od wtorku do soboty o godz. 17:00. Z racji spowiedzi w środę msza rozpocznie się o godz. 16:30. Serdecznie zapraszam na nie dzieci i młodzież. Przy ołtarzu znajduje się kosz, do którego można składać słodycze, które zostaną wykorzystane podczas losowania serduszek przygotowanych przez dzieci. Dzieci proszę o przynoszenie serduszek z napisanymi „prezentami dla Nowonarodzonego” – spełnionymi dobrymi uczynkami. Serduszka zostaną zawieszone na jednej z naszych choinek.

*** Składam gorące „Bóg zapłać” p. Zbigniewowi Kwiecińskiemu za wielką pomoc w regularnym odśnieżaniu terenu wokół kościoła.

*** W czwartek ostatnie tegoroczne spotkanie kandydatów do Bierzmowania. Spotkanie rozpoczyna msza św.

*** W najbliższy piątek okazja do spowiedzi św. w naszej parafii – rano w godz. 8:00-9:00; po południu w godz. 15:30-17:00. Msze św. w tym dniu o godz. 9:00 i 17:00. Zapraszam do skorzystania z niej – nie odkładajmy tego na ostatnie minuty.

*** Przyszła niedziela to Niedziela Parafialna.

*** W tym tygodniu wspominamy:

— w poniedziałek (13.12) – św. Łucji, dziewicy; 29 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

— we wtorek (14.12) – św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA – PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH, WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Od najbliższego piątku rozpoczynamy czas bezpośredniego przygotowania do przeżycia Tajemnicy Narodzin Boga-Człowieka. W przyszłą niedzielę przypada „Niedziela Parafialna”.

*** Ogłoszenie ks. Andrzeja – Bal Karnawałowy 22.01.2011 roku w Motelu Łużyckim.

*** Komunikat lubańskiej Komendy Powiatowej Policji.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in. reportaż o pielgrzymkach do sanktuarium w Guadalupe, kolejny odcinek cyklu adwentowego „Będziesz czytał Biblię codziennie” oraz „Czas proroków nie skończył się na Janie Chrzcicielu”. W najnowszej „Niedzieli” przeczytamy m.in. rekolekcjach zorganizowanych przez Papieską Radę „Cor Unum” na Jasnej Górze, o wydarzeniach w Gdańsku 1970 r.; znajdziemy fragmenty wywiadu przeprowadzonego przez Petera Seewalda; wspomnimy pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1999 roku W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy relację z legnickich obchodów święta Akcji Katolickiej, z weekendu Biblijnego w Szklarskiej Porębie i dekanalnego spotkania Zespołów Synodalnych w Zgorzelcu.

*****************************

Czytania mszalne

Czytanie pierwsze

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Niech się rozweseli pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje także skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga. Pokrzepcie ręce osłabłe, wzmocnijcie kolana omdlałe! Powiedzcie małodusznym: „Odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg, oto pomsta; przychodzi Boża odpłata; On sam przychodzi, aby was zbawić”. Wtedy przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą. Wtedy chromy wyskoczy jak jeleń i język niemych wesoło krzyknie. I odkupieni przez Pana powrócą. Przybędą na Syjon z radosnym śpiewem, ze szczęściem wiecznym na twarzach. Osią-gną radość i szczęście, ustąpi smutek i wzdychanie.

Iz 35,1-6a.10

Psalm responsoryjny

Refren: Przybądź, o Panie, aby nas wybawić albo: Alleluja

Bóg dochowuje wierności na wieki,

uciśnionym wymierza sprawiedliwość,

Chlebem karmi głodnych,

wypuszcza na wolność więźniów.

Refren

Pan przywraca wzrok ociemniałym,

Pan dźwiga poniżonych.

Pan kocha sprawiedliwych,

Pan strzeże przybyszów.

Refren

Ochrania sierotę i wdowę,

lecz występnych kieruje na bezdroża.

Pan króluje na wieki,

Bóg twój, Syjonie, przez pokolenia.

Refren

Ps 146 (145) 7,8-9a,9bc-10

(R.: por. Iz 35,4)

Drugie czytanie

Czytanie z Listu świętego Jakuba Apostoła

Trwajcie cierpliwie, bracia, aż do przyjścia Pana. Oto rolnik czeka wytrwale na cenny plon ziemi, dopóki nie spadnie deszcz wczesny i późny. Tak i wy bądźcie cierpliwi i umacniajcie serca wasze, bo przyjście Pana jest już bliskie. Nie uskarżajcie się, bracia, jeden na drugiego, byście nie popadli pod sąd. Oto sędzia stoi przed drzwiami. Za przykład wytrwałości i cierpliwości weźcie, bracia, proroków, którzy przemawiali w imię Pańskie.

Jk 5,7-10

Śpiew przed Ewangelią

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja

Duch Pański nade mną,

posłał mnie głosić dobrą nowinę ubogim.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja

Iz 61,l

Ewangelia

Słowa Ewangelii według św. Mateusza

Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?”. Jezus im odpowiedział: „Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi”. Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: „Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale coście wyszli zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po coś¬cie więc wyszli? Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o któ¬rym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w kró¬lestwie niebieskim większy jest niż on”.

Mt 11,2-11

Dodaj komentarz: