2 niedziela Adwentu 05.12.2010 roku

*** Przeżywamy 2 niedzielę Adwentu – Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie. Jest to I niedziela miesiąca – po każdej mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu. Po sumie spotkanie z Rodzicami dzieci przygotowujących się do I komunii św.

*** Dzisiaj o godz.16:00 odbędzie się spotkanie naszych najmłodszych ze św. Mikołajem. Zaproszeni są wszyscy – konieczny dobry humor i… coś dla Mikołaja (wiersz, piosenka, instrument).

*** W dniu wczorajszym zakończono roznoszenie opłatków na terenie naszej parafii. Składam gorące „Bóg zapłać” panom: Janowi Piskozubowi i Marianowi Sokołowskiemu za poświęcony temu czas i wysiłek. Opłatki można nadal nabyć w zakrystii, podobnie jak kartki świąteczne oraz świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom [duża – 15 zł, mała – 6 zł].

*** Przypominam, że msze św. roratnie sprawowane są codziennie od wtorku do soboty o godz. 17:00. Z racji rozpoczynających się spowiedzi we wtorek msza rozpocznie się o godz. 17:15. Serdecznie zapraszam na nie dzieci i młodzież. Przy ołtarzu znajduje się kosz, do którego można składać słodycze, które zostaną wykorzystane podczas losowania serduszek przygotowanych przez dzieci. Dzieci proszę o przynoszenie serduszek z napisanymi „prezentami dla Nowonarodzonego” – spełnionymi dobrymi uczynkami. Serduszka zostaną zawieszone na jednej z naszych choinek.

*** W tym tygodniu wspominamy:

— w poniedziałek (06.12) – św. Mikołaja, biskupa

— we wtorek (07.12) – św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła

— w środę (08.12) – uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA – PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA

I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII,

ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Składam gorące „Bóg zapłać” mieszkańcom ul. Leśnej 27-35 oraz ul. Zamkowej za przygotowanie świątyni na obchód dzisiejszej niedzieli.

*** W kalendarium naszej parafii wpisały się już – organizowane przez Świetlicę Parafialną – Kiermasze świąteczne. Najbliższy odbędzie się w przyszłą niedzielę, 12.12.2010 roku. Już teraz serdecznie zapraszam w imieniu Kadry i Podopiecznych.

*** Także w przyszłą niedzielę o godz. 16:00 spotkanie Rady Parafialnej – serdecznie zapraszam wszystkich Radnych oraz osoby chcące wesprzeć prace Rady.

*** Ogłoszenie ks. Andrzeja – Bal Karnawałowy 22.01.2011 roku w Motelu Łużyckim.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in. o wątpliwościach wokół kremacji zmarłych; o pierwszej pakistańskiej kobiecie skazanej na śmierć w wyniku tzw. ustawy o bluźnierstwie oraz kolejna część cyklu adwentowego „Będziesz czytał Biblię codziennie”. W najnowszej „Niedzieli” przeczytamy m.in. o potrzebie miłości i przebaczenia (cykl „Rekolekcje adwentowe”); o prześladowaniu chrześcijan w Iraku; o założeniach Roku Kolbiańskiego oraz o powyborczym obrazie Polski. W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy relację ze spotkania chórów parafialnych w Legnicy; opis listopadowych obchodów uroczystości Chrystusa Króla i św. Cecylii w naszej parafii oraz VIII Festiwalu Piosenki Studenckiej PRYZMAT.

************************

Czytania mszalne

Czytanie pierwsze

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzenia. I spocznie na niej Duch Pana, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pana. Upodoba sobie w bojaźni Pana. Nie będzie sądził z pozorów ni wyrokował według pogłosek; raczej rozsądzi biednych sprawiedliwie i pokornym w kraju wyda słuszny wyrok. Rózgą swoich ust uderzy gwałtownika, tchnieniem swoich warg uśmierci bezbożnego. Sprawiedliwość będzie mu pasem na biodrach, a wierność przepasaniem lędźwi. Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem i mały chłopiec będzie je poganiał. Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały. Lew też jak wół będzie jadał słomę. Niemowlę igrać będzie na norze kobry, dziecko włoży swą rękę do kryjówki żmii. Zła czynić nie będą ani zgubnie działać po całej świętej mej górze, bo kraj się napełni znajomością Pana na kształt wód, które przepełniają morze. Owego dnia to się stanie: Korzeń Jessego stać będzie na znak dla narodów. Do niego ludy przyjdą z modlitwą, i sławne będzie miejsce jego spoczynku.

Iz 11,1–10

Psalm responsoryjny

Refren: Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie.

Boże, przekaż Twój sąd Królowi,

a Twoją sprawiedliwość synowi królewskiemu.

Aby Twoim ludem rządził sprawiedliwie

i ubogimi według prawa.

Refren

Za dni Jego zakwitnie sprawiedliwość

i wielki pokój, aż księżyc nie zgaśnie.

Będzie panował od morza do morza,

od Rzeki aż po krańce ziemi.

Refren

Wyzwoli bowiem biedaka, który Go wzywa,

i ubogiego, co nie ma opieki.

Zmiłuje się nad biednym i ubogim,

nędzarza ocali od śmierci.

Refren

Niech Jego imię trwa na wieki,

jak długo świeci słońce, niech trwa Jego imię.

Niech Jego imieniem wzajemnie się błogosławią,

niech wszystkie narody ziemi życzą Mu

szczęścia.

Refren

Ps 72(71) 1–2,7–8,12–13,17 (R.: por. 7)

Drugie czytanie

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Bracia: To, co niegdyś zostało napisane, napisane zostało dla naszego pouczenia, abyśmy dzięki cierpliwości i pociesze, jaką niosą Pisma, podtrzymywali nadzieję. A Bóg, który daje cierpliwość i pociechę, niech sprawi, abyście wzorem Chrystusa te same uczucia żywili do siebie i zgodnie jednymi ustami wielbili Boga i Ojca Pana naszego Jezusa Chrystusa. Dlatego przygarniajcie siebie nawzajem, bo i Chrystus przygarnął was ku chwale Boga. Mówię bowiem: Chrystus stał się sługą obrzezanych dla okazania wierności Boga i potwierdzenia przez to obietnic danych ojcom oraz po to, żeby poganie za okazane sobie miłosierdzie uwielbili Boga, jak napisano: „Dlatego oddawać Ci będę cześć między poganami i śpiewać imieniu Twojemu”.

Rz 15,4–9

Śpiew przed Ewangelią

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja

Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego;

wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja

Łk 3, 4.6

Ewangelia

Słowa Ewangelii według św. Mateusza

W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: „Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”. Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: „Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”. Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordanie, wyznając przy tym swe grzechy. A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: „Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: „Abrahama mamy za ojca”, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichrza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym”.

Mt 3,1–12

Dodaj komentarz: