28 niedziela zwykła 10.10.2010 roku

*** Przeżywamy 28 niedzielę zwykłą – X Dzień Papieski, którego przesłaniem są słowa „Jan Paweł II – odwaga świętości”. Po każdej mszy św. można wesprzeć młodą uzdolnioną młodzież z rodzin niezamożnych datkami na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Aby głębiej przeżyć wspomnienie Papieża-Polaka serdecznie zapraszam na dzisiejszą wieczorną liturgię, którą rozpocznie o godz. 17:30 misterium przygotowane i przeprowadzone przez Młodzież naszej parafii i Scholę EDEN. Po jej zakończeniu (około godz. 18:00) rozpocznie się „świetlisty różaniec papieski” przygotowany m.in. przez wspólnotę Żywego Różańca.

*** Serdecznie witamy w naszym gronie Czcigodnych Gości – Ojców Franciszkanów – którzy przedstawią nam założenia i treści przeżywania Roku Kolbiańskiego. Po mszach św. okazja do nabycia publikacji franciszkańskich.

*** Dzisiejszy dzień to także okazja do świętowania SPIŻOWEGO JUBILEUSZU – 8 rocznicy założenia Parafialnego Koła Rycerstwa Niepokalanej. Na ręce Pani Prezes, Kazimiery Hałajko, wszystkim członkom wspólnoty MI składam najserdeczniejsze życzenia: obfitości łask Bożych wypraszanych przez Matkę Bożą i Jej Czciciela, św. Maksymiliana.

*** Nabożeństwa różańcowe przez cały miesiąc będą odprawiane od wtorku do soboty. Prowadzone będą przez grupy formacyjne oraz dzieci i młodzież, które serdecznie zapraszam do licznego udziału w nich. Rozdawane będą obrazki pamiątkowe udziału w poszczególnych nabożeństwach. Porządek przewodniczenia nabożeństwom przez poszczególne grupy znajduje się w gablocie.

*** Dzieci i młodzież naszej parafii gorąco zapraszam do wzięcia udziału w konkursie NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC. Trwać on będzie do 23.09.

*** Wspomnienia tygodnia:

— środa (13.10) – bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera

— piątek (15.10) – św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

— sobota (16.10) – św. Jadwigi Śląskiej, głównej patronki Śląska

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA

– PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA

*** W najbliższy czwartek będziemy obchodzić Dzień Edukacji Narodowej – jest to okazja do okazania pamięci i serdeczności Nauczycielom, Wychowawcom i Pedagogom oraz (co warto podkreślić) wszystkim Pracownikom Oświaty (w tym także Opiekunkom naszej Świetlicy). Msza św. w ich intencji w tym dniu o godz. 17:00. Już dzisiaj składam najserdeczniejsze życzenia obfitości łask Bożych w codziennej posłudze wychowawczej i pedagogicznej.

*** Wszystkich członków Rady Parafialnej proszę o zapoznanie się w zakrystii (po każdej mszy św.) z aneksem do statutu Rady.

*** Przypominam, że Świetlica Parafialna czynna jest codziennie (od poniedziałku do piątku) w godz. 15:00-17:00.

*** W piątek po mszy św. zbiórka Służby Liturgicznej – proszę o obecność wszystkich ministrantów i kandydatów.

*** Osoby zainteresowanie formacją Stowarzyszenia Rodzin Katolickich zapraszam po każdej mszy św. do zakrystii.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.: komentarz do dzisiejszego I czytania, rozmowa o katastrofie smoleńskiej oraz kolejny dodatek IPN. W najnowszym numerze „Niedzieli” znajdziemy materiał poświęcony obchodom X Dnia Papieskiego, komentarz do zarzutów wobec Komisji Majątkowej, rozmowę o przebiegu Wielkiej Nowenny Fatimskiej. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy o poświęceniu kościoła w Kruszynie, przebiegu dnia skupienia katechetów i nauczycieli w Krzeszowie oraz koncercie na rzecz powodzian w kościele Krzyża Świętego w Jeleniej Górze.

*************************

Czytania mszalne

Czytanie pierwsze

Czytanie z Drugiej Księgi Królewskiej

Wódz syryjski Naaman, który był trędowaty, zanurzył się siedem razy w Jordanie według słowa proroka Elizeusza, a ciało jego na powrót stało się jak ciało małego dziecka i został oczyszczony. Wtedy wrócił do męża Bożego z całym orszakiem, wszedł i stanął przed nim, mówiąc: „Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem. A teraz zechciej przyjąć dar wdzięczności od twego sługi”. On zaś odpowiedział: „Na życie Pana, przed którego obliczem stoję, nie wezmę!”. Tamten nalegał na niego, aby przyjął, lecz on odmówił. Wtedy Naaman rzekł: „Jeśli już nie chcesz, to niechże dadzą twemu słudze tyle ziemi, ile para mułów unieść może, ponieważ odtąd twój sługa nie będzie składał ofiary całopalnej ani ofiary krwawej innym bogom, jak tylko Panu”.

2 Krl 5,14-17

Psalm responsoryjny

Refren: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie.

Śpiewajcie Panu pieśń nową,

albowiem uczynił cuda.

Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica

i święte ramię Jego.

Refren

Pan okazał swoje zbawienie,

na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.

Wspomniał na dobroć i na wierność swoją

dla domu Izraela.

Refren

Ujrzały wszystkie krańce ziemi

zbawienie Boga naszego.

Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,

cieszcie się, weselcie i grajcie.

Refren

Ps 98,1.2-3ab.3cd-4

Czytanie drugie

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza

Najmilszy: Pamiętaj na Jezusa Chrystusa, potomka Dawida. On według Ewangelii mojej powstał z martwych. Dla niej znoszę niedolę aż do więzów jak złoczyńca; ale słowo Boże nie uległo skrępowaniu. Dlatego znoszę wszystko przez wzgląd na wybranych, aby i oni dostąpili zbawienia w Chrystusie Jezusie razem z wieczną chwałą. Nauka to zasługująca na wiarę: Jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy. Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy. Jeśli się będziemy Go zapierali, to i On nas się zaprze. Jeśli my odmawiamy wierności, On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego.

2 Tm 2,8-13

Śpiew przed Ewangelią:

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja

Za wszystko dziękujcie Bogu,

taka jest bowiem wola Boża względem was w Jezusie Chrystusie.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja

1 Tes 5,18

Ewangelia

Słowa Ewangelii według św. Łukasza

Stało się, że Jezus, zmierzając do Jerozolimy, przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”. Na ich widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom”. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec”. Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

Łk 17,11-19

Dodaj komentarz: