2 niedziela Wielkiego Postu 28,02,2010 roku

krzyz 1. Przeżywamy 2 niedzielę Wielkiego Postu. Po mszy św. o godz. 10:00 będziemy mieli okazję uczestniczyć w misterium przedstawionym przez KSM z parafii Świętej Trójcy – grupę prowadzoną przez wikariusza tejże parafii, ks. Andrzeja Łuczyńskiego.

2. Sprawozdanie z „Niedzieli Parafialnej”…

3. Dzisiaj o godz. 17:00 odbędzie się w świetlicy parafialnej spotkanie Rady Parafialnej. Obecność wszystkich członków obowiązkowa.

4. Do skarbony przy stoliku prasowym można składać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Proszę nie wrzucać tam należności za prasę. Na stoliku są także wystawione skarbonki Jałmużny Wielkopostnej, przeznaczonej na pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych.

5. W zakrystii można nabyć świece paschalne – Paschaliki – w cenie 5 zł.

6. W piątek o godz. 16:30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadzi Schola Parafialna EDEN. W związku z nabożeństwem Drogi Krzyżowej ulega czasowo zmianie porządek funkcjonowania świetlicy parafialnej – w okresie Wielkiego Postu w piątki jest ona czynna w godz. 15:00-16:30.

7. Wspomnienia tygodnia:

*** czwartek (04.03) – św. Kazimierza Królewicza, święto

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA – PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA

I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

8. W tym tygodniu przypada I piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi w piątek od godz. 15:30. W sobotę w godzinach porannych odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem; po południu msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych i spotkanie formacyjne. Zapraszam na nie także członków Parafialnego Zespołu Synodalnego. Na Eucharystię i spotkanie zapraszam także mieszkańców z ulic dołączonych w ubiegłym roku, chcących włączyć się w działalność parafialnych grup formacyjnych.

9. Decyzją członków Rady Parafialnej od miesiąca marca zaproszenie do pomocy w przygotowywaniu kościoła na Dzień Pański kierujemy także w stronę rodzin, które od niedawna należą do naszej wspólnoty. Licząc na pozytywny odzew serdecznie zapraszam w najbliższą sobotę (06.03) na godz. 10:00 mieszkańców ul. Leśnej 44B-46 oraz ul. Chopina.

10. Składam gorące „Bóg zapłać” Panu Ryszardowi Remez za udrożnienie rynien na kościele oraz Panu Janowi Piskozub za uprzątnięcie zimowych pozostałości z placu przy kościele.

11. Dobiegły końca prace przy oddaniu do użytku Sali sportu – serdecznie dziękuję Panom: Nocuń i Piskozubowi oraz Jarkowi Nocuń za poświęcony temu czas i wysiłek.

12. Informuję, że w tym roku bezpośrednim przygotowaniem do przeżycia Tajemnicy Paschy będą Misje Święte, które przeprowadzi w dniach 20-27.03.2010 roku franciszkanin, Ojciec Bogdan Kocańda.

13. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W bieżącym numerze „Gościa Niedzielnego” znajdziemy m.in. zapis poruszającej rozmowy z mamą ks. Jerzego Popiełuszki, obrazkiem z wizerunkiem ukrzyżowanego oraz płytą z programem do rozliczania PIT za rok 2009. Tygodnik „Niedziela” zachęca do refleksji nad problemem pedofilii, znaczenia krzyża umieszczonego w Sejmie RP oraz przedstawia materiał poświęcony abonamentowi za RTV. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy o spotkaniu Rad Parafialnych w Legnicy, konferencji księży dziekanów i powstaniu nowego punktu Europejskiego Szlaku Cysterskiego na górze Górzec.

123456

**********************************************************

Czytania mszalne

Pierwsze czytanie

z Księgi Rodzaju

Bóg poleciwszy Abramowi wyjść z namiotu, rzekł: „Spójrz na niebo i policz gwiazdy, jeśli zdołasz to uczynić”; a potem dodał: „Tak liczne będzie twoje potomstwo”. Abram uwierzył i Pan poczytał mu to za wielką zasługę. Potem zaś rzekł do niego: „Ja jestem Pan, którym cię wywiódł z Ur chaldejskiego, aby ci dać ten oto kraj na własność”. A na to Abram: „O Panie, o Panie, jak będę mógł się upewnić, że otrzymam go na własność?”. Wtedy Pan rzekł: „Wybierz dla mnie trzyletnią jałowicę, trzyletnią kozę i trzyletniego barana, a nadto synogarlicę i gołębicę”. Wybrawszy to wszystko, Abram poprzerąbywał je wzdłuż na połowy i przerąbane części ułożył jedną naprzeciw drugiej; ptaków nie porozcinał. Kiedy zaś do tego mięsa zaczęło zlatywać się ptactwo drapieżne, Abram je odpędzał. A gdy słońce chyliło się ku zachodowi, Abram zapadł w głęboki sen i opanowało go uczucie lęku, jak gdyby ogarnęła go wielka ciemność. A kiedy słońce zaszło i nastał mrok nieprzenikniony, ukazał się dym jakby wydobywający się z pieca i ogień niby gorejąca pochodnia i przesunęły się między tymi połowami zwierząt. Wtedy to właśnie Pan zawarł przymierze z Abramem, mówiąc: „Potomstwu twemu daję ten kraj od Rzeki Egipskiej aż do wielkiej rzeki Eufrat”.

Rdz 15,5-12.17-18

Psalm responsoryjny

Refren: Pan moim światłem i zbawieniem moim

Pan moim światłem i zbawieniem moim,

kogo miałbym się lękać?

Pan obrońcą mego życia,

przed kim miałbym czuć trwogę?

Refren

Usłysz, o Panie, kiedy głośno wołam,

zmiłuj się nade mną i wysłuchaj mnie.

O Tobie mówi moje serce:

„Szukaj Jego oblicza”.

Refren

Będę szukał oblicza Twego, Panie.

Nie zakrywaj przed mną swojej twarzy,

nie odtrącaj w gniewie Twojego sługi.

Ty jesteś moją pomocą, więc mnie nie odrzucaj.

Refren

Wierzę, że będę oglądał dobra Pana

w krainie żyjących.

Oczekuj Pana, bądź mężny,

nabierz odwagi i oczekuj Pana.

Refren

Ps 27(26),1.7-8a.8b-9abc.13-14 (R.: 1a)

Drugie czytanie

z Listu świętego Pawła Apostoła do Filipian

Nasza ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa, który przekształci nasze ciało poniżone na podobne do swego chwalebnego ciała, tą potęgą, jaką może On także wszystko, co jest, sobie podporządkować. Przeto, bracia umiłowani, za którymi tęsknię, radości i chwało moja, tak stójcie mocno w Panu, umiłowani.

Flp 3,20–4,1

Śpiew przed Ewangelią

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

Z obłoku świetlanego odezwał się głos Ojca:

„To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

Aklamacja: Chwała Tobie, Królu wieków.

Por. Mt 17, 7

Ewangelia

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim. Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: „Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok.

A z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”. W chwili gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli.

Łk 9,28b-36

Dodaj komentarz: