3 niedziela Adwentu GAUDETE 13.12.2009 roku

GAUDETE1. Przeżywamy 3 niedzielę Adwentu – niedzielę, w której manifestujemy naszą radość z bliskości Pana. Już bowiem w pierwszej antyfonie mszalnej Kościół dziś ogłasza: „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się! Pan jest blisko” (Flp 4, 4n). Po łacinie zawołanie to zaczyna się słowami: „Gaudete in Domino”. Dlatego często obecną niedzielę nazywamy „niedzielą gaudete”, czyli po prostu „niedzielą radości”.

2. Także dzisiaj obchodzimy 28 rocznicę wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego. Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy oddali swoje życie, zdrowie i wolność walcząc o suwerenną Rzeczypospolitą.

3. Od najbliższego czwartku rozpoczynamy czas bezpośredniego przygotowania do przeżycia Tajemnicy Narodzin Boga-Człowieka. W przyszłą niedzielę przypada „Niedziela Parafialna”.

4. Składam gorące „Bóg zapłać” Panom, którzy w minionym tygodniu roznosili opłatki, a także wszystkim, którzy złożyli z tej okazji ofiary. Będą wsparciem w realizacji przyszłorocznych inwestycji w kościele.

5. W minionym tygodniu przeżyliśmy dwie uroczystości. Pierwsza miała zasięg parafialny – chodzi oczywiście o uroczystość św. Mikołaja. Osoby zainteresowane opisem przebiegu uroczystości zapraszam tutaj. Miniony piątek stał się natomiast dla wielu okazją do przeżycia Adwentowego Wieczoru Słowno-Muzycznego „MAGIA ŚWIĄT”, będącego uroczystością o charakterze miejskim. Ponieważ miałem przyjemność w niej uczestniczyć, zapraszam na relację z jej przebiegu, umieszczoną na naszej stronie w tym miejscu.

6. W tym tygodniu wspominamy:

– w poniedziałek (14.12) – św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA – PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH, WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

7. W minioną niedzielę odbyło się pełne radości spotkanie najmłodszych Parafian ze św. Mikołajem, podczas którego rozdano 60 paczek. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości.

8. W zakrystii są do odebrania zamówione zdjęcia z tegorocznego bierzmowania.

9. Składam także gorące podziękowanie panu Pawłowi Kołodziejczak za wielki wkład pracy włożony w przygotowanie parafialnej zimowej „Sali sportu”.

10. W zakrystii można nadal odbierać karty uczestnictwa dzieci w zimowisku.

11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m.in. o jałmużnie, służbie i uczciwości; o problemie przestrzegania przysięgi Hipokratesa. Znajdziemy tu też specjalny dodatek „Bioetyka katolicka”. W bieżącym numerze „Niedzieli” znajdziemy m.in. materiał poświęcony cnotom kardynalnym, prezentację sylwetki kardynała Józefa Glempa i materiał poświęcony Radiu Maryja. W „Niedzieli Legnickiej” można przeczytać o obchodach uroczystości św. Katarzyny w Legnicy, warsztatach synodalnych i obchodach wspomnienia św. Cecylii i wizytacji pasterskiej – TAKŻE W NASZEJ PARAFII /!!!/

************************************************************

Czytania mszalne

Pierwsze czytanie

Z Księgi proroka Sofoniasza

Wyśpiewuj, Córo Syjońska, podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! Pan oddalił wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela: król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, już nie będziesz bała się złego. Owego dnia powiedzą Jerozolimie: „Nie bój się Syjonie! Niech nie słabną twe ręce!”. Pan, twój Bóg, jest pośród ciebie, Mocarz, który daje zbawienie. On uniesie się weselem nad tobą, odnowi swą miłość, wzniesie okrzyk radości, jak w dniu uroczystego święta.

So 3,14–18a

Psalm responsoryjny

Refren: Głośmy z weselem, Bóg jest między nami.

Oto Bóg jest moim zbawieniem,

będę miał ufność i bać się nie będę.

Bo Pan jest moją mocą i pieśnią,

On stał się dla mnie zbawieniem.

Refren

Wy zaś z weselem czerpać będziecie wodę ze zdrojów zbawienia.

Chwalcie Pana, wzywajcie Jego imienia,

dajcie poznać Jego dzieła między narodami,

przypominajcie, że wspaniałe jest imię Jego.

Refren

Śpiewajcie Panu, bo uczynił wzniosłe rzeczy,

niech to będzie wiadome po całej ziemi.

Wznoś okrzyki i wołaj z radości, mieszkanko Syjonu,

bo wielki jest pośród ciebie, Święty Izraela.

Refren

Iz 12,2–3, 4bcd, 5–6 (R.: por. 6)

Drugie czytanie

Z Listu świętego Pawła Apostoła do Filipian

Bracia: Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech wasza łagodność będzie znana wszystkim ludziom: Pan jest blisko! O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem. A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie.

Flp 4,4–7

Śpiew przed Ewangelią

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Duch Pański nade mną,

posłał mnie głosić dobrą nowinę ubogim.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Iz 61,1

Ewangelia

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: „Cóż mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni”. Przychodzili także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i pytali Go: „Nauczycielu, co mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Nie pobierajcie nic więcej ponad to, ile wam wyznaczono”. Pytali go też i żołnierze: „A my, co mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie”. Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest on Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: „Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichrza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym”. Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.

Łk 3,10–18

Dodaj komentarz: