13 niedziela zwykła 28.06.2009 roku

piotr_pawel_11. Przeżywamy dzisiaj 13 niedzielę zwykłą. Odczytanie protokołu z niedzieli parafialnej. Składam serdeczne „Bóg zapłać” ofiarodawcom, dzięki którym mogliśmy nabyć wspomniane figury, które zostaną poświęcone dzisiaj podczas sumy parafialnej.

2. Trwa czas wakacyjno-urlopowego wypoczynku. Przypominam, że czas wakacji nie zwalnia z niedzielnych i świątecznych powinności wiary. Dzisiaj po raz ostatni odprawiamy Mszę św. o godz. 10:00. Od 5 lipca msze św. niedzielne i świąteczne będą odprawiane o godz. 8:30 i 11:30.

3. W tym tygodniu wspominamy:

– w poniedziałek (29.06) – uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, głównych patronów Diecezji Legnickiej.

– w piątek (03.07) – św. Tomasza Apostoła

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA –

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

4. W poniedziałek, w dzień uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła można uzyskać odpust zupełny za używanie ze czcią przedmiotu pobożności, pobłogosławionego przez Ojca Świętego lub przez jakiegokolwiek biskupa wraz z wyznaniem wiary. W tym dniu Msza św. o godz. 17:00.

5. W najbliższą środę odbędzie się w naszej parafii wizytacja gospodarcza, będąca przygotowaniem do wizytacji duszpasterskiej, którą przeprowadzi Ordynariusz Legnicki, Ks. Biskup Stefan Cichy we wrześniu br.

6. W najbliższy piątek okazja do spowiedzi od godz. 16:00. W sobotę odwiedziny u chorych w godzinach porannych. Po Mszy św. zmiana tajemnic różańcowych i spotkanie wspólnoty Żywego Różańca, Rycerstwa Niepokalanej, Rady Parafialnej i Parafialnego Zespołu Synodalnego – poświęcone będzie organizacji tegorocznego odpustu i festynu. Zapraszam.

7. Zapraszamy do zapisów na pielgrzymkę organizowaną przez Rycerstwo Niepokalanej i Żywy Różaniec. Wyjazd 31.07 o godz. 0:10. Cena 180 zł. Wpłaty i szczegółowe informacje u Pani Kazimiery Hałajko.

8. Koło Radia Maryja przy parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Zarębie organizuje wyjazd na 17 pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę 12.07.2009 roku. Szczegóły na plakacie w gablocie.

9. W gablocie znajduje się także zaproszenie na pielgrzymkę do Włoch organizowaną w dniach 29.08-08.09.2009 r. przez parafię św. Jadwigi Śląskiej oraz zaproszenie na rekolekcje dla dziewcząt z klas gimnazjalnych i starszych w Legnicy.

10. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na Wakacyjne Obozy Języków Obcych, które odbędą się w nadmorskiej miejscowości Ustka. Bliższe informacje znajdują się w gablocie.

11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Tygodnik „Niedziela” (z załączonym albumem „Otoczmy troską życie”) proponuje rozmowę poświęconą Muzeum Watykańskiemu, podsumowanie zakończonego Roku św. Pawła oraz rozmowę ze znaną piosenkarką Eleni. W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy m.in. relację z III Ogólnopolskiej Pielgrzymki LSO w Krzeszowie oraz relację z Festynu Dziecięcego w naszej parafii. W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” znajdziemy m.in. reportaż o nowym sanktuarium w Kazaniu, rozmowę z polskim misjonarzem pracującym na Kamczatce oraz artykuł o osobach stanu wolnego, zwanych popularnie singlami.

**************************************************

Czytania mszalne

Pierwsze czytanie

z Księgi Mądrości

Bóg nie uczynił śmierci i nie cieszy się ze zguby żyjących. Stworzył bowiem wszystko po to, aby było, i byty tego świata niosą zdrowie: nie ma w nich śmiercionośnego jadu ani władania Otchłani na tej ziemi. Bo sprawiedliwość nie podlega śmierci. Dla nieśmiertelności bowiem Bóg stworzył człowieka, uczynił go obrazem swej własnej wieczności. A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła i doświadczają jej ci, którzy do niego należą.

Mdr 1,13–15; 2,23–24

Psalm Responsoryjny

Refren: Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś.

Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś

i nie pozwoliłeś mym wrogom naśmiewać się ze mnie.

Panie, Boże mój, z krainy umarłych wywołałeś moją duszę

i ocaliłeś mi życie spośród schodzących do grobu.

Refren

Śpiewajcie psalm wszyscy miłujący Pana

i pamiętajcie o Jego świętości.

Gniew Jego bowiem trwa tylko przez chwilę,

a Jego łaska przez całe życie.

Refren

Wysłuchaj mnie, Panie, zmiłuj się nade mną,

Panie, bądź moją pomocą.

Zamieniłeś w taniec mój żałobny lament.

Boże mój i Panie, będę Cię sławił na wieki.

Refren

Ps 30(29),2 i 4. 5–6.11 i 12a i 13b (R.: 2a)

Drugie czytanie

z Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia: Podobnie jak obfitujecie we wszystko, w wiarę, w mowę, we wszelką gorliwość, w miłość naszą do was, tak też obyście i w tę łaskę obfitowali. Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić. Nie o to bowiem idzie, żeby innym sprawić ulgę, a sobie utrapienie, lecz żeby była równość. Teraz więc niech wasz dostatek przyjdzie z pomocą ich potrzebom, aby ich bogactwo było wam pomocą w waszych niedostatkach i aby nastała równość według tego, co jest napisane: „Nie miał za wiele ten, kto miał dużo. Nie miał za mało ten, kto miał niewiele”.

2 Kor 8,7.9.13–15

Śpiew przed Ewangelią

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja

Nasz Zbawiciel Jezus Chrystus śmierć zwyciężył,

a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja

2 Tm 1,10 b

Ewangelia

Słowa Ewangelii według św. Marka

Gdy Jezus przeprawił się z powrotem łodzią na drugi brzeg, zebrał się wielki tłum wokół Niego, a On był jeszcze nad jeziorem. Wtedy przyszedł jeden z przełożonych synagogi, imieniem Jair. Gdy Go ujrzał, upadł Mu do nóg i prosił usilnie: „Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła”. Poszedł więc z nim, a wielki tłum szedł za Nim i zewsząd Go ściskali. A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele przecierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. Słyszała ona o Jezusie, więc zbliżyła się z tyłu między tłumem i dotknęła się Jego płaszcza. Mówiła bowiem: „Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa”. Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w ciele, że jest uzdrowiona z dolegliwości. Jezus także poznał zaraz w sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: „Kto dotknął się mojego płaszcza?”. Odpowiedzieli Mu uczniowie: „Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: »Kto się Mnie dotknął?«”. On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę, która to uczyniła. Wtedy kobieta przyszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało, upadła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę. On zaś rzekł do niej: „Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości”. Gdy On jeszcze mówił, przyszli ludzie od przełożonego synagogi i donieśli: „Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela?”. Lecz Jezus, słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi: „Nie bój się, tylko wierz”. I nie pozwolił nikomu iść z sobą z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakubowego. Tak przyszli do domu przełożonego synagogi. Wobec zamieszania, płaczu i głośnego zawodzenia wszedł i rzekł do nich: „Czemu robicie zgiełk i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi”. I wyśmiewali Go. Lecz On odsunął wszystkich, wziął z sobą tylko ojca, matkę dziecka oraz tych, którzy z Nim byli, i wszedł tam, gdzie dziecko leżało. Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: „Talitha kum”, to znaczy: „Dziewczynko, mówię ci, wstań”. Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I osłupieli wprost ze zdumienia. Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym nie wiedział, i polecił, aby jej dano jeść.

Mk 5,21–43

Dodaj komentarz: