PARAFIALNE SPOTKANIE WIGILIJNE 04.01.2009 r.

01.jpg  „… Mały Chrystus smutny w drzwi patrzy … i czeka, by pośród witających zobaczyć człowieka…” {Jerzy Liebert} To Chrystusowe oczekiwanie na człowieka owocuje w wielu parafiach spotkaniami wspólnotowymi, które pozwalają jeszcze raz przeżyć tę niezwykłą atmosferę Nocy Narodzenia.
W parafii p.w. św. Maksymiliana M.Kolbe w Lubaniu-Księginkach pierwsze takie spotkanie03.jpg – spotkanie opłatkowe – odbyło się jeszcze w starym roku 2008 (22.12). W tym dniu przy opłatku i kolędach zgromadziła się wspólnota otwartej w listopadzie 2008 roku parafialnej świetlicy dziennego pobytu dzieci i młodzieży im. Jana Pawła II. Wigilia była skromna, jako że świetlica „stawia dopiero pierwsze kroki”, niemniej jednak spotkaniu towarzyszyła piękna atmosfera przygotowująca nas na zbliżające się święta.
02.jpgDrugie spotkanie wigilijne odbyło się w naszej parafii w niedzielę (04.01.2009 roku) – i miało ono charakter ogólnoparafialny. Do gościnnie użyczonego nam gmachu Gimnazjum nr 1 w Lubaniu zostali bowiem zaproszeni członkowie wszystkich grup i wspólnot parafii św. Maksymiliana M.Kolbe. Warto nadmienić, że inicjatywa takiej konwencji spotkania wyszła od grupy animatorów Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej, działających aktywnie w parafii.07.jpg
Spotkanie zgromadziło dużą ilość uczestników – było nas ponad 60 osób, reprezentujących parafialne wspólnoty Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej, Radę Parafialną, Parafialny Zespół Synodalny, Scholę oraz parafialne koło Liturgicznej Służby Ołtarza. Mimo dużej rozpiętości wiekowej atmosfera wigilii parafialnej była pełna radości i ciepła.
10.jpgSpotkanie rozpoczął proboszcz parafii propozycją powrotu do niedawno przeżytych chwil wigilii rodzinnych. Ponownie wsłuchaliśmy się w ewangeliczny opis narodzenia Dzieciątka Jezus, wzięliśmy udział w modlitwie obejmującej żyjących oraz zmarłych z naszych wspólnot, rodzin i parafii. Po ich odmówieniu wysłuchaliśmy słów naszego proboszcza, który powiedział m.in. „Narodzenie Chrystusa zapoczątkowało drogę, która nadała naszemu życiu nową perspektywę – perspektywę nadziei i opartej o nią miłości /…/. Tej nadziei, miłości i płynącej z nich radości życzę Wam i Waszym Rodzinom”. Tradycyjnie, tę część spotkania zakończyło dzielenie się opłatkiem.11.jpg
Zanim rozpoczęła się druga część naszego spotkania, odśpiewaliśmy wspólnie kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Po nabraniu sił (dzięki „pysznościom” przygotowanym przez Organizatorów spotkania) rozpoczęło się dalsze wspólne kolędowanie, w którym szala siły głosu przenosiła się z grupy na grupę – mimo braku wsparcia 26.jpginstrumentalnego swoimi głosami przebijała się nawet nieliczna Schola wspierana dzielnie przez ministrantów. W miarę wyczerpywania się zasobów kolędowych zaczęły się pojawiać pastorałki (nie ukrywam, że niektóre dosyć „oryginalne”) – jak to skomentowali niektórzy uczestnicy spotkania: „Teraz jesteśmy w drugim dniu świąt”. Myślę, że dobrze, iż nie ciągnęliśmy śpiewów aż do Sylwestra – chociaż z drugiej strony to przecież sama radość.

32.jpg30.jpg59.jpg

     Wigilia parafialna okazała się wielkim sukcesem – pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku zapoczątkowana została w ten sposób tradycja tego typu wspólnotowych spotkań. Pragnę w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować wszystkim Organizatorom, którzy przygotowali nie tylko locum spotkania, ale także pyszne smakołyki, którymi się zajadaliśmy. Był to wielki wysiłek – stąd też w imieniu uczestników składam Wam, drogie Panie, gorące „Bóg zapłać”. Dziękuję także wszystkim obecnym na spotkaniu – stworzyliście piękną atmosferę. Obyśmy ten wysoki poziom utrzymali w roku 2009. „Bóg zapłać” i „Szczęść Boże”                             ks. Janusz

Pełny zestaw foto jest umieszczony tutaj

Dodaj komentarz: