2 niedziela Adwentu 07.12.2008 roku

24.jpg1. Przeżywamy dzisiaj 2 Niedzielę czasu przygotowania do Świąt Narodzenia Pańskiego – 2 Niedzielę Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny.
2. Dzień dzisiejszy rozpoczyna także tegoroczne Parafialne Rekolekcje Adwentowe, których prowadzenia podjął się wikariusz parafii św. Trójcy w Lubaniu, ks. Andrzej Łuczyński. Serdecznie dziękuję za podjęcie rekolekcyjnego trudu i życzę, aby czuł się Ksiądz jak najlepiej w naszej wspólnocie.
3. Porządek dzisiejszych Mszy św. jest stały. Natomiast o godz. 15:00 naszą parafię odwiedzi Dostojny Gość – św. Mikołaj. Na spotkanie z Nim zapraszamy nasze dzieciaki. Nie doszło by do niego, gdyby nie wielka pomoc wielu osób i instytucji. Grupa Inicjatywna w składzie: Kazimiera Hałajko, Krystyna Zakrzewska i Małgorzata Kleszczyńska składa gorące „Bóg zapłać” darczyńcom za pomoc udzieloną w zorganizowaniu paczek mikołajkowych dla naszych dzieci:
– Państwu Trzęsowskim z Hurtowni „Witamina”;
– Pani Katarzynie Jaworskiej;
– Panu Krzysztofowi Sienkiewiczowi z Firmy „SAWO” w Leśnej;
– Wspólnocie Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej oraz Radzie Parafialnej.
Bez Was nie byłoby dzisiejszej uroczystości.
4. Z racji rekolekcji ulega zmianie porządek Mszy św. roratnych. Od poniedziałku do środy włącznie sprawowane one będą o godz. 18:00. Od czwartku wracamy do stałego porządku liturgii.
5. Proszę zgłaszać w zakrystii osoby, które chciałyby skorzystać z posługi Ojca Rekolekcjonisty we wtorek po mszy św. o godz. 9:00.
6. Po każdej Mszy św. przy wyjściu głównym można nabyć świece wspierające akcję „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. Wspomniane świece, będące naszą pomocą dla najuboższych, są w cenie: mała świeca – 5 zł; duża świeca – 10 zł. Są także do nabycia kalendarze misyjne i diecezjalne na rok 2009.
7. W tym tygodniu wspominamy:
+ w poniedziałek (08.12) – Niepokalane Poczęcie NMP
+ w sobotę (13.12) – św. Łucję, dziewicę i męczennicę

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA – PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH, WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

8. Przez 2 tygodnie działania świetlicy, zapisane do niej dzieci i młodzież popisały się wielką kulturą, a także pomysłowością i kreatywnością. Ich prace będzie można obejrzeć i nabyć (są to ozdoby choinkowe) podczas I Wielkiego Kiermaszu Świątecznego. Który odbędzie się w przyszłą niedzielę (14.12) po Mszach św. o godz. 10:00 i 11:30. Dochód ze sprzedaży prac naszych dzieci zasili konto świetlicy, umożliwiając zakup niezbędnych materiałów.
9. W dniach 18-25.01.2009 roku odbędzie się kolejne zimowisko. Osoby zainteresowane proszę o zgłoszenie dzieci w celu kalkulacji ilości uczestników.
10. Składam serdeczne „Bóg zapłać” osobom z ul. Leśnej 27-35, które przygotowały kościół na dzisiejszą niedzielę oraz złożyły ofiarę. Msza św. w ich intencji zostanie odprawiona we wtorek o godz. 18:00.
11. Niedawno odbyły się wybory nowego zarządu naszej grupy LSO. W wyniku oddanych głosów szefem ministrantów został wybrany Jarosław Nocuń, a jego zastępcą – Kamil Kwieciński. Serdecznie gratuluję i życzę łask Bożych w pełnieniu tej odpowiedzialnej funkcji.
12. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W „Gościu Niedzielnym” – oprócz wielu ciekawych informacji – znajdziemy także dodatek w postaci płyty audio w pieśniami adwentowymi. „Niedziela” natomiast wraz z obszernym serwisem informacyjnym proponuje jako dodatek album „Boże Narodzenie”, zawierający piękne zdjęcia, fragmenty Pisma św. odczytywane podczas wigilii, jej przebieg oraz najbardziej znane kolędy.

***************************************************************

Czytania mszalne
Pierwsze czytanie

Z Księgi proroka Izajasza
„Pocieszcie, pocieszcie mój lud!” – mówi wasz Bóg. „Przemawiajcie do serca Jeruzalem i wołajcie do niego, że czas jego służby się skończył, że nieprawość jego odpokutowana, bo odebrało z ręki Pana karę w dwójnasób za wszystkie swe grzechy”. Głos się rozlega: „Przygotujcie na pustyni drogę dla Pana, wyrównajcie na pustkowiu gościniec naszemu Bogu! Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i wzgórza obniżą; równiną niechaj się staną urwiska, a strome zbocza niziną gładką. Wtedy się chwała Pana objawi, zobaczy ją wszelkie ciało, bo powiedziały to usta Pana”. Wstąpże na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny w Syjonie! Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny w Jeruzalem! Podnieś głos, nie bój się! Powiedz miastom judzkim: „Oto wasz Bóg!”. Oto Pan, Bóg, przychodzi z mocą i ramię Jego dzierży władzę. Oto Jego nagroda z Nim idzie i przed Nim Jego zapłata. Podobnie pasterz pasie swą trzodę, gromadzi ją swoim ramieniem, jagnięta nosi na swej piersi, owce karmiące prowadzi łagodnie.
Iz 40,1–5. 9–11

Psalm
Refren: Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie.

Będę słuchał tego, co mówi Pan Bóg:
oto ogłasza pokój ludowi i świętym swoim.
Zaprawdę bliskie jest Jego zbawienie dla tych, którzy się Go boją,
i chwała zamieszka w naszej ziemi.
Refren
Spotkają się ze sobą łaska i wierność,
ucałują się sprawiedliwość i pokój.
Wierność z ziemi wyrośnie,
a sprawiedliwość spojrzy z nieba.
Refren
Pan sam obdarzy szczęściem,
a nasza ziemia wyda swój owoc.
Przed Nim będzie kroczyć sprawiedliwość,
a śladami Jego kroków zbawienie.
Refren
Ps 85 (84), 9ab–10, 11–12, 13–14 (R.:8)

Drugie czytanie

Z Drugiego Listu świętego Piotra Apostoła
Umiłowani, niech to jedno nie będzie dla was tajne, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień. Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy, bo niektórzy są przekonani, że Pan zwleka, ale On jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia. Jak złodziej zaś przyjdzie dzień Pański, w którym niebo ze świstem przeminie, gwiazdy się w ogniu rozsypią, a ziemia i dzieła na niej zostaną spalone. Skoro to wszystko w ten sposób ulegnie zagładzie, to jakimi winniście być wy w świętym postępowaniu i pobożności, gdy oczekujecie i staracie się przyspieszyć przyjście dnia Bożego, który sprawi, że niebo zapalone pójdzie na zagładę, a gwiazdy w ogniu się rozsypią. Oczekujemy jednak, według obietnicy, no-wego nieba i ziemi nowej, w których będzie mieszkała sprawiedliwość. Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby On was zastał bez plamy i skazy, w pokoju.
2 P 3,8–14

Śpiew przed Ewangelią
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego;
wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.
Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.
Łk 3,4. 6

Ewangelia

Słowa Ewangelii według świętego Marka
Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Jak jest napisane u proroka Izajasza: „Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”. Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordanie, wyznając przy tym swe grzechy. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym”.
Mk 1,1–8

Dodaj komentarz: