Uroczystość odpustowa A.D.2008

W dniu wczorajszym, 17.08.200roku, odbyła się w naszej wspólnocie uroczystość odpustowa związana z obchodzonym w tym roku Jubileuszem 20-lecia erygowania Parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubaniu-Księginkach. Uroczystość miała dwie „odsłony”: uroczystą sumę odpustową oraz I Festyn Parafialny. Na szersze opracowania przyjdzie jeszcze czas – teraz pozwolę sobie zamieścić kilka wstępnych refleksji.
Sumie odpustowej przewodniczył (oraz wygłosił piękną homilię) ks. Kanonik Kazimierz Pracownik, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni. W koncelebrze wziął także udział pierwszy (po budowniczym kościoła, ks. Winiarskim) proboszcz parafii, ks. Kanonik Jerzy Jerka. Wśród przybyłych Gości znaleźli się przedstawiciele prezbiterium Kościoła lubańskiego, Łużyckiej Kopalni Bazaltu „Księginki”, miejscowego Gimnazjum nr 1, pielgrzymi z parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Zarębie oraz z parafii NSPJ i św. Jakuba w Lubaniu.
Jeśli chodzi o liturgię, chciałbym przede wszystkim podkreślić wielkie zaangażowanie osób świeckich, których liczny udział w liturgii nadał jej świąteczny charakter: liturgia słowa, modlitwa wiernych, procesja z darami oraz oprawa muzyczna części liturgii przez naszą (obchodzącą niedługo Papierowy Jubileusz) Scholę Parafialną. Jubileuszowy charakter Eucharystii podkreśliła także aktywne uczestnictwo Chóru z parafii św. Trójcy w Lubaniu, który uświetnił odpustową liturgię.
Były to ważne, zauważalne na zewnątrz, atrybuty odświętności dzisiejszej liturgii. Tym jednak, co „rzucało się w oczy” najbardziej, był fakt, iż przygotowywany przez kilka ostatnich dni kościół był wypełniony „po brzegi”. To najważniejszy „owoc” dzisiejszej uroczystości – wszak odpust to nasze wspólne święto.
Jak wspomniałem, na bardziej szczegółowe opracowania przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz pragnę podziękować tym wszystkim, dzięki których pracy i wysiłkowi uroczystość odpustowa została tak pięknie przeżyta. Serdeczne „Bóg zapłać” składam: osobom pełniącym liczne funkcje podczas liturgii (w tym także dużej grupie naszych najmłodszych); naszej Scholi Parafialnej (tu duży ukłon w stronę współprowadzących ją Natalii i Oli); Liturgicznej Służbie Ołtarza; Panom Kościelnym; wspólnocie Żywego Różańca, Rycerstwa Niepokalanej i Parafialnemu Zespołowi Synodalnemu; osobom, które wykonały „tytaniczną pracę” doprowadzając kościół (po ostatnich pracach) do pełni porządku. Wreszcie gorące podziękowanie kieruję w stronę Parafian za liczny udział w sumie odpustowej i piękne świadectwo wiary i wspólnotowości parafialnej.
Drugą „odsłoną” dzisiejszej uroczystości był I Festyn Parafialny. Jego założeniem była jeszcze większa integracja naszej wspólnoty parafialnej oraz zgromadzenie funduszów dla kontynuowania prac remontowych w kościele (zgodnie z ogłoszeniami będą one wykorzystane już przez – mającą zostać zaprzysiężoną we wrześniu – nową Radę Parafialną).
Grupa Inicjatywna dobrze przygotowała się do festynowych powinności – oferta była szeroka i urozmaicona: jazda konno dla dzieci i młodzieży; bogata gastronomia; zawody sportowe; występy Chóru Parafii św. Trójcy, Zespołu „Cisowianki” oraz naszej Scholi; loteria (w której wygrywał każdy los)- to podstawowe atrakcje tego popołudnia. Jedyną niewiadomą była pogoda – jeszcze do 11:00 padało. Ale okazało się, że mamy życzliwych także „w górze”, bo tuż przed południem zaczęło się rozpogadzać i w końcu zaświeciło słońce, które towarzyszyło nam do samego końca Odpustowo-Festynowej uroczystości. Tak więc, moim skromnym zdaniem, możemy mówić o pełnym sukcesie, który jest dziełem licznej grupy osób, które dały z siebie bardzo wiele. TO DZIĘKI WAM, KOCHANI, MOGLIŚMY TAK PIĘKNIE PRZEŻYĆ TĘ DZISIEJSZĄ UROCZYSTOŚĆ !!!

Czas na ostatnią refleksję: podczas rozmowy z dziennikarką naszego lubańskiego pisma zostałem zapytany, jak oceniam Parafię i Parafian. Odpowiedź była krótka: „W skali 1-6 na… dziesiątkę” [i zapewniam, że nie ma tu mowy o „wazeliniarstwie”]. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, dzięki którym dzisiejszy dzień pięknie wpisał się w historię naszej Parafii.

Proboszcz ks. Janusz Barski

 

 

Aby mieć pełny obraz organizacji tegorocznego Odpustu i Festynu postanowiliśmy podziękować wszystkim wolontariuszom i „ludziom dobrej woli” także na naszej stronie. Tekst podziękowania można znaleźć tutaj

Przepraszam, że fotoserwis pojawi się dopiero za tydzień, ale obiecuję, że będzie obszerny.

Dodaj komentarz: