9. Parafialny Koncert Wielkanocny
WRACAMY DO STARYCH STANDARDÓW
9. Parafialny Koncert Pieśni Wielkanocnej
„Jezus Chrystus moim Panem jest”
Lubań (Księginki), 27.04.2025 roku
Czas Wielkanocy, w który wkroczyliśmy liturgią Wigilii Paschalnej, to czas wielkiej radości płynącej ze zmartwychwstania Chrystusa i zyskanej dzięki niemu nowej perspektywy naszego ludzkiego życia.
Od ponad dekady w naszej wspólnocie tę radość wyrażamy w szczególny sposób – poprzez udział w Parafialnych Koncertach Wielkanocnych. Tegoroczna „generalska” edycja odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (27.04.2025 roku).
Tradycyjnie, wprowadzeniem w atmosferę koncertu stała się Eucharystia, oprawiana muzycznie przez dwie muzykujące formacje parafialne: chór „Maksymilianki”, scholę „Dzieciaki z Bożej Paki-Reaktywacja”. Do współpracy zaprosiliśmy także p. Marię Janda, wieloletnią animatorkę śpiewu parafialnego, która poprowadziła śpiew części stałych.
Msza Św. stała się „czasem zaskoczeń” dla wszystkich jej uczestników. Pierwszym stało się preludium pieśni „Pan jest Pasterzem moim”, które wykonała na gitarze Diana (która uczy się od niedawna gry na gitarze). Drugim – nowa aranżacja wyświetlanych na ekranie tekstów (wersja negatywowa – białe litery na czarnym tle) [oczywiście, niektórzy muszą się do tego przyzwyczaić, ale opinia większości pytanych jest pozytywna].
Nieprzypadkowo w tytule opisu został użyty zwrot „Wracamy do starych standardów” – po ponad rocznej przerwie [podczas której uczestnikami koncertów były formacje i osoby indywidualne reprezentujące parafię] tegoroczne spotkanie zaszczyciła swoim udziałem schola parafialna z Radostowa „Cytra”. To ona właśnie rozpoczęła koncertowe prezentacje – zapowiedziane przez prowadzącą koncert p. Jadwigę Nowak. Schola przygotowała przepiękną prezentacją, na którą złożyły się utwory: „Poranny świt”, „Ogarnij mnie, płomieniu”, „Daj mi usłyszeć Twój głos” i „Będę wielbić”. Przepiękne wykonanie, wzmocnione dwugłosem oraz instrumentarium (gitara, skrzypce i bębenki) dały nam możność przeżycia bardzo emocjonalnego czasu (co potwierdzi z pewnością nasza „parafialna konferansjerka”).
Koncertowe wykonania kontynuował 5-osobowy chór parafialny „Maksymilianki”. Mieliśmy okazję wysłuchania 4. utworów: „Alleluja, miłość Twa”, „Nasze plany i nadzieje”, „Ty wskazałeś drogę do miłości” i „Alleluja, biją dzwony”. Przeżywające 12. rok istnienia chórzystki przedstawiły prezentację na bardzo wysokim poziomie, tradycyjnie zachwycając pięknem śpiewu dobrze zintegrowanej grupy. Owacje po każdym utworze były całkiem zasłużoną oceną warsztatu artystycznego chóru.
Od kilku lat do konwencji koncertów parafialnych włączyliśmy utwory wykonywane przez naszych Parafian, animowane przez osobę prowadzącą od wielu lat śpiew wspólnotowy, panią Marię Janda. Tak było i tym razem. Nasza parafialna animatorka zaproponowała 3 utwory: „Wesoły nam dzień dziś nastał”, „Nie zna śmierci Pan żywota” i „Wstał Pan Chrystus z martwych ninie”. Nie jesteśmy być może zorganizowaną formacją muzyczną, ale… wyszło całkiem nieźle [jak to podsumowała p. Jadwiga: „Usłyszeli nas na Kamiennej”].
Tradycyjnie ta grupa rozpoczynała dotąd koncerty. Tym razem organizatorzy zdecydowali, że zwieńczeniem dzisiejszego koncertu będzie występ scholi parafialnej „Dzieciaki z Bożej Paki – Reaktywacja”. Jak wspomniała w zapowiedzi grupy p. Jadwiga, grupa nie była może zbyt liczna (5 osób + gitara), ale w jej prezentacji pokładaliśmy wielkie nadzieje. Dziewczęta nie zawiodły nas. Pięknie i odważnie przedstawiły cover religijny „W okruchu białym skrywasz się”; z dziecięcą brawurą wyśpiewały wielkanocną radość w pieśni „Jezus zwyciężył”; bardzo kreatywnie „opowiedziały” nam o historii Pustego Grobu w piosence „W Tobie cała nadzieja ma” i wreszcie swoją prezentację podsumowały refleksyjnym utworem „Przychodzisz Panie”. Trzeba przyznać, że tym razem schola nas zaskoczyła odwagą wykonań – tak, jakby z dziewczyn „zeszło” całe napięcie i nieśmiałość (które rzutowały w istotnym stopniu na dotychczasowe publiczne prezentacje grupy).
Nie mogło zabraknąć WIELKIEGO FINAŁU, którego treść związana była z przesłaniem koncertu „Jezus Chrystus moim Panem jest”. Utwór został wykonany przez wszystkie grupy uczestników koncertu – choć scholistki trochę nas „zawiodły” [obiecały nie tylko śpiew utwory, ale także towarzyszącą jej animację taneczną – niestety, stres spowodował, że był tylko śpiew].
Nawiązaliśmy także do przesłania dzisiejszego dnia – w słowach pieśni „Okaż mi, Boże, miłosierdzie swoje”. Mimo zdecydowanej rytmiki utworu obie grupy poradziły sobie z nim „śpiewająco” [poszczególne części prowadzili: ks. Janusz, Diana & Natalia oraz MAKSYMILIANKI], co zostało zauważone i ocenione burzliwymi oklaskami przez zgromadzoną publiczność.
9. Parafialny Koncert Pieśni Wielkanocnej przeszedł już do historii inicjatyw artystycznych naszej wspólnoty. Cieszy pozytywna odpowiedź na zaproszenie ze strony scholi „Cytra” – być może wracamy do poprzedniej, szerszej (międzyparafialnej) konwencji spotkań. Jako organizator pragnę gorąco podziękować wszystkim osobom, które wsparły przygotowania i wzięły udział w tym „rozśpiewanym spotkaniu”. Dziękuję Paniom, które pomogły przygotować świetlicę i poczęstunek na spotkanie pokoncertowe. Dziękuję wszystkim wykonawcom – w przygotowanie prezentacji włożyliście olbrzymi wysiłek, za który dziękuję w imieniu własnym i Parafian, uczestniczących w koncercie. Dziękuję wreszcie wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia do udziału w naszym spotkaniu, którzy stworzyli – jak zwykle – niesamowicie życzliwą i kreatywną atmosferę. Nie było nas może wielu, ale dzięki Wam czuliśmy, że warto było zorganizować ten koncert.
Tekst i foto: ks. Janusz Barski