Parafialny Koncert Wielkanocny 24.04.2022 roku
„Okaż mi Boże miłosierdzie swoje”
8. Parafialny Koncert Wielkanocny
Lubań (Księginki), 24.04.2022 roku
Z przyjemnością informuję, że w Galerii Foto można znaleźć zapis fotograficzny przebiegu 7. Parafialnego Koncertu Wielkanocnego. Zdjęcia zostały opublikowane zgodnie z normami Dekretu Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim z dnia 13.03.2018 roku. Aby obejrzeć zawartość Galerii Foto i pobrać umieszczone tam fotografie, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS, aktywując przekierowanie. SERDECZNIE ZAPRASZAM.
Od 2007 roku rozpoczęła się w naszej parafii realizować idea „rozśpiewanych spotkań” – początkowo w formule występów scholi parafialnej, później dołączył chór „Maksymilianki”. Do 2012 roku spotkania te obejmowały koncerty: Kolęd i Pastorałek, piosenki religijnej (w okolicach wspomnienia św. Cecylii) i podsumowujący roczny dorobek (w niedzielę przed rozpoczęciem wakacji). W 2013 roku postanowiliśmy do ich harmonogramu dołączyć koncerty wielkanocne, pragnąc jeszcze bardziej podkreślić radość Tajemnicy Pustego Grobu. Od samego początku na ich termin wybraliśmy 2. niedzielę Wielkanocy – uroczystość Miłosierdzia Bożego.
Tegoroczny koncert był dla nas sporym wyzwaniem – poprzedni odbył się 28.04.2019 roku, a więc minęły niemal 3 lata od poprzedniej jego edycji. Do tego zasadniczo zmienił się w tym czasie osobowy skład scholi, która w sumie dopiero „raczkuje” [ale robi to w bardzo obiecujący sposób]. Podjęliśmy się jednak jego organizacji zauważając wzrastającą liczbę uczestników liturgii po covidowych obostrzeniach (szczególnie w okresie Wielkiego Tygodnia i Świąt) i zapotrzebowanie wspólnoty na tego typu spotkania.
Wybraliśmy formułę łączącą tradycyjny koncert z „rozśpiewanym spotkaniem Parafian”. Zostały więc przewidziane występy indywidualne i zespołowe; znaleźliśmy także czas na dwie części, animowane przez p.Marię i Parafian.
Rozrzut wiekowy oraz zaawansowanie „warsztatu” były spore. Bardzo wysokie umiejętności zademonstrowała Wiktoria, która – towarzysząc nam od wielu już lat – za każdym razem potrafi nas zadziwić i zachwycić swoimi aranżacjami wykonanymi na flecie. Zaawansowane umiejętności wokalno-instrumentalne zademonstrowało „scholkowe małżeństwo”, Martyna i Dawid – tym bardziej, że Dawid ma za sobą doświadczenie prezentacji poezji śpiewanej, a Martyna… cóż… jest „podwójną mamuśką” (w tym także scholkową). Trudno było nie zachwycić się śpiewem chóralnym w wykonaniu chóru „Maksymilianki” – szczególnie w partiach dwugłosowych. No i wreszcie nasze „Dzieciaki z Bożej Paki”, w większości dopiero startujące na płaszczyźnie śpiewu grupowego. Z pewnością przeżywały z tego powodu spory stres, ale… dały sobie radę „śpiewająco”.
Nie od rzeczy będzie również podkreślenie wspólnego wykonania kilku wielkanocnych utworów – niby powszechnie znane, ale w tak rozśpiewanym towarzystwie słuchając ich „czuć było moc”.
Tradycyjnie, nasze spotkanie zakończyło błogosławieństwa oraz – przygotowana przez nasze dzielne Panie – agapa w świetlicy. Było wesoło, szczególnie przy wspomnieniach niektórych fragmentów koncertu.
Organizatorzy pragną gorąco podziękować uczestnikom opisanego spotkania – za zaangażowanie i kreatywność przygotowania koncertowych prezentacji. Wyrażamy też nadzieję, że po 2 latach covidowych ograniczeń będziemy w coraz większym stopniu „wracać do normalności”.