Radostów 13.05.2018 roku
Z przyjemnością informuję, że w Galerii Foto można znaleźć zapis fotograficzny przebiegu opisanego niżej Przeglądu. Aby przekierować się do Galerii Foto, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS, aktywując przekierowanie. SERDECZNIE ZAPRASZAM.
Zapraszam także do lektury trochę luźniejszego opisu, który można otworzyć aktywując. Aby przekierować się do miejsca lokalizacji, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS.
„Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie Ona…”
Powyższe słowa zostały wypowiedziane przez jednego z głównych organizatorów 6. Przeglądu Pieśni Maryjnych, p. Zbigniewa Michońskiego, podczas jego podsumowania. Szósta edycja Przeglądu odbyła się w kościele pw. Objawienia Pańskiego w Radostowie w niedzielę, 13.05.2018 roku.
Spotkania te, którym patronuje Senator RP, p. Rafał Ślusarz, nabrały już rangi ponad regionalnej – z roku na rok wzrasta liczba uczestników, prezentujących mocno zróżnicowane formy wykonań na bardzo wysokim poziomie. W tym roku konkursie wzięła udział liczna grupa wykonawców z trzech sąsiadujących ze sobą powiatów, prezentująca swoje umiejętności w czterech kategoriach: schole dziecięce, młodzieżowe zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły regionalne, chóry parafialne. Trzeba przyznać, że poziom przedstawianych utworów był postawiony na bardzo wysokim poziomie – podkreślił to przewodniczący jury Przeglądu w podsumowaniu „burzliwych obrad” i uzasadnieniu wyboru nagrodzonych wykonawców.
Decyzją jury w kategorii zespołów dziecięcych zostały wyróżnione następujące grupy – I miejsce: „Józefitki” – schola z parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie, „Rodzinka” – zespół rodzinny z Rząsin, „Emmanuel”- schola z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Zarębie, „Amicus”- schola z parafii pw. św. Jadwigi w Lubaniu; II miejsce: „Dzieciaki z Bożej Paki”, „Młodzi Gościszowianie” z Gościszowa, ”Aniołki” z Bolesławca, „Muzyczne Anioły” schola z parafii Świętej Trójcy w Lubaniu.
W kategorii młodzieżowych zespołów wokalno-instrumentalnych I miejsce zostało przyznane scholi z parafii św. Antoniego z Gierałtowa „Cantate Domine”, scholi z parafii w Radostowie „Cytra” oraz soliście, p. Łukaszowi Nakonecznemu.
W kategorii zespołów ludowych najwyżej zostały ocenione „Gościszowianki” z Gościszowa, „Rząsinianki” z Rząsin oraz „Marysieńki” z Radostowa. Wreszcie w ostatniej kategorii – chóry – I miejsce zajął chór parafialny z naszej parafii „Maksymilianki”, II zaś – Stowarzyszenie „Amazonka” z Olszyny i „Radostowianie” z Radostowa.
Przegląd był nie tylko wydarzeniem muzycznym. „Uświetniając swoim talentem uroczystości religijne, przyczyniacie się do budowania wspólnoty i szerzenia chrześcijańskich wartości” – te słowa umieszczone w dyplomie uznania przez Senatora RP, p. Rafała Ślusarza, podkreśliły także jego aspekt wychowawczy i patriotyczny. Wreszcie tym, co „ściąga” co roku tak wielu wykonawców jest wyjątkowa atmosfera – wiadomo, że Przegląd to wzajemna rywalizacja, ale przebiegająca w klimacie empatii i serdeczności. W wykonaniu niektórych utworów brała udział także widownia i – mimo dosyć długiego czasu trwania spotkania – towarzyszyła ona wykonawcom aż do zakończenia części finałowej.
Nad przebiegiem Przeglądu czuwał dyskretnie, ale jednocześnie bardzo kreatywnie proboszcz parafii, ks. Józef Olechowski – tę rolę podczas tegorocznego i poprzednich Przeglądów podkreślili podczas końcowych podziękowań reprezentanci grupy inicjatywnej, Państwo Teresa i Zbigniew Michońscy. Wyrazy wdzięczności zostały także skierowane do członków jury – p. Pawła Okienko, dyrektora Szkoły Muzycznej w Lubaniu; p. Urszuli Ślusarz i p. Zbigniewa Woźnego (nauczycieli gry na flecie i gitarze w lubańskiej Szkole Muzycznej) oraz p. Urszuli Maga – którzy już od wielu lat wspierając bezinteresownie organizację i przebieg spotkań przyczynili się do ich obecnego kształtu i poziomu. Szczególną rolę patronującego przeglądom Senatora RP Rafała Ślusarza podkreślono podczas podziękowań skierowanych w stronę małżonki pana Senatora, p. Urszuli Ślusarz oraz dyrektora biura senackiego, p. Urszuli Maga. Wtedy właśnie padły słowa, które zostały zacytowane w tytule opisu: „Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie Ona /…/ To dla Niej śpiewaliśmy i Jej zawierzyliśmy nasze dzisiejsze współzawodnictwo”. Jej także, Maryi, zawierzyli siebie i swoje wszystkie codzienne sprawy uczestnicy spotkania w kończącej je modlitwie, zwieńczonej błogosławieństwem udzielonym przez ks. Józefa Olechowskiego, proboszcza parafii.