Jasełka 2010
Osoby zainteresowane foto-zapisem jasełek zapraszam na moją stronę.
„to nic, że spóźnisz się nieco do Betlejem
to nic, że nie masz królewskich darów
mirry, kadzidła i złota modlitwy
to nic…
idź
przynieś w serdecznym darze swój naprawdę Nowy Rok –
Małemu Wielkiemu Nowonarodzonemu
będziesz wtedy czwartym królem…” {Emil Biela}
Opowieść o czwartym królu, który przynosi jedyny posiadany przez siebie dar – swoje serce – jest pięknym przesłaniem, mówiącym o wadze naszego osobistego daru dla Chrystusa. Nasze serca, skarbnica dobra, są dla Niego najważniejsze. Tę prawdę przybliżyli w naszej parafii, w 2 niedzielę po Narodzeniu Pańskim, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Lubaniu.
Okazją „dziecięcej katechezy” stały się – wystawiane w naszym kościele po raz trzeci – jasełka, przygotowane przez bardzo aktywnego i twórczego wikariusza parafii Świętej Trójcy w Lubaniu, ks. Andrzeja Łuczyńskiego. Ich przesłaniem stała się refleksja nad „naszym darem dla Jezusa”.
Mimo, że byliśmy przygotowani na piękne spotkanie (ogłoszenia z 1 stycznia), to jednak nie od razu zajarzyliśmy, co znaczy „gość w obrączkach” na ołtarzu – dopiero po chwili dotarło do nas, że dzisiaj homilię powie nie proboszcz, ale ktoś inny. Tym KIMŚ były właśnie dzieciaki z „trójki”.
Program (jak zwykle) był oryginalny, dostosowany do wieku wykonawców (tym razem były to klasy IV). Wystąpili: Ola Trzewik /Anioł 1/, Kasia Płocka /Anioł 2/, Michał Pietraszewski /Ojciec/, Nikola Sobol /Matka/, Roksana Małańczuk /Córka/, Adrian Tymes /Syn/, Laura Tomkiewicz /Dziewczynka/, Szymon Nowik /Chłopiec/ i Natalia Paprocka /Maryja/. Jasełka nie były może długie, ale kryło się w nich wiele treści. Były bardzo interesujące – świadczy o tym fakt obejrzenia ich przez liczną grupę Parafian oraz rzęsiste oklaski na zakończenie.
Po raz kolejny przydatną okazała się tutaj także nasza świetlica, w której zaproponowaliśmy naszym Gościom poczęstunek. Skorzystali z niego tak wykonawcy, jak i ich rodzice – atmosfera była przednia (trudno się zresztą dziwić – taki odpoczynek, jaka praca).
Warto nadmienić, że – podjęta w 2007 roku – współpraca z ks. Andrzejem zaowocowała pięciokrotnym przedstawieniem misteriów, które dotykały bardzo ważnych i aktualnych problemów współczesnego człowieka, konfrontującego swoje życie wiary z tzw. realiami świata. Były one ważnym elementem codziennej katechezy mszalnej, gromadzącym za każdym razem dużą liczbę obserwatorów i uczestników.