Różaniec dla Ojczyzny 11.11.2018 roku

Różaniec dla Ojczyzny

Lubań (Księginki)  11.11.2018 roku

Prezentację przedstawioną podczas homilii można znaleźć TUTAJ. (dwukrotne kliknięcie myszką daje możliwość jej obejrzenia w wersji pełnoekranowej). SERDECZNIE ZAPRASZAM.

Z przyjemnością informuję, że w Galerii Foto można znaleźć zapis fotograficzny przebiegu misterium „Różaniec dla Ojczyzny”. Zdjęcia zostały opublikowane zgodnie z normami Dekretu Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim z dnia 13.03.2018 roku – po wyrażeniu zgody na publikację zdjęć wizerunkowych przez uczestników misterium. Aby przekierować się do Galerii Foto, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS, aktywując przekierowanie. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

    „Najlepszą formą edukacji patriotycznej jest uczenie się tej postawy od samych siebie  /…/ – taka swoista lekcja bez nauczyciela” – te słowa podkreślają wagę samokształcenia postawy patriotyzmu. W naszej parafii służy temu m.in. udział zróżnicowanej grupy Parafian w misterium poetycko-modlitewnym „Różaniec dla Ojczyzny”, które odbywa się w dniu Święta Niepodległości (11 listopada). W tym roku miało ono – z racji przeżywanej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – wyjątkowo uroczysty charakter. W jego przygotowaniu i przeprowadzeniu wzięła udział liczna grupa Parafian, obejmująca kandydatów do Bierzmowania, chór „Maksymilianki” i scholę parafialną „Dzieciaki z Bożej Paki” oraz parafialne wspólnoty Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej.

   Bezpośrednie przygotowania rozpoczęły się już w piątek, kiedy zostały podjęte prace nad przygotowaniem okolicznościowej dekoracji (których kontynuacją stało się sobotnie popołudnie). Oryginalne kompozycje kwiatowe w barwach narodowych oraz patriotyczny wystrój prezbiterium wskazywał charakter uroczystości, do której przeżycia się przygotowywaliśmy.

   O wyjątkowo świątecznym charakterze niedzielnej sumy parafialnej świadczył nie tylko wystrój. Po raz pierwszy od dłuższego czasu zostaliśmy zaskoczeni sposobem przeprowadzenia okolicznościowego rozważania, którego istotną częścią (tu proboszcz nas totalnie zaskoczył) stała się prezentacja multimedialna, będąca zaproszeniem do refleksji nad ważnymi momentami historii Polski ostatniego 100-lecia. Materiał był bardzo wyważony i stosunkowo krótki czasowo – zainteresował nie tylko młodych uczestników sumy, ale także jej weteranów.

   Kolejną niespodzianką (poprzedzającą rozpoczęcie misterium) stała się autorska prezentacja ucznia naszego Gimnazjum poświęcona postawie dzisiejszego patriotyzmu. Przeprowadzony na bardzo wysokim poziomie wywiad pozwolił skonfrontować nasze pojmowanie patriotyzmu z zaprezentowanym na ekranie. Ta refleksja dodała nam chyba „powera” – bo rozpoczęty w chwilę po zakończeniu prezentacji hymn narodowy został odśpiewany naprawdę „z mocą” (mimo wzmocnienia podkładem było nas naprawdę słychać – i tu pojawia się refleksja: dlaczego dopiero teraz? Dlaczego hymnu nie śpiewamy częściej?).

Hymn odśpiewany o godzinie 12:00 można znaleźć TUTAJ. SERDECZNIE ZAPRASZAM

   W końcu przyszedł czas na „Różaniec dla Ojczyzny”. Program przewidywał refleksję poetycką oraz myśli związane z poszczególnymi tajemnicami chwalebnymi Różańca, przeplatanymi muzyką kanonów Taize, a także wypominkową modlitwę różańcową. Sposób przeprowadzenia misterium odpowiadał myśli przewodniej homilii: ojcowie niepodległości zrobili bardzo wiele, ale efekty ich działalności byłyby dużo mniej skuteczne, gdyby nie entuzjastyczny odbiór i akceptacja zmian w polskich rodzinach i społecznościach lokalnych. To tam pielęgnowano polskość; to tam uczono patriotyzmu, który kosztował daninę krwi, ale także potu i znoju. Stąd też naszą modlitwą objęliśmy zmarłych z naszych rodzin, bliskich i znajomych; tych, o których (poza Kościołem) nikt już nie pamięta oraz tych wszystkich (znanych i nieznanych), którzy poświęcili swoje życie walce i pracy o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. Trzeba przyznać, że do treści prezentowanych tekstów dopasowana została także forma przekazu – uczestnicy stawali przed nami z pełną powagą (niektórzy przyznali się nawet do – z ich punktu widzenia niezrozumiałej – tremy) i świadomością znaczenia przekazywanych słów.

   Podobnie, jak w przypadku hymnu narodowego, momentem wspólnotowej koncentracji stała się także „Rota”, odśpiewana na zakończenie misterium. Bardzo wymownie wybrzmiały słowa „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”, wyśpiewane nie tylko przez osoby starsze czy w sile wieku, ale także przez uczestniczące w misterium dzieci i młodzież.

   Błogosławieństwo wieńczące nasze spotkanie nie stało się jednak jego finałem. Organizatorzy zadbali bowiem o „jubileuszowy poczęstunek” dla uczestników misterium. Pyszne wypieki przygotowane przez nasze Parafianki stały się dodatkową atrakcją parafialnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Tekst i foto: ks. Janusz Barski

Dodaj komentarz:

  • Małgosia pisze:

    Pięknie przeżyty różaniec to nie tylko modlitwa ale i wielkie emocje.Mimo że często czytam niedzielną liturgię tym razem dopadła mnie ogromna trema.Dziękuję za możliwość w wzięcia udziału w tym misterium.Pięknie to Ksiądz przygotował.